Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VIII-a A
Data: 22.11.2023
Profesor: Silveșeanu Alexandra Teodora
Disciplina: Fizică
Unitatea de învăţare: Fenomene electrice și magnetice
Tema lecţiei: Curentul electric. Elemente de circuit. Circuitul electric
Tipul lecţiei: Predare-Învățare
Scopul lecției: Formarea și dezvoltarea capacității de investigare, de prezentare și de explicare a
fenomenelor fizice observate de către elevi.

Competenţe specifice:
1.1. Explorarea proprietăților și fenomenelor fizice în cadrul unor investigații simple propuse
1.3. Formularea unor concluzii simple pe baza datelor experimentale obținute în cadrul investigațiilor
științifice
2.2. Descrierea calitativă a unor fenomene fizice simple identificate în natură și în aplicații tehnice
uzuale

Strategia didactică
Metode folosite: conversaţia, explicaţia, modelarea, metoda Știu/Vreau să știu/Am învățat,
experimentul, învățarea prin descoperire, rezolvarea de exerciții.

Materiale didactice folosite:


- Manualul de fizică pentru clasa a VIII-a
- Lanterna
- Laptop cu conexiune la internet, videoproiector
- Filmul: Fenomenul de electrizare, sarcină electrică - de la adresa:
https://www.youtube.com/watch?
v=SHFWM7hMVXg&list=PLqle1aQarAthuTrUEo7k8W5mdDeAim7mm&index=68
- Filmul Circuitul electric de la adresa:
https://www.youtube.com/watch?
v=E7QYL77gK2s&list=PLqle1aQarAthuTrUEo7k8W5mdDeAim7mm&index=12
- Fișa de lucru, Lanterna
- Tabla, creta, caiet, pix, creion

Forme de organizare a activităţii:


- activitate individuală pentru rezolvarea sarcinilor de lucru prin care se verifică și se fixează
cunoștințele elevilor;
- activitate frontală:
o de prezentarea a informațiilor identificate în diverse surse de informare;
o de rezolvare a unor exerciții și probleme.

1
Modalități de evaluare: Formative și de Proces
- răspunsurile elevilor
- rezolvările sarcinilor de lucru
- observarea sistematică a elevilor

Bibliografie:
1. Stoica V., Dobrescu C., Măceșanu F., Fizică clasa a VIII-a, Editura Art Klett, 2020, București.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Competențe Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse metodologice Resurse Res. Evaluare
activităţii specifice Metode şi Forme de materiale de
procedee organizare timp
didactice
I. Moment * Notează absenţele catalogul 2 Observarea
organizatoric * Asigură condiţiile pentru buna min sistematică a
desfăşurare a lecţiei elevilor
II. * Pentru verificarea cunoştinţelor *Rezolvă exercițiul Rezolvarea de Individuală fișa de lucru 10 Se evaluează:
Verificarea teoretice referitoare la fenomenul propus. exerciții min *rezolvarea
cunoştinţelor de electrizare solicită elevilor să exercițiului
anterioare rezolve exercițiul I de pe fișa de
lucru. *răspunsurile
1.3 Filmul:
* Pentru verificarea corectitudinii *Prezintă enunțurile Frontală elevilor
2.2 Fenomenul de
răspunsurilor și corectarea completate pe care
acestora solicită elevilor să le corectează dacă electrizare,
urmărească filmul Structura este cazul după ce sarcină
electrică
atomică a substanţei. Fenomenul urmăresc filmul.
de electrizare, sarcina electrică
III. Captarea * Prezintă elevilor o lanternă. *Prezintă utilitatea Conversația Frontală lanterna 3
atenției *Notează pe tablă ce știu elevii și lanternei și Explicația min
ce doresc să știe despre circuitul informațiile pe care
1.1.
electric simplu. le dețin referitoare
la funcționarea
acesteia.
IV. * Anunţă titlul lecţiei și prezintă *Scriu pe caiet titlul Conversaţia Frontală tabla, creta, 3
Anunţarea obiectivele acesteia: Curentul lecţiei. Individuală caietul, pixul min
temei electric. Elemente de circuit.
Circuitul electric
* Scrie pe tablă titlul lecţiei
V. 1.1. * Prezintă elevilor lanterna după *Observă Conversaţia Frontală Lanterna 20 Se evaluează:
Desfășurarea 1.3 care poartă discuții despre: elementele Modelarea min *
activității 2.1 elementele de circuit, circuitul constituente ale Explicația răspunsurile
electric, circuitul electric simplu, lanternei și prezintă elevilor

3
simbolurile elementelor de rolul acestora.
circuit. Precizează
Separă elementele lanternei după condițiile în care
care propune elevilor să le lege în elementele de
anumite poziții. circuit pot forma un
circuit electric.
Identifică
elementele unui
circuit electric
simplu. Conversaţia
Propune elevilor să urmărească După ce sunt fixate Explicația Frontală Filmul
filmul Circuitul electric după și sistematizate Algoritmizarea Individuală Circuitul
care să își noteze noțiunile noțiunile teoretice Modelarea electric
teoretice. le notează în caiet.
Reprezintă simbolurile Notează pe caiet tabla, creta
elementelor de circuit după ce simbolurile caietul, pixul
prezintă utilitatea cunoașterii elementelor de
acestora. circuit.
Reprezintă schema circuitului Reprezintă pe caiet
electric simplu închis/deschis. schema circuitului
electric
închis/deschis.
VI. 2.2. Solicită elevii să precizeze ce au Identifică ce au Individuală 7 Se evaluează
Asigurarea învățat nou în această oră. învățat nou despre fișa de lucru min răspunsurile
feed-back- circuitul electric și Conversația Frontală tabla, creta elevilor
ului notează pe tablă. Explicația caietul,
Propune elevilor să rezolve Rezolvă exercițiile Exercițiul creionul/pixul
exercițiile de la punctul II, Aplică propuse.
ce ai învățat! de pe fișa de lucru.
VII. 1.1 *Prezintă tema: Desenați și * Își notează pe Conversația Frontală manualul 5
Tema pentru 1.3. denumiți componentele unui caiet tema. explicația min
acasă circuit electric.
(Tema se va adăuga la portofoliu)

4
Anexa 1
Lanterna

I. Ne verificăm!
Completează spațiile libere folosind cuvinte potrivite pentru a obține enunțuri corecte.
1. Corpurile sunt formate din ....................................
2. În centrul atomului se găsește ................................
3. Protonii sunt particule elementare încărcate .......................
4. În învelișul electronic se găsesc ..........................................., încarcați .................................
5. Atomul este ...................... din punct de vedere electric.
6. Corpurile încărcate pozitiv au numărul de protoni .................... față de numărul de electroni.
7. La electrizarea prin frecare corpurile se încarcă cu sarcini electrice ..............................
8. Electrizarea prin contact se realizează prin ...............................................................................
9. Electrizarea la distanță se numește electrizare prin ......................
10. Corpurile electrizate cu sarcini de același fel se ............................

II. Aplică ce ai învățat!


1. Cunoscând elementele constituente ale lanternei și simbolurile elementelor de circuit,
realizează-i schema circuitului electric.
2. Precizează condițiile în care becul unei lanterne funcționează.
3. Compară circuitul electric închis cu unul deschis.
4. Știi că unele aparate nu funcționează cu o singură baterie, ci cu 2 sau 3.
a) Cum le poziționezi în circuit?
b) Realizează schema circuitului electric al unei lanterne care este pusă în funcțiune de 3
baterii și are becul ce luminează.
Curentul electric. Elemente de circuit. Circuitul electric
(Schema lecției)

Curentul electric reprezintă deplasarea dirijată a purtătorilor de sarcină prin circuit.


Elementele unui circuit electric sunt:
- generatorul electric (acumulatorul, bateria, dinamul) este necesar alimentării consumatorilor
și are rolul de a produce și menține curentul electric într-un circuit;
- consumatorul este dispozitivul prin care trece un curent electric pentru a putea funcționa
(becul, becul unei lanterne, telecomanda, telefonul mobil, aprinzătorul electric pentru aragaz,
tableta, laptopul, fierul de călcat);
- întrerupătorul este dispozitivul care permite închiderea sau deschiderea circuitului electric;
- conductoarele de legătură fac legătura între diferite elemente ale unui circuit.

Atunci când elementele de circuit sunt legate astfel încât consumatorul funcționează se
obține un circuit electric.
Circuitul electric simplu este format: dintr-un generator, un consummator, un întrerupător
și conductoare de legătură.

Simbolurile elementelor de circuit sunt reprezentări schematice ale elementelor de circuit cu


ajutorul cărora reprezentăm schema circuitului electric.

generator bec motor

întrerupător deschis
conductor de legătură

întrerupător închis

Circuit electric simplu deschis

S-ar putea să vă placă și