Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Specială Nr. 1, Bucureşti


CLASA: a VIII-a B
DISCIPLINA: Cunostinte despre mediu
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Caracteristici si proprietati ale corpurilor
SUBIECTUL LECŢIEI: Temperatura
TIPUL LECŢIEI: comunicare/insusire de noi cunostinte
DATA: 30 octombrie 2019
CADRUL DIDACTIC: Drăgusoiu Livia
OBIECTIV CADRU: Cunoaşterea şi înţelegerea transformărilor care au loc în mediul înconjurător
OBIECTIV DE REFERINŢĂ: Sa cunoasca si sa inteleaga conceptul de temperatura
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
Cognitive
O1. Să identifice caracteristica de cald/rece a corpurilor din mediul inconjurator cu notiunea de temperatura;
O2. Să cunoasca instrumentul de masurare a temperaturii (termometrul) pentru diverse medii (aer, lichid, corpul uman);
O3. Să calculeze variatiile de temperaturi in diverse probleme date;
O4. Să identifice pe harta diverse localitati;

Psihomotrice
O5. Să adopte o poziţie corectă în bancă pe tot parcursul activităţii.
Afective
O6. Să manifeste interes pentru lecţie, prin participare activă.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee:
 experimentul;
 demonstratia;
 explicația;
 conversația;
 exercițiul oral;
 exercițiul scris;
 munca independentă;
Resurse materiale: diverse recipiente, termometre, calculator, caiet, fise de lucru, imagini, harta Romaniei.
Resurse umane: colectivul clasei a VIII a B – 6 elevi:
Stan Mihaela Stan Ion
Panait Alexandru Stan Maria
Parpalac Daniel Stoicescu Alexandru

Resurse temporale: 45 minute.


Resurse spațiale: sala de clasă.
Resurse informationale: Programa „Cunostinte despre mediu”, deficiente mintale severe, profunde si/sau asociate, Bucuresti 2008;
Programa „Elemente de matematica aplicata”, deficiente mintale severe, profunde si/sau asociate, Bucuresti 2008; internet.
Strategii didactice
Obiective
Nr. Etapele lectiei operationale Continutul lectiei Metode și Mijloace Evaluare
Crt. procedee didactice

1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfasurarea


organizatoric activității.
Se pregătesc materialele didactice necesare.
O1.1 Elevii sunt solicitati sa masoare cu rigla laptop,
O2.1 lungimea caietului. Fiecare spune valoarea
2. Captarea atentiei masurata in centimetri. Profesorul prezinta 2 conversația material video
pahare cu apa, in unul apa calda iar in celalalt apa
rece. Elevii sunt solicitati sa simta temperatura
apei si sunt intrebati daca pot masura cat este de
calda sau de rece apa.

Se anunta si se scrie pe tabla titlul lectiei


„Temperatura”.
3. Anuntarea temei, a Se comunica obiectivele: „Astazi vom invata explicaţia
obiectivelor despre temperatura, cu ce se masoara aceasta si
vom rezolva probleme folosind operatiile de
adunare si scadere.”

O1.3 Profesorul prezinta elevilor un termometru


4. Comunicarea/ O1.4 pentru lichid si se va masura temepratura apei din Imagini
insusirea noilor O1.5 cele doua recipiente. Se vor prezenta si celelalte 2 Fise de lucru Proba orala
cunostinte O2.3 tipuri de temometru: de camera si termometrul
O2.4 medical. conversatia Proba scrisa
O2.5 Profesorul scrie la tabla definitia temperaturii si
instrumentul de masura al acesteia. „Temperatura explicatia
ne arata daca este mai cald sau mai rece. Daca
jocul
este mai cald, temperatura este mai mare iar daca
este mai rece, temperatura este mai mica.” Se
prezinta si asocierea culorilor: rosu pentru cald si
albastru pentru rece si se rezolva o fisa de lucru.
(Anexa 1).
O1.2 Se propune elevilor urmatoarea activitate:
O2.2 fiecare elev primeste o imagine cu un pahar, o Proba orala
alta cu un temometru si un numar. Vor trece la Imagini
tabla si vor marca pe termometru gradatia Fise de lucru
corespunzatoare numarului. Paharul va fi pus apoi
la „frigider” sau la „soare” si se va modifica
temperatura cu un numar de grade. Elevii
calculeaza noua temperatura.
Proba orala
Fisa de lucru
O1.2 si scrisa
O1.3 Elevii primesc o fisa cu o problema. conversatia Calculator
O2.2 Fiecare va citi problema si va merge la calculator
O2.3 sa scrie rezolvarea intr-un fisier Word. explicatia

Se va prezenta un scurt material video cu o


rubrica „Meteo”. Se va trasa la tabla un tabel cu
cateva localitati si o temperatura in dreptul
fiecareia. Elevii vor calcula temperatura pentru
ziua urmatoare, vor lua un jeton cu numarul
respectiv si il vor pozitiona pe harta in dreptul
localitatii corespunzatoare.

5. Evaluarea O1.2 Se realizează prin completarea fiselor de Exercitiul Fise de proba scrisa
activitatii evaluare (Anexa 3).Se corectează fisele. evaluare
O2.7

Incheierea
activitatii Se fac aprecieri generale si individuale asupra
6. O9 participarii elevilor la lectie.
Elevii primesc un carton pe care sunt
reprezentate grupurile de litere, sunt rugati sa le
coloreze pentru a se diferentia de fond si apoi
intorcand pe verticala cartonul se va forma o
masca pe care o pot folosi in scopuri distractive.

S-ar putea să vă placă și