Sunteți pe pagina 1din 7

Disciplina: FIZICĂ prof.

VANCEA ALISA-MARIA
Clasa a XI-a, profil real C.N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău

PROIECT DIDACTIC: Oscilaţii întreţinute. Oscilaţiile forţate. Rezonanţa.


Data: 20 noiembrie 2017
Unitatea de învățare: Oscilații mecanice
Titlul lecției: Rezonanţa.Consecințe și aplicații.
Tipul lecției: Predare.Sistematizare
Scopul lecției: Să recunoască oscilațiile forțate și fenomenul de rezonanță, precum și condițiile în care apare ecest fenomen.

Competențe cheie:

 înțelegerea și explicarea unor fenomene fizice, a unor procese tehnologice, a funcționării și utilizării unor produse ale tehnicii întâlnite în
viața de zi cu zi.
 Investigația științifică experimentală și teoretică aplicată în fizică.
Competențe specifice:
1. Descrierea și evaluarea calitativă din punct de vedere energetic a oscilațiilor întreținute.
2. Identificarea cauzelor și a condițiilor de apariție a oscilațiilor forțate apărute în practică.
3. Investigarea experimentală a unor caracteristici ale cuplajului a doi oscilatori.
4. Analiza calitativă a transferului de energie între doi oscilatori cuplați
5. Estimarea consecințelor rezonanței a doi oscilatori mecanici.
Resurse:
1. Procedurale: conversația, exercițiul, lucrul pe grupe, metoda Știu – Vreau să știu – Am învățat, metoda cubului.
2. Materiale: creta, tabla, fișe de lucru, cubul de carton, markere, catalog, manual, caiete.
3. Organizatorice: frontal, pe grupe, individualăș
4. Temporale: 50 de min.
5. Spațiale: sala de clasă.
Modalități de evaluare:

 Aprecieri verbale;
 Analiza răspunsurilor date;
 Observarea sistematică a elevului;
 Evaluare orală.

1
Disciplina: FIZICĂ prof. VANCEA ALISA-MARIA
Clasa a XI-a, profil real C.N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE LECȚIEI CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI

METODE ȘI MIJLOACE FORME DE


PROCEDEE ORGANIZARE

1. Moment Se creează condițiile Conversația frontal


organizatoric psihologice și
organizatorice
necesare unei bune
desfășurări a lecției

2. Captarea atenției Se prezintă elevilor Conversația, Cub frontal Evaluare orală-


un cub care conţine Explicația, răspunsul corect la
şase cerinţe de tipul: Descrierea. cerințe.
Descrie, Asociază,
Compară,
Analizează, Aplică,
Argumentează şi
Demonstrează.

3. Anunțarea temei și Elevii sunt anunțați Conversația, Tabla, manualul, frontal Observația
a obiectivelor lecției că vor descoperi Explicația caietele elevilor, sistematică
fenomenul de markere.
"Rezonanță.
Consecințe și
aplicații", apoi
notează în caiete

2
Disciplina: FIZICĂ prof. VANCEA ALISA-MARIA
Clasa a XI-a, profil real C.N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău

4. Verificarea Pe rând, elevii vor Conversația Tablă, caietele Orală, scrisă.


ieşi la tablă şi vor euristică, Explicația, elevilor, cubul, fișe.
cunoştinţelor însuşite arunca cubul. demonstrația, Frontal, individual
anterior Fiecărei părţi a munca independentă
cubului, îi este
atribuit un bilet pe
care se află cerinţe
(Anexa 1) . Fiecare
cerinţă este rezolvată
oral, apoi scrisă pe
tablă şi în caiete.
Unde sunt mai multe
cerinţe pe bilet, vor fi
scoşi la tablă mai
mulţi elevi.
După ce toate cele
şase bilete au fost
extrase, iar cerinţele
au fost rezolvate,
elevii vor primi câte
o fişă de lucru, pe
care o vor rezolva
individual.

5. Dirijarea învățării Se dă definiția Conversația -tabla frontal


rezonanței mecanice. euristică, Explicația,
demonstrația, -caietele elevilor
munca independentă
-fişe
Expresia conditiei de

3
Disciplina: FIZICĂ prof. VANCEA ALISA-MARIA
Clasa a XI-a, profil real C.N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău

rezonanță și a
amplitudinii maxime.
Se explica noțiunea
de oscilatori cuplați.
Se prezintă
consecințele
fenomenului de
rezonanță și
importanța înțelegerii
acestuia pentru
proiectele
constructorilor.
Oscilațiile macanice
pot fi utile, în cazul
aplicațiilor
ultrasunetelor, al
pendulei, al mașinilor
pentru vibrarea
betoanelor sau
dăunătoare cum ar fi
vibrațiile prodese de
motoarele avioanelor,
automobilelor etc.

6. Asigurarea Solicită elevilor să Conversația - Tabla


feedback-ului deducă condiția de euristică, Explicația, - Caietele
rezonanță demonstrația,
munca independentă
Consecințele
rezonanței pot fi utile

4
Disciplina: FIZICĂ prof. VANCEA ALISA-MARIA
Clasa a XI-a, profil real C.N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău

și/sau dăunătoare?
Dați exemple!
Justificați importanța
cunoșterii ți
înțelegerii
fenomenului de
rezonanță.

7.Evaluarea. După ce vor rezolva Conversația, Scrisă, autoevaluare.


Autoevaluarea cerințele de pe fișa de explicația.
lucru individual, frontal
acestea se vor
verifica frontal.
Fiecare elev își va
corecta fișa și se va
autoevalua în funcție
de punctajul anunțat
în prealabil.

8.Temă pentru acasă Elevii primesc ca Conversația frontal


temă pentru acasă
realizarea unor fișe
de portofoliu cu
"Aplicații ale
fenomenului de
reonanță. "

5
Disciplina: FIZICĂ prof. VANCEA ALISA-MARIA
Clasa a XI-a, profil real C.N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău

ANEXA 1.1

1. Definește
SPUNE DEFINIȚIILE PENTRU:
– Oscilații forțate;
– Oscilații amortizate;
– Rezonanță.

2. Asociază
UNEȘTE CE SE POTRIVEȘTE:
oscilații forțate energia rămâne constantă
regim permanent pulsația forței exterioare este egală cu pulsația oscilațiilor forțate
rezonanță creșterea amplitudinii este cu atât mai mare cu cât amortizarea mediului este mai mică
cuplaj A=ct și cu frecvența forței periodice exterioare

3. Compară
CARE SUNT FACTORII DE CARE DEPIND:

AMPLITUDINEA OSCILAȚIILOR FORȚATE REZONANȚA

4. Analizează
Completează textul lacunar cu ceea ce lipsește:
....................este un proces selectiv de energie între......oscilatori, care are loc dacă frecvența oscilațiilor forțate impuse de ............este
aproximativ egală cu frevența ............ proprii ale .................
Maximul amplitudinii are loc pentru......................iar amplitudinea devine maximă, Amax=.........

6
Disciplina: FIZICĂ prof. VANCEA ALISA-MARIA
Clasa a XI-a, profil real C.N. „Gheorghe Vrănceanu” Bacău

5. Aplică
Rezolvă următoarea problemă:
Amplitudinea devine maximă în cazul oscilațiilor forțate. Calculați frecvența de rezonanță și amplitudnea maximă.

6. Demonstrează
Fenomenul de rezonanță trebuie să stea în atenția constructorilor de mașini și a constructorilor în general, astfel pentru a evita
fenomenul de rezonanță trebuie evitat sistemul oscilatorilor cuplați care dezvoltă oscilații forțate. Demostrează ecuația mișcării oscilatorii
forțate plecând de la principiul fundamental al dinamicii.

Bibliografie:
Bratu Simona, Motomancea Adrian, Apostol Ion, Fizică, manual pentru clasa a XI-a F1, EDP RA, București, 2016
Bocoș M., Didactica disciplinelor pedagogice, Ed. Paralela 45, Pitești, 2017

S-ar putea să vă placă și