Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Specială Nr. 1, Bucureşti


CLASA: a X -a
DISCIPLINA: Consiliere si orientare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Autocunoastere și dezvoltare personala

SUBIECTUL LECŢIEI: ”Internetul - avantaje și riscuri”

TIPUL LECŢIEI: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe


DATA: 17 decembrie 2021
CADRUL DIDACTIC: Profesor de psihopedagogie specială, DRĂGUŞOIU ELENA LIVIA

COMPETENŢĂ CADRU: Dezvoltarea unui stil de viata sanatos


COMPETENŢĂ SPECIFICĂ: Dezvoltarea unor comportamente preventive fata de factorii de risc
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Cognitive
O1. Să înțeleagă ce este internetul;
O2. Să cunoască avantajele folosirii internetului;
O3. Să cunoască riscurile folosirii în exces a internetului;
O4. Sa cunoască modalitati de preventie a pericolelor folosirii internetului în exces;
Psihomotrice
O5. Sa completeze corespunzator elementele fisei de lucru;
O6. Să adopte o pozitie corespunzatoare
Afective
O7. Să manifeste interes pentru lecţie prin participare activă;
O8. Să manifeste acordul sau dezacordul fata de diverse comportamente prezentate.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee:
 expunerea;
 explicația;
 dialogul;
 exercițiul oral;
 demonstrația;
 munca independentă;
RESURSE DIDACTICE
Resurse materiale:
 material video;
 material PPT;
 fise de lucru
Resurse umane: colectivul clasei a X- a - 6 elevi:
Stan Mihaela (în sistem on-line)
Stan Ion
Panait Alexandru
Parpalac Daniel ( în sistem on-line)
Stoicescu Alexandru
Stan Maria Elena
Resurse temporale: 45 minute
Resurse spațiale: sala de clasă
Resurse informationale: resurse on-line
https://wordwall.net
https://www.youtube.com/watch?v=Kjucx17VWdM
https://www.google.com/maps

Notă: activitatea se va desfăsura în sistem hibrid (on-line, prin intermediul platformei Microsoft Teams și cu prezenta
fizica în sala de clasa)
Strategii didactice
Obiective
Nr. Etapele lectiei operationale Continutul lectiei Metode și Mijloace Evaluare
Crt. procedee didactice

1. Moment Se asigură condiţiile unei bune desfăsurări a


organizatoric lectiei în sistem on-line și cu prezenta fizica.

Se prezinta elevilor o imagine cu o pânza de


O.1 păianjen pe care sunt solicitati sa o identifice și
2. Captarea atentiei O.7 apoi o imagine cu harta lumii pe care este Conversația Calculator
reprezentat simbolic internetul sub forma unei
panze. Imagini digitale
Profesorul face o comparație intre structurile
celor doua concepte.
Se anunta si se scrie pe tabla tema lectiei
„Internetul: avantaje și riscuri”.
3. Anuntarea temei, a Se comunica obiectivele: „Astazi vom invata ce Explicaţia
obiectivelor este internetul, cum ne ajuta acesta dar și care
sunt pericolele folosirii prea dese și un timp
îndelungat a acestuia.”

Profesorul prezinta elevilor materialul PPT.


4. O.1
Dirijarea lectiei (Anexa 1)Citirea slideurilor va fi insotita de Explicatia Proba orala
exemplificarea practica a diverselor informații Material PPT
O.2 prezentate în acestea (profesorul prezinta Conversatia Material video
platforma Google unde putem cauta informații și
O.3 Google Maps unde cauta o localitate, se folosește
zoom în și zoom out pe harta; pe Youtube va fi
O.4
prezentat elevilor un material video despre
O.6 internet iar platforma GoogleTeams este cea
folosită pentru realizarea orelor online).
O.7

O.8 Exercitiul oral


O.2 Profesorul solicita răspunsul elevilor la
Evaluarea întrebările prezentate sub forma de joc pe
5. O.3 Explicatia Fisa de lucru Proba scrisa
activitatii https://wordwall.net/
Elevii primesc fise de evaluare unde sunt
O.4 solicitati sa aleaga răspunsul corect la o serie de Exercitiul
intrebari(Anexa 2).
O.5

O.6

O.7

Incheierea Se fac aprecieri generale si individuale asupra


6.
activitatii participarii elevilor la lectie.

S-ar putea să vă placă și