Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 20. 01. 2020


Istituția: IPLT ”Principesa N. Dadiani”
Disciplina: Fizica
Clasa: a IX-a ”A”, a IX-a ”B”
Numărul lecției conform orarului: III-a și a VI-a
Unitatea de conținut: Interacțiuni prin câmpuri.
Numărul lecției în unitatea de conținut: 9/19
Subiectul lecției: Câmpul electric. Intensitatea câmpului electric.
Tipul lecției: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Durata lecției: 45 minute.
Profesor: Budu Victoria

Unități de competență:
 Extrapolarea cunoștințelor despre interacțiuni electrice, în studiul câmpului respectiv;
 Trasarea analogiilor între câmpurile gravitațional, electric și magnetic;
 Utilizarea legii atracției universale și a legii lui Coulomb la rezolvarea problemelor în diferite contexte.

OBIECTIVE OPERATIONALE :
O₁ : Să explice conceptul de “câmp electrostatic” ca o formă de existență a materiei în baza caracteristicilor:
a) sarcină electrică;
b) linii de forță.

O2 : Să identifice caracteristicile de bază ale forțelor electrice;


O3 : Să definească oral și în scris, într-un limbaj științific adecvat și prin formulă - intensitatea câmpului electric;
O4 : Să reprezinte grafic cîmpul electric al corpurilor electrizate;
O5 : Să aplice legea atracției universale și legea lui Coulomb la rezolvarea problemelor în diferite contexte.

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, problematizare, învăţarea prin descoperire, experimentul frontal, diagrama
Wenn;
b) MIJLOACE: tablă, cretă, manual, culegere de probleme, mașină de producere a descărcării electrice, foițe înguste și subțiri, sultan, vergea,
conductoare cu mâner izolator.
c) FORME DE ORGANIZARE:
1) conversație frontală: cu elemente de conspectare;

1
2) în grup: activitate în perechi, rezolvări de probleme în grup;
3) lucru individual.

Bibliografie:
 manual Fizica clasa a IX- a, Botgros I., Bocancea V., Donici V., Constantinov N., Ştiinţa 2016;
 culegere de probleme pentru cl.VIII - IX, M. Marinciuc, V. Ghețu, M. Potlog, Ştiinţa 2018;
 Didactic. Ro
 Proiect didactic de lungă durată la Fizică, clasa a IX-a
 Ghidul de implimentare a curriculumului ediția 2010

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Activitatea profesorului STRATEGIA DIDACTICĂ


Etapele
Metode şi Forme de Modalităţi
Obiective

lecţiei/
Activitatea elevului procedee organizare de
timp
evaluare

Evocare. Moment organizatoric. Prezentarea numelor celor care Conversaţia Frontal Observarea
(5 min ) Salutul, verificarea prezenței. lipsesc. euristică Independent elevului
Se face verificarea temei pentru acasă: Se pregătesc de lecție. Problematizarea
frontal, prin interogare.
Propune următoarele întrebări: redarea
cunoştinţelor referitoare la câmpul Răspund la sarcina propusă.
gravitațional, interacțiunea electrostatică și
legea lui Coulomb prin metoda scheletului de
peşte. (Anexa 1).
Dă explicaţii, dacă elevii nu au înțeles.
Provoacă interesul, stimulează şi activează
elevii pentru învăţare.

2
Anunţarea temei şi a obiectivelor Notează în caiete subiectul lecției. Expunerea Frontal
Enunţarea temei de studiu Conversaţia Independent
Câmpul electric. Intensitatea câmpului
electric.
Prezentarea obiectivelor operaţionale ale
lecţiei.
Realizare O1 Elevilor li se explică tema nouă: - Elevii vor asculta, vor face notițe Conversaţia independent Observarea
a sensului O2  Prezentare PPT. și dau întrebări dacă ceva nu este euristică elevilor
(15 min) O3 de înțeles.
O4
Reflecţie. O5 Elevilor li se propune spre rezolvare prob. - Un elev la tablă va rezolva Evaluare şi Lucru
(20 min) 1-4/59 (manual) la tablă. problema, ținând cont de ideile autoevaluare independent
colegilor. frontal
Extindere. - Face analiza lecției. Propune elevilor să - Îndeplinesc autoevaluarea lecției Autoevaluare Frontal Observarea
(5 min) îndeplinească autoevaluarea activității lor - Răspund la întrebări elevilor
în cadrul lecției. - Notează tema pentru acasă în
- Verifică realizarea obiectivelor propuse. agende.
- Evaluează activitateta elevilor.
- Propune Tema pentru acasă. ;
- De studiat: para. 5/56 (manual)
- Rezolvă prob. 6/ pag.59 (manual).

3
Anexa 1
1) Ce este câmpul gravitațional?

2) Ce fel de mărime fizică este intensitatea câmpului gravitațional: vectorială sau scalară. Argumentează.

3) Care este direcția și sensul liniilor de forță ale câmpului gravitațional?

4) Ce mărime fizică exprimă intensitatea câmpului gravitațional la suprafața Pământului?

5) Care este unitatea de măsură în SI a intensității câmpului gravitațional?

6) Ce mărime fizică stă la baza interacțiunii atomilor și moleculelor?

7) Care este componența atomului?

8) Prin ce se deosebesc corpurile neutre de cele electrizate?

9) Prin câte moduri se poate transmite sarcina electrică de la un corp la altul?

4
10) Cum interacționează corpurile electrizate cu sarcini de același semn? Dar de semn contrar?

11) Ce fel de particulă este electronul? Ce sarcină electrică poartă electronul?

12) Există particulă care nu are sarcină electrică?

13) Care lege stă la baza interacțiunii sarcinilor electrice punctiforme?

14) Prin ce se deosebește legea atracției universale de legea lui Coulomb?

S-ar putea să vă placă și