Sunteți pe pagina 1din 2

Vizat inspector de specialitate,

Prof.

Proiect didactic pentru activitatea cercului de Fizică


cu elevii claselor a VI-a

Numele şi prenumele –
Data –
Şcoala –
Disciplina – Fizică
Tema – Macheta parcului din cartier (circuite electrice)
Tipul activităţii – Lecţie de lucrări practice
Durata: 30 minute
Obiectivul general – dezvoltarea la copii a interesului faţă de aplicarea practică fenomenelor
termice;.
Obiective operaţionale:
1. Să cerceteze modul în care se aplică noțiunile din fizică în activitatea cotidiană.
2. Să analizeze modul de realizare a circuitelor electrice.
3. Să deseneze circuitele electrice studiate.
4. Să utilizeze cunoştinţele teoretice în realizarea machetei.
5. Să explice modul de funcţionare a circuitelor electrice în cadrul machetei.
Metode folosite: explicaţia, conversaţia, expunerea, lucrul în grupuri mici.
Material didactic folosit: referat, machetă
Bibliografie:
 Manualul de fizică, Mihaela Garabet și alții
 https://ro.pinterest.com/isavin91/fizica-machete/
Scenariul didactic

Evenimente
Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecţie

1. Momentul Profesorul anunţă tema lucrării:


organizatoric Macheta parcului din cartier
Activitatea şedinţei de cerc
Se iniţiază discuţia asupra temei
începe cu prezentarea
prezentate. Elevilor li se atrage
machetei pregătite de elevii
2. Captarea atenţia asupra posibilităţilor de
O1, O2 Oțel Maria Alessia și
atenţiei transformare a energiei electrice în
Pescaru Ștefania (clasa a
energie luminoasă şi în energie
VI-a) la tema: “Circuitele
mecanică.
electrice”.
1
Se enunță obiectivele activităţii
experimentale din această şedinţă:
1. Funcționarea unui circuit
3. Anunţarea electric Elevii se pregătesc pentru
O2, O3
obiectivelor 2. Moduri de aranjare a becurilor activitatea practică.
în circuit
3. Folosirea circuitelor electrice
la producerea energiei mecanice
Eleva Oțel prezintă modul
în care au fost conectate
Profesorul monitorizează realizarea
lămpile din machetă ce
4. Desfăşurarea activităților de către elevi, se
O4, O5 imită luminatoarele
activităţii asigură de respectarea normelor de
stradale. Eleva Pescaru
lucru în laborator.
explică cum funcționează
mini fântâna din machetă.
Profesorul analizează prezentările Elevii comunică către
5. Asigurarea
elevilor, verifică exactitatea auditoriu, observaţiile şi
retenţiei şi a O5
observaţiilor expuse de aceştia, şi îi concluziile extrase în urma
transferului
susţine în elaborarea concluziilor. acestei prezentări.

Cum s-a realizat a macheta


Macheta a fost realizată prin folosirea a două plăci de polistiren expandat. Cele două
plăci au fost golite la interior de material pentru a face loc circuitelor electrice. S-a folosit un
circuit paralel cu mai multe leduri montate la suprafață în paie de plastic.
Ca să adauge un plus acestei machete elevii au dorit realizarea sistemului de iluminare
cu stâlpi de mici dimensiuni pe bază de sistem led care sunt acționate cu ajutorul unui Switch.
S-a adăugat și o fântână ce folosește o mini – pompă electrică pentru a trimite apa din
rezervorul aflat dedesubt.

S-ar putea să vă placă și