Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Data:
Profesor: Strateiciuc Alina
Obiectul: Fizica
Clasa: a IX-a
Tema: Optica geometric
Subiectul: Instrumente optice
Tipul leciei: De asimilare a cunotinelor
Durata: 45 min.
COMPETENTE SPECIFICE:
Clasificarea i analiza diferitelor fenomene fizice, instrumente i mrimi fizice din
domeniile studiate
Descrierea fenomenelor fizice studiate, intlnite in activitatea practica dupa criterii date;
Stabilirea unor conexiuni fenomenologice i conceptuale ntre domeniile fizicii i celelalte
discipline de studiu;
Rezolvarea de probleme cu caracter teoretic sau aplicativ.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: sa defineasca instrumentele optice si sa caracterizeze imaginile care se pot obtine cu
ajutorul acestora;
O2: sa clasifice tipurile de lentile care intra in alcatuirea instrumentelor optice;
O3: sa defineasca convergenta unei lentile si sa recunoasca unitatea de masura a acesteia;
O4:sa rezolve probleme cu caracter teoretic sau aplicativ;
STRAREGIA DIDACTICA:
Metode: conversatia, explicatia, descoperirea;
Mijloace: markere, tabla, manual, lupa ochelari, lentile ;
Forme de organizare: colectiv, individual
EVALUARE : conversatia examinatoare, tema de casa, observatia sistematica, fisa de
evaluare

DESFURAREA LECIEI
Evenimentele
lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Durata

Momentul
organizatoric
Captarea atentiei
elevilor
Reactualizarea
cunostintelor
anterioare

notarea absenelor;
verificarea materialului didactic
Ora trecuta am studiat lentilele si elementele
caracteristice acestora, urmand ca ora aceasta
sa invatam instrumentele optice

Elevii asculta

Trecerea in revista a principalelor notiuni


Elevii citesc fisa
studiate. Pentru aceasta solicit rezolvarea de lucru si incep
cerintele fisei de lucru (profesorul imparte rezolvarea acesteia.
fisele de lucru). Pe baza punctajului
Autoevaluarea
mentionat in fisa, solicit autoevaluarea
rspunsurilor elevilor
elevilor.
i aprecierea lor prin
calificative.
Alte intrebari recapitulative:
1. Ce sunt lentilele subtiri?

Elevii raspund la
intrebari.

2. Care sunt elementele principale ale


lentilelor subtiri?
3. Ce rol au lentilele?
4. Ce fel de imagini formeaza lentilele?

Anunarea temei
noi, a obiectivelor
operaionale i
scrierea titlului
leciei pe tabl.
Prezentarea
continutului noii
invatari

Scopul lectiei este de


sa defineasca Asculta.
instrumentele optice si sa caracterizeze
imaginile care se pot obtine cu ajutorul Noteaza titlul lectlei
noi in caiete
acestora
INSTRUMENTELE OPTICE sunt asociaii
Elevii asculta
de mai multe sisteme optice i sunt:
noteaza in caiete
subiective, adic necesit prezena ochiului
uman:
lupa, microscopul, telescopul, luneta.
obiective, adic nu necesit prezena
ochiului uman:
aparatul de proiecie, aparatul fotografic.

Diferite aparate optice construite pe baza


legilor reflexiei i refraciei luminii.

1. Elevii se mpart n 5 grupe. Fiecare


grup primete cte un instrument optic (lupa,
aparatul fotografic, microscopul, luneta,
aparatul de proiecie) pentru a cerceta
informaia despre el i a o prezenta sub form

si

Elevii
deseneaza,
analizeaza informa

de tabel.
Denumirea instrumentului optic
Ce lentil
Reprezentarea
Caracterizarea
sau sistem
grafic
imaginii
de lentile
este folosit
Prezentarea informaiei.

Dirijarea invatarii

Construcia grafic a imaginii unui obiect Elevii ies la tabla si


plasat n poziii diferite fa de lentile.
deseneaza
mersul
razelor de lumina
Profesorul verific i ndrum activitatea printr-o lentila pentru
elevilor.
situatii impuse.
Analiza i interpretarea rezultatelor.

Concluzia

Se urmresc imaginile formate lentile


convergente i divergente, apoi se descriu cu
participarea elevilor, stabilindu-se nite
concluzii generale:

Elevii
stabilesc
concluziile generale
despre imaginile prin
lentile.

a) prin lentile convergente: imaginea poate fi


mai mare sau mai mic i este real. Cnd
obiectul e foarte aproape de lentila
convergent, imaginea se formeaz n faa
lentilei i este virtual.
b) prin lentile divergente: imaginea e virtual,
dreapt i mai mic dect obiectul, indiferent
de pozitia obiectului.
Dirijarea invatarii

Demonstrarea relatiei matematice a lentilelor.


Pozitia nunui obiect depinde atat de distanta
obiect-lentila, cat si de distante focala f a
lentilei

FIA DE LUCRU
1. Descifrai anagramele i definii noiunile fizice descoperite:
ERLEFEIX
TLLIEEN
ANRSPANTENT

OACRF

.............................................................................................................................................

2. Combinai cuvintele astfel nct s obinei enunul corect al refraciei: Refracia luminii, la suprafaa, a direciei,
este fenomenul, de propagare a luminii, n cel de-al doilea mediu, de schimbare, de separare, dintre dou medii
transparente, lumina trecnd.
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
...............................................
3. Completai punctele de suspensie:
Lentila este un mediu ........................ si omogen marginit de doua suprafete ............... sau de o suprafata plana si
una sferica.

Grupa A

Lentilele din grupa A sunt ......................., iar cele din grupa B sunt .............................

Grupa B

Lentila ...................transforma un fascicul paralel cu axa ........... .................. intr-un fascicul convergent.
Lentile divergenta imprastie
devenind .....................................

un

fascicul

............................

cu

axa

optica

principala,

acesta

Puncul de intersectie al razelor refractate aflat pe axa optica principala se numeste ............ ................ al lentilei
convergente.
Denumirea aparatului

Ce lentil sau sistem de lentile este


folosit

Reprezentarea grafic

Caracterizarea
imaginii

Ce lentil
sau sistem
de lentile
este folosit
Lupa este o
lentil
convergent
cu o
distan
focal mic

Ce
lentil
sau
sistem
de
lentile
este
folosit

Lupa
Reprezentarea grafic

Caracterizare
a imaginii

Virtual,
dreapt i
mrit.

Aparatul fotografic
Reprezentarea grafic

Caracteriz
area
imaginii

Pentru
aparatu
l
fotogra
fic se
foloset
e un
sistem
conver
gent de
lentile
cu
distan
focal
mic.

Ce lentil
sau sistem
de lentile
este folosit
Cel mai
simplu
microscop
este
alctuit din
dou
sisteme
convergent
e.

Ce lentil
sau sistem de
lentile este
folosit
Una dintre
cele mai
simple lunete
este alctuit
dintr-un
sistem optic
format din
dou sisteme
convergente.

Real,
rsturnat
i
micorat.

Microscopul
Reprezentarea grafic

Caracterizar
ea imaginii

Virtual,
rsturnat,
mrit.

Luneta
Reprezentarea grafic

Caracterizarea
imaginii

Real,
rsturnat i
mrit.

S-ar putea să vă placă și