Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic al leciei

Unitatea de nvatamant: Liceul cu program sportiv Mircea Eliade


Student: Elena Cebanov
Disciplina: Fizica
Clasa:
Data:
Unitatea de nvare: Fora.
Subiectul leciei: Fore elastice.
Tipul leciei: Mixt.
Timpul acordat: 45 min.
Competene specifice:
- de achiziii intelectuale
- de investigaie tiinific
- de comunicare tiinific
- de achiziii pragmatice
Subcompetene:
-cercetarea experimental a interaciunii corpurilor.
-utilizarea conceptului de for elastic la rezolvarea problemelor simple n diferite
contexte, la soluionarea diverselor situaii cotidiene.
Obiective operaionale: Elevul la sfritul leciei va fi capabil:
O1- S caracterizeze forele elestice ca mrime fizic vectorial.
O2- S reprezinte analitic i grafic fora elestic.
O3- S utilizeze conceptul de for elastic la rezolvarea problemelor simple n diferite
contexte.
Strategii:
Metode: explicaia, conversaia, problematizarea, exerciiul, studiul de caz, jocul didactic,
modelarea, observaia, experimentul, demonstraia.
Forme: expunerea oral, instruire reciproc, lucru independent, activitate n perechi, lucrul
n perechi.
Resurse: dinamometre, seturi de greuti, proiector, o bil suspendat de un fir, diferite alte
corpuri, fie.
Manual de Fizic pentru cl. VII-a - Ion Botgros, Viorel Bocancea ed. a III-a 2012.
Ghid de implementare a curriculumului modernizat la treapta gimnazial.
Evaluare: oral, scris
Nu uitai, Newton a fost la fel ca voi un simplu om, dar i veneai ideile uvoi! chiar cnd (sttea
sub pom).

Desfurarea leciei:
Etapele leciei
(durata)

Obiective
operaionale

1. Evocare .
4 min
Implic-te!
5 min O1, O2

Tehnologii
didactice
Conversaie
Frontal
Individual
Proector

Experiment
Observaia
Explicaia

2. Realizarea

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Solicit completarea mesajului.

Evaluare

Particip la conversaie.
Comunicarea ntre
Prezint tema, inaiteaz ntrebri daca elevi
Verific tema pentru acas prin sondaj, au neclariti.
stimulez activitatea elevilor, provoc
interesul pentru nvarea temei noi.
Actualizarea cunotinelor pentru
Elevii individual ndeplinesc
Cum elevii au neles
lecia nou.
sarcinile, formuleaz rspunsuri i
noiunea de
Propun elevilor o fi proiectat la
verific rspunsurile dup fia 2.
interaciune, efectele,
ecran Anexa 1. Completai spaiile
for.
libere
Analizez indeplinirea i
corectitudinea sarcinilor cu ajutorul
fiei doi proiectate la ecran.
Propun elevilor s caracterizeze
n baza observrilor elevii stabilesc
Cum pot face
efectelor interaciunii corpurilor pe
corpurile ce interacioneaz, efectele
concluzii pe baza
baza experimentelor demonstrate de interaciunii.
observaiilor i
grupuri de elevi:
experimentelelor.
a. cdere liber a unei bile
b. corpul suspendat de un resort
c. bila suspendat de un fir
metallic(cupru)
solicit s determine corpurile ce
Cerceteaz interaciunile i
interacioneaz i efectele
formuleaz concluzii referitor la
interaciunii.
fora ce readuce corpurile la forma
Solicit repetarea experimentului i
iniial.
evidenierea tipurilor de deformaii i
aciunea forei deformatoare.

Enun subiectul i obiectivele leciei.

Noteaz n caiete. Examineaz

cunotinele i i amintete ce tie


despre subiectul dat.

min sensului.
Informeazta-te.
Proceseaz
informaia.
2 min
O1, O2, O3

Comunic i
decide!
7 min

Demonstrarea Propun elevilor diferite fire de


experiment
cauciuc, diferite resorturi i dirijez
LG
organizarea experimentului cu
diferite fire i resorturi i solicit s
descopere caracteristicile forei
elastice.

2 min

7 min

Solicit reprezentarea schematic a


forei elastice n cazul unui resort, a
unui fir de cauciuc.

Reprezint schematic fora elastic n


cazul unui resort, a unui fir de
cauciuc.

Cum au neles
reprezentarea forei
elastice.

Rezolvare de
problem
LP

Propun pe baza experimentului s


calculeze F/l la deformarea
resortului.
Definesc conceptual de constant
elestic pe baza experimentului.
( anexa 2)

Evaluez deprinderile
de rezolvare a
problemei
experimentale.

Conversaie
demonstrare

Propun elevilor s gseasc tipul de


dependen ntre Fe i l i ce
reprezint graficul unei aa
dependeni.
Reprezentm grafic dependena
Fe(l).
Fixarea cunotinelor o realizm prin
rezolvarea unei probleme. ( Anexa 3)

Lucreaz perechi.
Analizeaz condiia problemei
Algoritmul rezolvrii problemei,
experimentului, msurrilor.
Noteaz n caiet rezolvarea, se
consult cu colegul la ndeplinirea
sarcinii.
Formuleaz concluzii privitor la
raportul F/l.
Elevii rspund la ntrebri, noteaz n
caiete.

Rezolv problem ape etape cu analiz


reciproc ntre elevi.

Cum lucreaz n
perechi, cum pot

5min

Reflecie.

O1, O2, O3

Descoper n baza experimentului


caracteristicile forei elastice, fac
notie n caiet.

Rezolvare de
problem

Apreciaz!
5 min
Extindere 5 min

Autoevaluare
2 min

Pe acas.
min

Frontal
Instruire
reciproc

analizez corectitudinea ndeplinirii


sarcinilor, organizez instruirea
reciproc.

efectua concluzii.

Discuie

Propun s soluioneze diverse situaii


cotidiene. (Anexa 4)

Exprim ideile oral i realizeaz


schimb de opinii.

Propun elevilor s-i fac


autoevaluarea activitii lor.

Elevii ndeplinesc autoevaluarea


activitii lor n cadrul leciei

Propun: de studiat fora elastic


De rezolvat ex. 1-6 din manual.

Noteaz sarcinile pe acas.

Cum se pot exprima


i face schimb de
opinii.

Anexa 1.
1. Interaciunea dintre corpuri este nu alteva dect ..
2. Efectele interaciunii snt urmtoarele: i .
3. Dac n urma interaciunii corpurile i modific viteza, atunci spunem c se realizeaz efectul .., iar dac corpurile se deformeaz,
atunci se realizeaz efectul .
4. Deformrile plastice snt deformrile care . n urma ncetrii interaciunii, iar deformrile elastice snt deformrile ce
n urma ncetrii interaciunii.
5. Mrimea ce caracterizeaz interacuiunea corpurilor este numit .. .
6. Fora este o mrime vectorial care se determin de direcie , .
7. Fora de greutate este fora cu care .
8. Sub aciunea forei de greutate corpul lsat liber va ., iar corpul suspendat de un resort elastic va provoca acestuia.

Anexa 2.

Determin raportul F/l n cazul deformrilor mici.


Materiale necesare: dinamometru cu resort fixat vertical n cletele stativului, rigl.
Mod de lucru:
1. Determin poziia iniial a acului indicator al dinamometrului.
2. Provocai o alungire a resortului. Stabilete fora cu care ai acionat asupra resortului i mnsoar alungirea acestuia.
3. Calculeaz raportul F/l.
4. Repet experimental. Noteaz datele n urmtorul table.
Nr. exp.
Fora F(N)
Alungirea l( m)
F/l (N/m)
1
2
3
Anexa 3.
Rezolvarea problemei.
Aplicai algoritmului rezolvrii unei probleme de fizic.
Un cub de sticl de densitate i cu lungimea muchiei L este suspendat de resortul de constant elastic k i cu masa neglijabil. Deducei relaia conform
creia se poate determina alungirea resortului l.
Anexa 4.
Rezolv situaiile urmtoare:
1. Am sor micu de doar 10 luni, dar i plac mult jucriile. Propunei-mi, ce jucrii pot s-i cumpr, s-i dau pentru joc?
2. Am avut ocazia s cltoresc ntr-o trsur, n care m-am zdruncinat foarte tare. Ce sfaturi a putea s-i dau vizitiului?
3. Ce ai putea face la o porti, pe care o pot iuta deschis i pot intra sau iei nite psri?
4. Pentru o cltorie pe jos ce nclminte mi pot allege: cu talp groas i rigid sau subire i moale?
Propunei i voi careva situaie de problem.

S-ar putea să vă placă și