Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Disciplina: FIZICA
Clasa: VI
Şcoala:
Profesor: Stefanescu Elena
Data: Durata: 45min.
Subiectul lecţiei: Interacțiunea corpurilor.Efectele interacțiunii.Forța
Tipul lecţiei: Lecţie de acumulare a cunoştinţelor noi.
Subcompetenţe:
- Descrierea deformărilor elastice, plastice şi interacţiunilor mecanice folosind conceptul de forţă.
Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 să cerceteze experimental interacțiuni de caractere diferite.
O2 să descrie deformațiile elastice și plastice;
O3 să deosebească efectele interacțiuni dinamic și static;
O4 să descrie forța ca mărime fizică;
O5 să fie raţionali în utilizarea timpului de lucru şi să manifeste independenţă în gîndire şi acţiune
Tehnologii didactice:
a) forme: frontală, lucru independent, activitatea în perechi;
b) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, ,
experimentul, exemplul, observarea, lucrul cu manualul, ;
c) materiale: calculator, proiector,ecran, prezentare power-point, dinamometre,
stative, bile,rigle metalice,resort,greutăți etc.
Etapele Obiective Conţinuturile Modalităţi de
lecţiei/do activităţii evaluare
zare
instructiv-
educative
Activitarea cadrului didactic Activitatea elevilor
Evocare Salută elevii, solicită numele elevilor absenţi, Răspund la salutul Aprecieri
5 min. asigură ordinea, liniştea şi un climat profesorului, verbale, orale
favorabil în clasă. nominalizează
Pentru captarea atenţiei le propune elevilor absenţii şi pregătesc
următoarele sarcinii: materialele necesare
a) Ordonați literele și scrieți corect noțiunea: pentru
proc ed ățnrirefen, aeprus,cireșma. desfăşurarea lecţiei.
b) Stabiliți corespondența dintre Răspund înscris la
instrumentele de măsurat și mărimele aceste sarcini
măsurate de ele. Îndeplinesc sarcinile
de lucru:
Mensura timpul -rezolvă testul
Termometrul înălțime propus.
Ceasornicul volumul -răspund oral la
Rigla gradată temperatura întrebări.
-corectează
c)Efectuează transformările: . răspunsurile
1km= hm= m
45000m= hm = km
65m= dm= cm
d)Completează spațiile libere astfel
ca expresiile să fie adevărate:
1. Corpul față de care se determină
poziția corpului considerat este
numit ................
2. Coprul se află în .............. ... pe Aprecieri
parcursul intervalului de timp verbale, orale
cosiderat dacă el ocupă permanent
una și aceeși poziție față de corpul
de referință ales.
3.Repausul și .................... . sunt
stări mecanice ale corpului.

Realizare Enunţă subiectul şi performanţele la care vor ajunge elevii în urma Reţin, notează
a participării active la lecţie (obiectivele lecţiei) tema noii lecţii şi
sensului Moto-ul lecţiei: conştientizează
25 min „ Aristotel spunea că rădăcinile învăţării performanţele la
sînt amare, dar roadele dulci” care vor ajunge
dacă vor avea o
prestaţie bună.

O1 Clasa este împărțită în grupe. Începe să Aprecieri verbale,


O2 Fiecare grupă primește materialele necesare mediteze orale,
O3 pentru experimentul dat și analizează partea asupra fără a face judecăţi de
O4 teoretica a acestui experiment timp de 5 minute. subiectului valoare.
O5 După aceasta explică colegilor experimentul care Studiează Aprecieri verbale,
fac notiții în caiete. experiment orale.
Grupa Nr.1 Interacțiunea a 2 corpuri , unul se ul. Aprecieri verbale,
află în mișcare al doilea în repaus. Îşi exprimă orale.
Grupa Nr.2 Interacțiunea a 2 corpuri aflate în părerile.
mișcare. Răspund
Concluzie oral la
Interacțiunea la care avem modificarea stărilor întrebări.
de mișcare ale corpurilor etse efectul dinamic al Efectuiază
interacțiunii experiment
Grupa Nr.3 Deformarea riglei metalice e, trag
Grupa Nr.4 Deformarea resortului. concluzii.
Concluzie. Fac notiţe
Interacțiunea care poate deforma corpul este în caiete.
efectul static al interacțuini. Analizează
Mărimea fizică ce caracterizează interacțiu-nea imaginile
și determină efectul ei este numită FORTĂ. din
Forța este caracterizată nu numai de mărime, ci și manual.
de direcție și de sens.Ele sunt numite vectoriale și Efectuiază
se notează cu literele respective,având o săgeată experiment
deasupra lor. ul, trag
Unitățile de forță în SI se numește newton. concluzii.
Simbolul ei este N, în cinstea savantului englez
Isaac Newton, măsurarea directă a forțelor se
efectuează cu dispozitive speciale dinamometru.
Re- Cum numim acțiunea reciprocă a corpurilor ? Interacțiune Aprecieri
flecţie Ce este efectul dinamic ? Modificarea stării de mișcarea corpului. verbale, orale.
10 min. Ce este efectul static ?Deformarea corpului, adică modificarea formei
și a demensiunilor lor.

S-ar putea să vă placă și