Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic al lecţiei

Profesorul:
Disciplina: Fizica
Clasa: VII-a
Data:
Unitatea de învăţare: Forţa.
Subiectul lecţiei: Forţe elastice.
Tipul lecţiei: Mixtă.
Timpul acordat: 45 min.
Competenţe specifice:
- de achiziţii intelectuale
- de investigaţie ştiinţifică
- de comunicare ştiinţifică
- de achiziţii pragmatice
Subcompetenţe:
-cercetarea experimentală a interacţiunii corpurilor.
-utilizarea conceptului de forţă elastică la rezolvarea problemelor simple în diferite
contexte, la soluţionarea diverselor situaţii cotidiene.
Obiective operaţionale: Elevul la sfărşitul lecţiei va fi capabil:
O1- Să caracterizeze forţele elestice ca mărime fizică vectorială.
O2- Să reprezinte analitic şi grafic forţa elestică.
O3- Să utilizeze conceptul de forţă elastică la rezolvarea problemelor simple în diferite
contexte.
Strategii:
Metode: explicaţia, conversaţia, problematizarea, exerciţiul, studiul de caz, jocul didactic,
modelarea, observaţia, experimentul, demonstraţia.
Forme: expunerea orală, instruire reciprocă, lucru independent, activitate în perechi, lucrul
în perechi.

Resurse: dinamometre, seturi de greutăţi, proiector, o bilă suspendată de un fir, diferite alte
corpuri, fişe.
Manual de Fizică pentru cl. VII-a - Ion Botgros, Viorel Bocancea ed. a III-a 2012.
Ghid de implementare a curriculumului modernizat la treapta gimnazială.

Evaluare: orală, scrisă

Nu uitaţi, Newton a fost la fel ca voi… un simplu om, dar îi veneai ideile “şuvoi!” chiar cînd ……(stătea
sub pom).
Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei Obiective Tehnologii Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


(durata) operaţionale didactice
1. Evocare . Conversaţie Solicit completarea mesajului. Participă la conversaţie. Comunicarea între
4 min Prezintă tema, inaitează întrebări daca elevi
Implică-te! Frontal Verific tema pentru acasă prin sondaj, au neclarităţi.
stimulez activitatea elevilor, provoc
interesul pentru învăţarea temei noi.
5 min O1, O2 Individual Actualizarea cunoştinţelor pentru Elevii individual îndeplinesc Cum elevii au înţeles
Proector lecţia nouă. sarcinile, formulează răspunsuri şi noţiunea de
Propun elevilor o fişă proiectată la verifică răspunsurile după fişa 2. interacţiune, efectele,
ecran Anexa 1. Completaţi spaţiile forţă.
libere…
Analizez indeplinirea şi
corectitudinea sarcinilor cu ajutorul
fişei doi proiectate la ecran.
Experiment Propun elevilor să caracterizeze În baza observărilor elevii stabilesc Cum pot face
Observaţia efectelor interacţiunii corpurilor pe corpurile ce interacţionează, efectele concluzii pe baza
baza experimentelor demonstrate de interacţiunii. observaţiilor şi
grupuri de elevi: experimentelelor.
Explicaţia a. cădere liberă a unei bile
b. corpul suspendat de un resort
c. bila suspendată de un fir
metallic(cupru)
solicit să determine corpurile ce Cercetează interacţiunile şi
interacţionează şi efectele formulează concluzii referitor la
interacţiunii. forţa ce readuce corpurile la forma
Solicit repetarea experimentului şi iniţială.
evidenţierea tipurilor de deformaţii şi
acţiunea forţei deformatoare.

2. Realizarea Enunţ subiectul şi obiectivele lecţiei. Notează în caiete. Examinează


min sensului. cunoştinţele şi îşi aminteşte ce ştie
Informeazăta-te. despre subiectul dat.
Procesează
informaţia.
2 min
O1, O2, O3 Demonstrarea Propun elevilor diferite fire de Descoperă în baza experimentului
Comunică şi experiment cauciuc, diferite resorturi şi dirijez caracteristicile forţei elastice, fac
decide! LG organizarea experimentului cu notiţe în caiet.
7 min diferite fire şi resorturi şi solicit să
descopere caracteristicile forţei
elastice.

2 min
Solicit reprezentarea schematică a Reprezintă schematic forţa elastică în Cum au înţeles
forţei elastice în cazul unui resort, a cazul unui resort, a unui fir de reprezentarea forţei
unui fir de cauciuc. cauciuc. elastice.

7 min Rezolvare de Propun pe baza experimentului să Lucrează perechi. Evaluez deprinderile


problemă calculeze F/∆l la deformarea Analizează condiţia problemei de rezolvare a
LP resortului. Algoritmul rezolvării problemei, problemei
Definesc conceptual de constantă experimentului, măsurărilor. experimentale.
elestică pe baza experimentului. Notează în caiet rezolvarea, se
( anexa 2) consultă cu colegul la îndeplinirea
sarcinii.
Formulează concluzii privitor la
5min raportul F/∆l.
Conversaţie Propun elevilor să găsească tipul de Elevii răspund la întrebări, notează în
demonstrare dependenţă între Fe şi ∆l şi ce caiete.
reprezintă graficul unei aşa
dependenţi.
Reprezentăm grafic dependenţa
Fe(∆l).
Reflecţie. O1, O2, O3 Rezolvare de Fixarea cunoştinţelor o realizăm prin Rezolvă problem ape etape cu analiză Cum lucrează în
Apreciază! problemă rezolvarea unei probleme. ( Anexa 3) reciprocă între elevi. perechi, cum pot
5 min Frontal analizez corectitudinea îndeplinirii efectua concluzii.
Instruire sarcinilor, organizez instruirea
reciprocă reciprocă.

Extindere 5 min Discuţie Propun să soluţioneze diverse situaţii Exprimă ideile oral şi realizează Cum se pot exprima
cotidiene. (Anexa 4) schimb de opinii. şi face schimb de
opinii.

Autoevaluare Propun elevilor să-şi facă Elevii îndeplinesc autoevaluarea


2 min autoevaluarea activităţii lor. activităţii lor în cadrul lecţiei

Pe acasă. 1 Propun: de studiat forţa elastică Notează sarcinile pe acasă.


min De rezolvat ex. 1-6 din manual.
Anexa 1.
1. Interacţiunea dintre corpuri este nu alteva decît ………………..
2. Efectele interacţiunii sînt următoarele: …………………… şi …………….……
3. Dacă în urma interacţiunii corpurile îşi modifică viteza, atunci spunem că se realizează efectul …………….., iar dacă corpurile se deformează,
atunci se realizează efectul…………………………… .
4. Deformările plastice sînt deformările care …………………. în urma încetării interacţiunii, iar deformările elastice sînt deformările ce
…………………… în urma încetării interacţiunii.
5. Mărimea ce caracterizează interacţuiunea corpurilor este numită …………….. .
6. Forţa este o mărime vectorială care se determină de direcţie , …………………… .
7. Forţa de greutate este forţa cu care ……………………………………… .
8. Sub acţiunea forţei de greutate corpul lăsat liber va ………………., iar corpul suspendat de un resort elastic va provoca ……………… acestuia.

Anexa 2.
Determină raportul F/∆l în cazul deformărilor mici.
Materiale necesare: dinamometru cu resort fixat vertical în cleştele stativului, riglă.
Mod de lucru:
1. Determină poziţia iniţială a acului indicator al dinamometrului.
2. Provocaţi o alungire a resortului. Stabileşte forţa cu care ai acţionat asupra resortului şi mnăsoară alungirea acestuia.
3. Calculează raportul F/∆l.
4. Repetă experimental. Notează datele în următorul table.
Nr. exp. Forţa F(N) Alungirea ∆l( m) F/∆l (N/m)
1
2
3

Anexa 3.
Rezolvarea problemei.
Aplicaţi algoritmului rezolvării unei probleme de fizică.
Un cub de sticlă de densitate ρ şi cu lungimea muchiei L este suspendat de resortul de constantă elastică k şi cu masa neglijabilă. Deduceţi relaţia conform
căreia se poate determina alungirea resortului ∆l.
Anexa 4.
Rezolvă situaţiile următoare:
1. Am soră micuţă de doar 10 luni, dar îi plac mult jucăriile. Propuneţi-mi, ce jucării pot să-i cumpăr, să-i dau pentru joc?
2. Am avut ocazia să călătoresc într-o trăsură, în care m-am zdruncinat foarte tare. Ce sfaturi aşă putea să-i dau vizitiului?
3. Ce aşi putea face la o portiţă, pe care o pot iuta deschisă şi pot intra sau ieşi nişte păsări?
4. Pentru o călătorie pe jos ce încălţăminte îmi pot allege: cu talpă groasă şi rigidă sau subţire şi moale?

Propuneţi şi voi careva situaţie de problemă.

S-ar putea să vă placă și