Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate didactică

DATA : 15.03.2023
DISCIPLINA : FIZICA
CLASA : a XI-aDp (2 ore/ săpt.)
PROF. : Gabriela Peste
Titlul lecţiei: Gruparea rezistoarelor. Gruparea generatoarelor. Energia si puterea electrica.
Tipul lecţiei: Fixare de cunoștințe prin rezolvari de exercitii si probleme.
Durata: 50 minute
COMPETENŢE GENERALE:
1.Înțelegerea și explicarea unor fenomene fizice, a unor procese tehnologice, a funcționării și utilizării unor produse ale tehnicii întâlnite în viața
de zi cu zi.
2.Investigația științifică experimentală și teoretică aplicată în fizică
3.Protecția propriei persoane, a celorlalți și a mediului înconjurător.
4.Utilizarea în mod sistematic, a terminologiei specifice, într-o varietate de contexte de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Descrierea caracteristicilor grupărilor serie, paralel, mixt a rezistoarelor și generatoarelor electrice
2. Utilizarea algoritmilor de rezolvare de probleme în cazul grupărilor serie, paralel, mixt a rezistoarelor și generatoarelor electrice.

3. Aplicarea noţiunilor „energie electrică” şi „putere electrică” în rezolvarea de probleme.

COMPETENTE DERIVATE:
Elevii vor fi capabili:
C1: să utilizeze corect terminologia ştiinţifică ;

1
C2: să identifice elementele de circuit (noduri, ramuri, ochiuri);
C3: să recunoască modul de legare a rezistorilor, respectiv al generatoarelor electrice;
C4: să cunoasca si sa aplice formulele energiei si a puterii electrice;
C5:să aplice regulile necesare în rezolvarea exercițiilor și problemelor propuse;
C6:să denumească corect unitățile de măsură pentru mărimile fizice studiate.
Mijloace didactice: Fișă de lucru, calculator, videoproiector, tabla, cretă
Metode: explicația, algoritmizarea, conversația, rezolvarea de exerciții, problematizarea.
Manual: Fizică – manuale pentru clasa a X-a –

Forma de realizare: individual, frontal

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
METODE ORGANIZAREA MIJLOACE
ETAPA LECŢIEI ACTIVITATEA ELEVILOR
TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI
ŞI PROCEDEE ÎNVĂŢĂRII DIDACTICE

Momentul
1 min - notează absenţii şi asigură cadrul necesar - se pregătesc pentru lecţie conversaţia
organizatoric
desfăşurării lecţiei în condiţii optime. frontal

- adresează elevilor întrebări referitoare la


noţiunile teoretice dobândite în lecţiile
anterioare, pe baza unei simulari efectuate
prin aplicatia
https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit
-construction-kitdc-virtual-lab/latest/
circuit-construction-kit-dc-
virtuallab_en.html.
a) Ce elemente conține un circuit electric?
b) Cum pot fi grupați rezistorii într-un
Reactualizarea - răspund la întrebările adresate
cunoştinţelor circuit? de către profesor conversaţie frontal
5 min
anterioare c) Cum pot fi grupate generatoarele într-un
.
circuit?
d) Ce este energia electrica?
e) Ce este puterea electrica?
f) Descrie un procedeu prin care poți
determina puterea unui bec,având la
dispoziție aplicația mentionata.
Completează răspunsurile elevilor.

3
Anunţarea - anunţă tema lecţiei şi obiectivele tablă, cretă,
1 min - notează titlul lecţiei în caiet expunere frontal
lecţiei noi Gruparea rezistorilor si generatoarelor. caiet de notiţe
Energia si puterea electrica - probleme
- prezintă elevilor Fișa de lucru, fișă care ii va
ajuta la fixarea cunoștințelor.

-cere elevilor să iasă pe rând la tablă, pentru - citesc cu atenție , pe rând,


Prezentarea fiecare problemă din fișa de expunere
rezolvarea cerințelor din fișă.
conţinutului şi lucru. frontal caiet de
40 conversaţia
dirijarea fixării -încurajează ieșirea elevilor la tablă notiţe, tablă
min - rezolvă cerinţele singuri/cu individual
cunoștiințelor explicaţia
ajutorul colegilor sau a
-explică, completează acolo unde este cazul, profesorului.
pentru o înțelegere cât mai corectă a noțiunilor
studiate.

- indică drept temă pentru acasă exercițiile


din fișă, rămase nerezolvate.
- propune realizarea unei grupari mixte realizată
cu ajutorul kitului virtual de la adresa

https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-
Tema pentru construction-kitdc-virtual-lab/latest/circuit-
1 min construction-kit-dc-virtuallab_en.html. - notează tema pentru acasă conversaţie frontal manual
acasă

-propune explicarea experimentului prezentat in


link-ul
https://www.fizichim.ro/docs/fizica/clasa8/capitol
ul2-fenomene-electrice-si-magnetice/II-17-
electrocinetica-gruparea-generatoarelor-

4
identice/
Concluzii şi
- face aprecieri asupra desfăşurării lecţiei conversaţie
aprecieri asupra frontal
2 min finală
lecţiei - notează elevii activi.

5
FISA DE LUCRU-
GRUPAREA REZISTOARELOR. GRUPAREA GENERATOARELOR. ENERGIA SI
PUTEREA ELECTRICA

I. Dati 3 exemple de aparate din locuinta voastra care au motoare electrice.

II. Dati 3 exemple de aparate din locuinta voastra care transforma energia electrica
in caldura.

III.Asociază mărimea fizică din prima coloană,cu relațiile matematice ce le definesc :

1 Energia pe circuitul exterior Wext A E ∙ I ∙ Δt

2 Energia pe circuitul interior Wint B J

3 Energia totală Wtot C U2/R

6 Puterea pe circuitul exterior D U ∙ I ∙ Δt

7 Unitate de măsură pentru energia electrică E u ∙ I ∙ Δt

8 Unitatea de măsură pentru puterea electrică F W

IV.Pe soclul unui bec scrie 110 V, 40 W. Calculați intensitatea curentului prin bec în regim
de funcționare normală.

V.Se dau următoarele rezistoare grupate astfel. Precizați:


a. Tipul grupării.
b. Rezistența echivalentă grupării.
c. Intensitatea curentului prin circuit.
d. Tensiunea la bornele fiecărui resistor.

VI. Compară energia electrică consumată într-o lună de un bec economic pe care este scris
P=15W, cu energia electrică consumată de un bec cu incadescență,pe care este scris
P=100W, având în vedere faptul că becul stă aprins 5 ore pe zi.

6
VII. Argumentează de ce este indicat să folosim becuri economice,în locul celor cu
incadescență,plecând de la următoarele date:

-pe un bec economic este notat 0,015kW, iar pe un bec cu incadescență scrie 0,1kW;

-becul funcționează 5 ore pe zi, totalul de ore într-o lună este de 150 ore, iar costul pentru
1kWh este de 0,5 lei.

VIII. Două surse identice având fiecare tensiunea electromotoare E=4,5V şi rezistenţă
interioară r=1Ω sunt conectate în serie. La bornele grupării este conectat un rezistor de
rezistenţă R=7 Ω.

a) Calculati intensitatea curentului prin circuit

b) Energia consumata pe intreg circuitul, timp de 120 secunde.

IX. Realizati o grupare mixta , formata din :

- 3 becuri legate in paralel, sursa de curent, fire conductoare, intrerupator.

cu ajutorul kitului virtual de la adresa

https://phet.colorado.edu/sims/html/circuit-construction-kitdc-virtual-lab/latest/circuit-construction-kit-dc-
virtuallab_en.html.

X. Vizionati si explicati experimentul prezentat in link-ul


https://www.fizichim.ro/docs/fizica/clasa8/capitolul2-fenomene-electrice-si-magnetice/II-
17-electrocinetica-gruparea-generatoarelor-identice/

S-ar putea să vă placă și