Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Profesor: Rusu Iurii


Clasa:_VIII-a__.
Data:_20.11.2019_.
Disciplina:__fizica_.
Durata: 45 min
Subiectul lecţiei: Fenomene termice.
Tipul lecţiei: Sistematizarea şi generalizare
Subcompetenţe:
 Să aplice conceptele de cantitatea de căldură , căldură specifică,
puterea calorică, călduri latente, topire, vaporizare ect.

Obiectivele lecţiei: Elevii vor fi capabili:


O1- Să definească mărimele fizice Q, C, c, q, λt, şi să explice termini.
O2 – Să cunoască simbolul mărimilor fizice şi unităţile de măsură.
O3- Să poată aplica formulele învăţate la rezolvarea problemelor.

Strategii didactice:
Metode, procedee, tehnologii didactice: lucru în grup a câte patru
elevii, dictare fizica a noţiunilor, lucru individual în grup, activitate
frontală, evaluare orală, scrisă.
Forme de organizare: tablă, poster, fişe pentru lucru în grup.
Bibliografie, materiale didactice: manual clasa VIII-a
Desfășurarea lecţiei:
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Obser

Obiect.
lecţiei -vaţii
Durata
Evocarea Salută elevii, noteză absențele, pregătesc clasa Salută profesorul, se
2 min. pentru desfășurarea lecției. pregătesc de lecție.
Verifică prin sondaj tema pentru acasă. Prezintă oral tema
Explică neclaritățile întâmpinate la efectuarea pentru acasă. Adresează
temei pentru acasă. întrebări în caz de
neclarități.
Enunță subiectul și obiectivele lecției. Notează în caiet
Provoacă interesul, stimulează și activiază Încep să mediteze asupra
elevii pentru învățare. subiectului.
Realizare a) Mottoul – Aranjare cuvintelor Lucru în grup
a sensului pentru a obţine citatul. Comentează activitate frontală
26 min. citatul obţinut din fişe. 3-1 punct
O1 b) Dictare fizică a noţiunilor- I fişa Lucru în gup între
nr.1. cît 1 punct pentru răspuns corect echipe
c) Încercuiţi formulele corecte- II Lucru în grup şi apoi
poster nr.2. 3 puncte prezintă fişa la tablă.
O2 d) Complectează tabelul cu simbolul Lucru în grup şi apoi
mărimilor fizice sau unităţi de prezintă fişa la tablă.
măsură în SI: - III poster nr.3. 4 puncte
e) Transformă în SI: IV poster nr. 4 Lucru în grup şi apoi
puncte prezintă fişa la tablă.

Reflecţie O3 f) Rezolvarea problemelor, aplicaţii. Lucru în grup


14 min. Fiecare grup de elevii sunt propuse Trec la tablă cîte un
câte o fişă pentru rezolvarea problrmei. elev
După experarea timpului acordat, se
trece la tablă câte 2 sau unu elevi.

Trecerea în revistă a celor petrecute la


lecţie. Totalurile concursului.
Anunţarea echipei cîştigătoare.

Extindere Propune tema pentru acasă. Notează în caiet tema


3 min. pag. 55 ex. 1,2,3 pentru acasă.
Notez elevii. Pun întrebări.
I. Dictare fizică

Grupa: I 1 punct pentru răspuns corect


1. Substanțele prin a căror ardere se obține căldura se numesc combustibili.
2. Cantitatea de căldură necesară unității de masă a corpului solid pentru a
se topi la temperatura de topire se numește căldura latentă specifică de
topire.
3. Mărimea fizică ce caracterizează starea de încălzire a unui corp sau a unui
sistem de corpuri fizice aflate în echilibru termic este numită temperatură.
4. Trecerea unui corp fizic dintr-o stare de echilibru termic în alta se
numește proces termic.

Grupa: II 1 punct pentru răspuns corect


1. Mărimea fizică ce caracterizează variația energiei interne a corpului în
procesul transferului de căldură se numește cantitate de căldură.
2. Mărimea fizică egală cu cantitatea de căldură primită sau cedată pentru
variația temperaturii unei unități de masă a corpului cu un grad se
numește căldură specifică.
3. Procesul de trecere a substanței din stare solidă în stare lichidă se
numește topire.
4. Procesul de trecere a substanței din stare lichidă în stare solidă se
numește solidificare.

Grupa: III 1 punct pentru răspuns corect


1. Ansamblul particulelor de substanță care părăsesc lichidul se numesc
vapori.
2. Trecerea unei substanței din stare gazoasă în stare lichidă se numește
condensare.
3. Vaporizarea care are loc numai la suprafața liberă a lichidului se numește
evaporare.
4. Energia de mișcare și de interacțiune a particulelor din care constă corpul
fizic se numește energia internă a corpului.
,, Rădăcinile învăţării
sunt amare, dar roadele
dulci” Aristotel

,, Rădăcinile învăţării
sunt amare, dar roadele
dulci” Aristotel

,, Rădăcinile învăţării
sunt amare, dar roadele
dulci” Aristotel
II. Încercuiți formulele corecte 3p.
𝑄
1) c = 2) Q=c∙ 𝑚 ∙ ∆°𝑡
𝑚∙∆°𝑡

∆°𝑡 𝑚
3) C= 4) 𝜆 t=
𝑄 𝑄

𝑄 𝑄
5) C = 6) q=
𝑚∙∆°𝑡 𝑚
III. Completează locurile vacante, indicând simbolul mărimilor fizice sau unități de măsură în SI. 6p.

∆°𝒕 Q
Место для формулы.
𝑱
𝒌𝒈 ∙ °𝑪
𝝀t
𝑱 𝑱
°𝑪 𝒌𝒈
III. Completează locurile vacante, indicând simbolul mărimilor fizice sau unități de măsură în SI. 4p.

𝒒 C
𝑱 J
𝒌𝒈 ∙ °𝑪
IV. Transformă în SI: 4p.

a) 37,8 kJ =
b) 179 mJ =
c) 257,6 MJ =
d) 15 nJ =
Transformă în SI: 4p.

a) 37,8 kJ*1000 = 37800 J=378*102J

b) 179 mJ /1000= 0,179 J= 179*10-3J

c) 257,6 MJ *10 =
6
257600000 J=257*105J

d) 15 nJ/10 =
-9
0,000000015 J=15*10-9J
1. Determinați masa cărbunelui care trebuie ars pentru a obține
o cantitate de căldură egală cu 132 MJ, iar puterea calorica a
cărbunelui este qcarbune= 30 MJ.

2. Să se determine cantitatea de căldură necesară pentru a topi


2,4 kg de plumb la temperatura sa de topire (𝝀plumb =25 MJ).

3. Să se calculeze cantitatea de căldură care trebuie transmisă


unui ciocan de lipit din cupru cu masa 0,4 kg pentru a-i ridica
temperatura de la 20 la 238 °𝑪. (ccupru=390J/(kg∙°C) ).
PUNCTAJUL ACUMULAT DE ECHIPE
Denumirea Echipei:
Denumirea Ech. I Ech. II Ech. III
sarcinilor 1. 1. 1.
2. 2. 2.
3. 3. 3.
4. 4. 4.
1 Mot

2 Dictare
fizică
3 Poster
formule
4 Poster
tabel
5 Poster
transformă
in SI
6 Fișe
probleme
,, Rădăcinile
învăţării sunt
amare, dar roadele
dulci” Aristotel

S-ar putea să vă placă și