Sunteți pe pagina 1din 4

Liceul:______________________

PROIECT DE LECȚIE
FORȚA DE FRECARE
Student: Șușu Codrin – Petre
Data: 20. 12. 2022
Clasa: a IX-a
Disciplina: Fizică
Unitatea de învățare: Principii și legi în mecanica newtoniană
Tema lecției: Forța de frecare
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare/însușire de noi cunoștințe

Competenţe generale:
1. Înţelegerea şi explicarea unor fenomene fizice, a unor procese tehnologice, a funcţionării şi
utilizării unor produse ale tehnicii întâlnite în viaţa de zi cu zi.
2. Investigaţia ştiinţifică experimentală şi teoretică aplicată în fizică.
3. Comunicarea.
4. Protecţia propriei persoane, a celorlalţi şi a mediului înconjurător.

Competențe specifice:
C1. Descoperirea pe cale experimentala a legilor frecarii la alunecare

C2. Analizarea diferentelor dintre frecarea statica si frecarea cinetica precum si a rolului frecarii în
tehnica si activitatea cotidiana

C3. Rezolvarea unor probleme simple prin aplicarea în diferite situatii a legilor frecarii la
alunecare

Obiective specifice:
La sfârșitul lecției elevii trebuie:
O1. Să definească forța de frecare
O2. Să enumere caracteristicile forței de frecare
O3. Să reprezinte forța de frecare
O4. Să identifice manifestări ale forțelor de frecare în diferite situații reale.
O5. Să rezolve probleme simple/situații problemă.

Metode didactice
- conversația euristică
- expunerea
- învăţarea prin descoperire
- demonstrația prin experiment virtual

Mijloace de învățământ:
Tablă, ecran smart, calculator, prezentare ppt, corpuri diverse, suprafețe diverse.
Instrumente de evaluare:
- observarea sistematică a elevilor;
- feedback oral.

Desfășurarea lecției

Eveniment Durata Activitatea de instruire Compet Compete Obs


didactic ențe nțe erva
Activitatea Activitatea general specifice, ții
profesorului elevului e obiective

Organizar 2 min. Profesorul face Se pregătesc


ea clasei. prezența. pentru oră.

Prezentare 2 min. Profesorul anunţă Urmăresc


a temei denumirea şi prezentarea, pun
lecției obiectivele lecţiei. eventuale
întrebări.

Evocare - 6 min. Întreabă: Elevii participă 1, 2, 3 C1, C2


Anticipare la discuție,
Putem face un răspund la
derdeluș din sticlă? întrebări, trag
concluzii.
Între gheață și sticlă
ce preferați?
Ce anume face
diferența?
De ce în zilele
geroase ghețușul sau
derdelușul nu sunt
destul de
alunecoase?
Elevii sunt puși să
lanseze obiecte pe
pupitrele lor și să
urmărească
lungimile
traiectoriilor
acestora.
Deschide
prezentarea ppt.

Transmite 8 min. Lansează corpuri și Elevii urmăresc 1, 2, 3. C1, C2,


re de noi invită elevii să-și explicația,
cunoștințe expună părerile notează, emit O1, O2,
despre ceea ce văd. păreri despre O3
cauza opririi
Definește forța de corpurilor.
frecare.
În urma concluziilor
desprinse din discuții
sunt reprezentate
grafic: forța de
frecare, forța de
greutate, normala la
suprafață.
Cu ajutorul
experimentului
virtual conținut de
prezentarea ppt sunt
evidențiate
diferențele între:
- forța de frecare
statică și cea
dinamică
- forța de frecare la
alunecare și forța de
frecare la rostogolire
- forța de frecare
pentru diferite tipuri
de suprafețe

Reflecție - 25 min. Dirijează elevii să Răspund, 2,3 C2, O1,


Explicare analizeze cele notează, trag O2, O3,
văzute. concluzii O4
Concluzionează,
indicând
caracteristicile forței
de frecare.
Precizează legile
frecării.
Explică noțiunea de
coeficient de frecare
la alunecare.
Reprezintă forța de
frecare pe plan
înclinat.
Deduce expresia
unghiului de frecare
cu ajutorul
prezentării ppt și
invitând un elev la
tablă.
Face un scurt istoric
al studiului frecării

Concluzie 5 min Invită elevii să Răspund oral 2,3,4 C2, C3,


și răspundă întrebărilor. O4, O5
obținerea întrebărilor:
feedback-
ului Este necesară
frecarea în cazul
legării șireturilor?
Despre Lună știm că
are gravitație mult
mai mică decât a
Pământului, că nu
are atmosferă, iar
craterele produse de
meteoriți sunt mult
mai multe și foarte
adânci. De ce
această ultimă
observație?
Este important tipul
suprafaței pe care
împingem un corp?
Exemplifică!

Indicarea 2 min Tema pentru acasă Iau la cunoștință 1, 3


temei tema: Un eseu
pentru cu titlul: „Forța
acasă și de frecare,
încheierea prieten sau
lecției dușman?”.

Întocmit de
Studentul Șușu Codrin – Petre

S-ar putea să vă placă și