Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Obiectul:Fizica
Clasa: a VI-a
Tipul lectiei: lecție de acumulare a noilor cunoștințe.
Timpul acordat: 45 min.
Subiectul lectiei:Dilatarea termică a corpurilor.

Subcompetențe:
4.1 Observarea și descrierea fenomenelor termice din activitatea cotidiană ( răcirea, dilatarea,
contractare).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie să ştie:


O1- să definească noțiunea de dilatarea/ contractare termică.
O2- să identifice factorii care favorizează dilatarea unui solid (variaţia temperaturii, natura
substanţei din care este alcătuit corpul, dimensiunile corpului);
O3- să aplice normelor elementare de protecţie individuală în cursul utilizării aparaturii şi
dispozitivelor de laborator.
O4- să aplice noile cunoştinţe dobândite în rezolvarea de probleme;
O5 – să investigeze valoarea de adevăr a unei propoziții referitor la experimentul dat,

STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE DE INSTRUIRE: învăţarea prin descoperire dirijată, conversaţia euristică,
problematizarea, experimentul, rezolvarea de probleme, explicaţia.
2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: bilă din aluminiu, inel cu tijă având diametrul
interior apropiat de diametrul bilei, pahare cu apă, fişe de lucru, tabla, marker, fişe de
evaluare.
3. FORME DE ACTIVITATE: frontal, în grupe de câte patru elevi, individual.

1
Desfășurata lecției:
Etapele ob durata Activitatea profesorului Activitatea elevului obs
lecţiei
Salutare copii. Elevii expun tema pentru
acasă. Dacă au apărut careva
1min Să verificăm ce a-ţi avut pentru acasă. întrebări le expun clasei.

Priviți atent aceste imagini

Deci copii ce ați observat în urma acestor imagini?

Elevi cum credeți ce legătură ar avea acest


experiment cu lecția noastră.

Așa dar tema noastră de astăzi este :


Dilatarea termică a corpurilor
Elevii privesc cu atenție
experimental efectuat de către
profesor și încearcă să-și dea
Anunțarea obiectivelor: O1; O2; O3; O4. părerea referitor la experiment.
Evocarea

2min

Încearcă să ghicească subiectul


lecției de astăzi.
1min Copii își notează tema în
caiete.

Elevii împreună cu profesorul


formulează obiectivele lecției.

2min

2
Împreună cu elevii formulăm noțiunea de dilatare și Citesc cu atenție cuvintele
contractare termică. propuse, încearcă să le aranjeze
La ecran vor apărea niște cuvinte încrucișate, cu într-o anumită ordine în așa fel
ajutorul acestora elevii vor încerca să definească ca să poată define noțiunea de
noțiunea de dilatarea termică și contractare termică. dilatare/contractare termică.

Mărirea dimensiunilor corpului prin încălzire se Notează noțiunile obținute în


O1
numește dilatare termică. caiete.
Micșorarea dimensiunilor corpului prin răcire se
O2 4min numește contractare termică.

Formulează răspunsul la
După cum știm există _____ stări de agregare. Cum situațiile propuse.
credeți la care din ele va avea loc fenomenul de
dilatare și contractare termică?

Deci să știți că contratarea și dilatarea termică are


loc pentru toate ce cele trei stări de agregare.

Acuma vom lucra în trei echipe.


Fiecare echipă va avea de efectuat câte un
experiment.
Să ducă abservații asupra acestuia și să formulere
o concluzie în urma acestora.
15min
1.Experiment-dilatarea corpurilor solide:
De un stativ fixăm o tijă cu inel. Un corp sferic metalic,
la temperatura camerei poate fi trecut prin inel, dar
după ce îl încălzim, nu mai poate fi trecut!
Completati textul: Din acest experiment rezultă că
acest corp sferic solid și-a ...... volumul prin încălzire,
deci s-a .........
După un timp, corpul sferic se răcește, și poate fi trecut
din nou prin inel.
Realizarea sensului

O1 Completati textul:
Din experiment rezultă că Elevii lucrează în grup
acest corp sferic solid
și-a ....... volumul prin răcire,
deci s-a ..................
După efectuarea observațiilor
O2 Concluzii: Majoritate substantelor se dilată la ........... expun concluziile obținute
și se contractă la ......... întregului colectiv.
2.Experiment-dilatarea lichidelor:
Luați un balon de sticlă și împleți-l până la margine
cu apă. Astupați-l cu un dop bine ajustat, prin care
trece un tub subțire de sticlă. Nivelul apei este ceva
O3 mai sus de fața superioară a dopului. Introduceți
atent balonul într-un vas cu apa ferbinte. Ce
observați,
Completati textul: Din acest experiment rezultă că
acest lichid și-a ...... volumul prin încălzire, deci s-
a .........
3
Legătura cu viață: Privesc atent imaginiile
1.Firele de tensiune în funcție de anotimp. propuse. Cu ajutorul
reflecţi 2.Intervalul dintre șinele de cale ferată. cunoștințelor acumulate
3. Pod metalic cu role la capăt.
O încearcă să formeze niște
raționamente.
O3 10min

1. Alege varianta corectă:


Pentru a preveni ruperea cablurilor electrice
aeriene la scăderea temperaturii, acestea trebuie
montate astfel încât lungimea lor să fie:
a) mai mare decât distanţa dintre stâlpi;
b) mai mică decât distanţa dintre stâlpi;
c) egală cu distanţa dintre stâlpi;
d) mai mică decât înălţimea stâlpilor.
2. Stabileşte care dintre afirmaţiile următoare
este adevărată şi care este falsă:
7min a) Fenomenul de dilatare depinde numai de
variaţia temperaturii.
b) O tijă metalică îşi măreşte, prin încălzire, cel
mai mult lungimea.
c) Prin încălzirea unui corp, masa lui creşte
deoarece volumul lui creşte.
3.Continuați afirmațiile:
a)prin dilatare, nu se modifica ......corpului.
b)prin dilatare densitatea corpului ..........
c)prin contractare densitatea corpului ....
d)la majoritatea corpurilor, încalzirea produce ......
volumului și ..........densitatea.

2min Pentru acasă ve-ţi avea ex 2 pag. 56; manual de Elevii notează sarcina propusă
fizică, clasa a VI-a, autor M. Marinciuc în caiet.

Fișa Nr1:
Grupul 1: Experiment-dilatarea corpurilor solide:
De un stativ fixăm o tijă cu inel. Un corp sferic metalic, la temperatura camerei poate fi trecut prin inel, dar după ce îl
încălzim, nu mai poate fi trecut!
Completati textul: Din acest experiment rezultă că acest corp sferic solid și-a ......
volumul prin încălzire, deci s-a .........
După un timp, corpul sferic se răcește, și poate fi trecut din nou prin inel.
4
Completati textul:
Din experiment rezultă că acest corp sferic solid
și-a ....... volumul prin răcire, deci s-a ..................
Concluzii: Majoritate substantelor se dilată la ........... și se contractă la .........

Grupul 2: Experiment-dilatarea lichidelor:


Luați un balon de sticlă și împleți-l până la margine cu apă. Astupați-l cu un dop bine ajustat, prin care trece un tub
subțire de sticlă. Nivelul apei este ceva mai sus de fața superioară a dopului. Introduceți atent balonul într-un vas cu
apa ferbinte. Ce observați,
Completati textul: Din acest experiment rezultă că acest lichid și-a ...... volumul prin încălzire, deci s-a .........
După un timp, lichidul se răcește, și nivelil apei din tub scade.
Completati textul:
Din experiment rezultă că acest lichid
și-a ....... volumul prin răcire, deci s-a ..................
Concluzii: Majoritate substantelor se dilată la ........... și se contractă la .........

Grupul 3:Experiment-dilatarea gazelor.

Luați un vas de sticlă, prevazut cu un dop de cauciuc. Prin dopul de cauciuc puneți un tub cu un diametru mic din
sticlăcu o mica curbură în care se află o picătură de lichid colorat. Introduceți atent balonul într-un vas cu apa
ferbinte. Ce observați,
Completati textul: Din acest experiment rezultă că aerul din balon și-a ...... volumul prin încălzire, deci s-
a .........

După un timp, aerul se răcește, și nivelil apei din tub scade.


Completati textul:
Din experiment rezultă că aerul din balon și-a ....... volumul prin răcire, deci s-a ..................

Dilatarea termică a gazelor este mai pronunțată decât la …….

S-ar putea să vă placă și