Sunteți pe pagina 1din 6

Gimnaziul________________________

Proiect didactic
Disciplina: Fizica
Data :___________________
Clasa :a VIII a
Modulul: FENOMENE TERMICE
Subiectul leciei: Or de sintez
Tipul leciei: Lecie de recapitulare, generalizare i sistematizare a cunotinelor.
Timp acordat : 45 min.
Subcompeten :
Definirea conceptelor fizice caracteristice fenomenelor termice.
Calcularea cantitii de cldur la nclzire, rcire, topire, solodificare, vaporizare, condensare.
Expunerea opiniilor privitor la nclzirea global cauzat de motoarele termice.
Obiective operaionale : La sfritul leciei fiecare elev va fi capabil :
- s defineasc ntr-un limbaj tiinific adecvat, noiunile de: energie intern a corpului, cantitate de
cldur, proces termic;
- s deosebeasc modurile de transmitere a cldurii: conductibilitatea termic, convecia i radiaia;
- s descrie mecanismul transformrilor strilor de agregare
- s utilizeze conceptele de cantitate de cldur, cldur specific, cldur specific latent, putere
caloric la rezolvarea problemelor.
Tehnologii didactice:
Forme: Frontal, individual, de grup.
Metode: explicaia, conversaia, problematizarea, studiul de caz, cadranele, activitatea n grup, creativitatea.
Materiale: fie, set de probleme, plic cu cuvinte.
Evaluare: Formativ, evaluare oral i n scris, lucrare independent (fr apreciere cu note).

Scenariul leciei:
Nr.
1.

Secvene ale leciei

Timp

Moment organizatoric

1 min.

Obiectiv

Salut elevii, verific pregtirea elevilor de


lecie.

Evocare
Implic-te

2.

3.

Expunere liber

Reactualizarea
cunotinelor.

Activitate profesorului

Activitatea elevului

Evaluare

Salut profesorul.

Elevii scriu pe foie cele dou


Scriei dou cuvinte care v determin starea cuvinte ce le determin starea
emotiv a voastr aici i acum.
emotiv i le arunc n co.
2 min

4 min

O1

Marchere n pahar

Continuai fraza:

Elevii continu:

Marile realizri sunt create prin.....

Marile realizri sunt create


prin perseveren, munc,
atitudine contient.

Propune liderului grupului sa i-a un marcher. Elevii lucreaz n grup i


Dup culoarea marcherului va primi i plicul alctuiesc propoziia.
cu cuvinte din care vor alctui o propoziie
Un elev va da citire.
adevrat.(Anexa 1)

Oral

Cum cunosc
definiiile- oral.

Dup propoziiile alctuite grupele se vor


chema: cantitate de cldur, transformare,
temperatur.
Anun subiectul i obiectivele leciei.
4.

Realizarea sensului.
Informeaz-te.
Proceseaz informaia.
Eu cunosc....

8 min

O1

Propune grupelor s rspund la ntrebrile


care sunt scrise pe petalele romaniei (pot
consulta manualul dac au nevoie). cadran.
(Anexa 2)

Elevii consult manualul i


scriu rspunsul pe foia de
culoare galben pe care o
afieaz pe posterul de la
tabl.

Cum cunosc i
deosebesc
conceptele, mrimile.

(Romania cu ntrebri)

6 min

Distribuie plicuri fiecrei grupe


de elevi care conin litere, din care elevii
trebuie s formeze formule referitoare la
fenomenele termice (anexa4)

Lucrul individual
Lucrul cu manualul
Metoda cadranelor

5.

Reflecie

7 min

Comunic i decide.

O2
O4

n continuare grupele Cum cunosc


primesc alte trei plicuri n formulele.
care sunt litere, din care
alctuiesc timp de sase
minute, ct mai multe formule
referitoare la fenomenele
termice.

Urmrete modul de lucru,


ndrum i controleaz fiecare grup de
elevi;
Propune grupelor s rezolve problema din
Rezolv problemele i le
fia primit.(Anexa 3).
prezint pe poster

Rezolvarea problemelor
(n grup)
6.

Feedback

7 min

O1-O4

Propune elevilor un test i solicit


autoevaluarea, (Anexa 5 ) ( se verific cu
rezultatele din cadrele prezentate)

Rezolv individual testul i se


autoevalueaz.

O1-O4

Importana fenomenolor termice, cldurii


pentru via.

Elevii prezint proiectele.

(mini test fr note )

7.

Extindere.

8 min

9.

Pe acas:

1min

De repetat: paragr. 1.5,


De rez. Pr. 44,45, pag. 59

10.

Evaluarea leciei.

1 min

Solicit s scrie 2 cuvinte ce-i determin


starea la sfrit de lecie.

Cum aplic
formulele la
rezolvarea
problemelor.

Cum se pot
autoevalua.

Joc logic
Anexa 4
Avnd la dispoziie un ir de simboluri ale mrimilor fizice: Q, t1, t2, c, m, C, t, v, , Qu, Qt, Qv, Qt, 100, Lu, q, % -, () de alctuit n 6 minute ct mai
multe formule caracteristice fenomenelor termice.
Exemplu: Q=cmt
Anexa 1. Noiunile coninute n plic.
Mrimea fizic ce caracterizeaz variaia energiei interne a corpului n procesul transferului de cldur se numete cantitate
de cldur.
Trecerea substanei dint-o stare de agregare n alt stare este o transformare.

Mrimea fizic ce caracterizeaz starea de nclzire a unui corp sau a unui sistem de corpuri fizice aflate n echilibru termic este numit temperatur.
Anexa 2.
.

Fenomene

mrimi

din setul de ntrebri la cunoatere de clasificat dup cum urmeaz:


Formule

Setul de ntrebri:
FENCe numim proces termic?
Ce numim topire?
Ce numim condensare?
Ce numim vaporizare?
Ce numim solidificare?

uniti

Ce numim cldur specific?


Definete convecia termic.
Definete conducia termic.
UNI-- Care este unitatea de msur n SI a cldurii?
Care este unitatea de msur n SI a cldurii specifice?
Care este unitatea de msur n SI a puterii calorice?
FOR-- Care este ecuaia calorimetric?
Care este formula pentru determinarea puterii calorice?(q=Q/m)
MRCe numim cantitate de cldur?(Mrimea fizic ce caracterizeaz varia ia energiei interne a corpului n procesul transferului de cldur se nue te......)
Ce numim temperatur? (Mrimea fizic ce caracterizeaz satrea de nclzire a unui corp sau a unui sistem de corpuri aflate n echilibru termic este numit .... )
Ce numim cldur specific? (Mrimea fizic = cu cantitatea de cldur primit sau cedat pentru varia ia temperaturii unei unit i de mas a corpului cu un grad se
num.....)

Anexa 3.
Gr1.

1. Din acelai material au fost confecionate dou piese cu mase diferite. Piesele, primind cantiti de cldur egale, cea cu masa de 180 g s-a nclzit cu 44C.
S se determine masa piesei a doua tiind c temperatura ei s-a mrit cu 72C.
Reprezentai grafic procesul.

Gr.2.

1. Calculeaz cantitatea de ap ce poate fi nclzit de la 20 0C pn la fierbere cu cldura obinut la arderea complet a


2,8 kg de alcool. (ca =4190 J/kg, q=2,7107J/kg) Reprezentai grafic procesul

Gr. 3.

1. Ce cantitate de ghea se va topi pe contul cldurii degajate la arderea complet a 1,5 kg de benzin? (q b=4,6107 J/kg,

t=3,4105 J/kg). Reprezentai grafic procesul

Anexa 5.
Item 1.Artai:transformarea prin care se modific starea de agregare n cazurile de mai jos: (1p)
Ghea ap
Vapori de ap chiciur
Alcool vapori de alcool.
Zahr topit caramel.
Item 2.
Determinai valoarea de adevr a propoziiilor ce urmeaz: (1p)
a)
b)
c)
d)
e)

Cldura se transmite printr-un corp metalic prin convecie, cu transport de substan.


Cldura de la soare se transmite prin radiaie termic.
Apa se nclzete prin conducie fr transport de substan.
Din 30g de fier, prin topire se obine o mas mai mare de fier.
Volumul apei crete prin solidificare.

3.Completeaza casetele din tabel cu informatiile necesare pentru a obtine propozitii adevarate pe liniile orizontale: (1 p pentru fiecare raspuns corect)
Denumirea marimii
Simbol
fizice

Formula de calcul

Unitatea de masura

U
Q=mcT
J/Kg

S-ar putea să vă placă și