Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt:
Data
Disciplina: Fizic
Clasa: a X-a Electronic i automatizri
Titlul leciei: Curentul alternativ
Tipul leciei: Sistematizare, fixare i evaluare a cunotinelor
Durata: 60 min
Scopul leciei: Aplicarea noiunilor nsuite n unitatea de nvare Producerea i utilizarea curentului alternativ n situaii concrete date
Profesor

Obiective de referin
- S dezvolte capacitatea de ordonare i sistematizare a cunotinelor;
- S i formeze un mod de gndire creativ, sis lucreze n echip.
- S se autoevalueze la sfritul orei
Obiective de referin

1
O : s i verifice cunotinele dobndite n leciile anterioare, referitoare la curentul alternativ

2
O : s stabileasc mrimile caracteristice ale curentului alternativ

3
O : s identifice elementele de circuit prezente n circuitele de curent alternativ i s identifice rolul lor n circuit

4
O : s modeleze circuite RLC serie i paralel n current alternativ

5
O : s identifice impedanetele circuitelor RLC serie i paralel
Resurse procedurale: conversaia euristic, problematizarea, modelarea, descoperirea dirijat, activitatea n grup, creativitatea.
Resurse materiale: Manual fizic Doina Turcitu ed. Radical, Fizic- Activiti de evaluare (C. Mantea)



Scenariu didactic

Etapele
leciei

OO

Timp

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor
Resurse
procedurale
Resurse
materiale
Forme de
activitate
Moment
organizatoric



5min
Noteaz absenii i asigur cadrul
necesar desfurrii leciei n bune
condiii.
Realizeaz repartizarea pe grupe.
Se pregtesc pentru lecie.
Primesc fiele de lucru.
Se grupeaz conform
repartizrii.

Conversaia
euristic


Verificarea i
reactualizarea
cunotinelor
anterioare
O1
O2
O3
O4
O5
40min Propune elevilor s elaboreze o lecie
de sintez dup urmtorul plan
recapitulativ:
1. Mrimi caracteristice
curentului alternativ
2. Elemente de circuit alternativ.
3. Circuitul RLC serie de curent
alternativ
4. Circuitul RLC paralel de
curent alternativ
D instruciunile de lucru fiecrei
grupe.
Distribuie fiele de lucru
Observ elevii i ofer sprijin celor
care solicit.
Se aeaz pe grupe de lucru;
Se familiarizeaz cu tema
dat, rspund la ntrebri, pun
ntrebri, discut n interiorul
grupului de lucru
Lucreaz pentru ndeplinirea
sarcinilor propuse. Fiecare
grup noteaz n tabelele
primit definiia, elementele,
reprezentarea grafic.

Activitatea n
grup
Conversaia
euristic
Descoperirea
dirijat
Modelarea
Explicaia
Creativitatea
Fie de
lucru

Individual
Pe grupe




Realizarea
feed-back-
ului



3min
De ce acas la prize folosim curentul
alternativ i nu pe cel continuu?
Rspund la ntrebare. Conversaia
euristic
Frontal
Evaluarea 10min Face aprecieri asupra desfurrii
leciei i evaluaz grupelel.
Se autoevaluaz.
Tem pentru
acas
2min Problemele 2 i 3 din manual pagina
176
Noteaz tema Manual de fizic
Fi de lucru
Mrimi caracteristice curentului alternativ
Grupul I




















Fi de lucru
Elemente de circuit alternativ
Grupul II



















Fi de lucru
Circuitul RLC serie n curentul alternativ
Grupul III



















Fi de lucru
Circuitul RLC paralel n curentul alternativ
Grupul IV

S-ar putea să vă placă și