Sunteți pe pagina 1din 13

Liceul Teoretic ”A.

B”
Târnăveni
Prof. Vodă Claudia
Disciplina: FIZICĂ
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Clasa: a VIII- a
Tema:Legea lui Arhimede
Tipul lecției: de dobândire de noi cunoștințe

PROIECT DE LECȚIE

Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili, pe baza experimentelor efectuate, a cunoștințelor din viața de zi cu
zi și a explicațiilor profesorului:
O1 – să conștientizeze existența forței arhimedice
O2 –să enunțe legea lui Arhimede,
O3 –să deducă condiția de plutire
O4 – să emită o ipoteză referitoare la diferența dintre greutatea unui corp în apă și în aer
O5 –să justifice plutirea baloanelor în aer

Metode
-conversația euristică
-experimentul
-problematizarea
-povestirea
-explicația
-jocul didactic

Mijloace de învățământ
-fișe de lucru
-manual
-fișe de activitate experimentală
-cretă colorată

Forme de organizare a activității


-frontal
-individual
-pe grupe de elevi

Nivelul de pregătire al grupului țintă


Mediu

Bibliografie
1)Turcitu,D. și colab:Fizica, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Radical
2)Clark, C. și colab, Fizica, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. All
3) http://istoriiregasite.wordpress.com/2010/03/01/arhimede-i/
Desfășurarea lecției

Nr. Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Realizarea


crt. obiectivelor
propuse
1 Moment -salutul, scurtă conversație -răspund la solicitările
organizatoric -verificarea prezenței și ținutei profesorului
(2 min) elevilor

2 Verificarea -verifică cunoștințele referitoare la -răspund la întrebările


cunoștințelor presiune, forță, densitate profesorului
anterioare și a -verifică tema de casă -solicită ajutorul
temei de casă profesorului acolo unde au
(8 min) avut dificultăți în realizarea
temei de casă

3. Enunțarea -scrie titlul lecției pe tabla -notează titlul lecției


obiectivelor LEGEA LUI ARHIMEDE -sunt atenți la obiectivele
(3 min) -prezintă obiectivele lecției formulate de profesor

4. Captarea Scrie pe tablă o frază de incitare: -își dau părerea referitoare la


atenției UN VAPOR AR PUTEA PLUTI fraza scrisă pe tablă
(2 min) CHIAR ȘI ÎN APA DINTR-UN -își concentrează atenția
PAHAR și îi întreabă pe elevi dacă asupra precizărilor
consideră că această afirmație este profesorului
adevărată.
-arată că semnificația acestei fraze se
va releva pe parcursul lecției

5 Dirijarea -experiment frontal-studiul forței -asupra corpurilor cufundate O1


învățării arhimedice(conform anexei 1) în fluide se exercită o forță,
(25 min) -solicită elevii să tragă concluzii în orientată de sis în jos
urma experimentului efectuat -această forță depinde de
densitatea lichidului și de
volumul dezlocuit de corp
-împreună cu elevii enunță legea lui -scriu enunțul legii în caiete O2
Arhimede și deduce expresia forței -notează în caiete deducerea
arhimedice expresiei FA
-expune legenda coroanei de aur a -recepționează mesajul
regelui Siracuzei (anexa 2) și, transmis și încearcă să
înainte de a da ”rețeta ” lui Arhimede găsească rezolvarea
îi întreabă dacă, pe baza cunoștințelor problemei O3
dobândite în această oră ar fi putut să- O4
i dea un răspuns regelui Siracuzei.
O5
-distribuie elevilor fișele de activitate
experimentală(anexa 3)
-invită elevii să efectueze -efectuează experimentele și
experimentele din FAE și să notează observațiile și
desprindă concluziile concluziile ce se desprind în
urma îndeplinirii sarcinilor
de lucru
-se trag concluziile finale în urma -notează concluziile ăn
experimentelor efectuate, referitoare caiete
la condiția de plutire, greutatea
aparentă și forța ascensională(aplicații
ale legii lui Arhimede)

6. Fixarea -revine asupra frazei de incitare de la -sunt atenți la explicațiile


cunoștințelor începutul lecției și, cu ajutorul profesorului și intervin cu
(5 min) elevilor, o ”descifrează” completări
-prezintă câteva aplicații ale legii lui -participă, punând întrebări
Arhimede (pregătește jocul ”Legea sau venind cu completări
lui Arhimede și viața”(anexa 4) se
va desfășura în ora următoare)
7 Evaluarea -împreună cu elevii stabilește notele -se autoevaluează și își
(3 min) elevilor celor mai activi la oră evaluează colegii
8 Tema de casă -prezentare powerpoint cuprinzând -își notează tema în caiete
(2 min) date biografice despre Arhimede
-alte exemple din viața de zi cu zi,
care să ilustreze cele 3 situații
stabilite pe cale experimentală.
ANEXA 1

Studiul experimental a forței arhimedice

MATERIALE NECESARE:
-balanță cu talere scurte
-cutie cu mase marcate
-postament cu mufă
-stativ
-pahare Berzelius cu apă
-cilindrii lui Arhimede

MODUL DE LUCRU:

Se așează cilindrii lui Arhimede suspendați sub talerul balanței, cel gol imediat sub taler, iar celălalt sub el.
Se echilibrează balanța cu mase marcate.
Se scufundă cilindrul plin în apă.
Balanța se dezechilibrează.
Se toarnă apă din cilindrul gradat în cilindrul gol până se umple. Balanța se reechilibrează.
Deci, forța care a dezechilibrat balanța este egală cu greutatea volumului de apă care umple volumul
cilindrului scufundat.
Se reia experimentul, folosindu-se apă cu sare în loc de apă.
Se constată ca forța arhimedică este mai mare, deci depinde de densitatea lichidului.
ANEXA 2 ( POVESTEA)

Regele Hieron al II-lea şi-a comandat o coroană de aur. Le-a dat meşterilor bijutieri bucăţi de aur
cântărite cu atenţie. La final a cântărit şi coroana.Rezultatul părea mulțumitor. Totuşi, sfetnicii lui îi şoptiră
că bijutierii obişnuiesc să înlocuiască aurul cu argintul, în cantităţi egale. Nu ştia cum să scape de această
bănuială, aşa că l-a chemat pe Arhimede şi i-a cerut să rezolve  dilema.

Mult timp a căutat soluţia până când, într-o zi, aflându-se la baie, în cadă, a observat că, cu cât intră
mai adânc în apă cu atât apa se revărsa mai mult în afară .În acel moment, intuind cum avea să rezolve
problema a sărit nebun de bucurie afară din cadă și a luat-o la fugă spre casă, strigând din răsputeri:
“EVRICA,EVRICA!”,adica”am descoperit,am descoperit!”.

S-a dus la rege şi a pus într-un vas cu apă coroana. A măsurat apa dislocată. Apoi, în acelaşi vas a
pus bucăţi de aur care aveau greutatea coroanei. Volumul de apă dislocat a fost mai mic. În felul acesta a
putut demonstra că bijutierii înlocuiseră o parte din aurul pentru coroană cu argint.
ANEXA 3

FIȘA DE ACTIVITATE EXPERIMENTALĂ (FAE)

Într-un flacon de plastic, care se închide etanș, se pune un număr diferit de alice de plumb.Flaconul se
introduce într-un cilindru gradat, în care se gasește apă.
Calculați valoarea forței arhimedice și comparați cu greutatea corpului(flacon+alice).Reprezentați rezultanta
forțelor care acționează asupra corpului.
Ce se va întâmpla cu flaconul cu alice? De ce se întâmplă acest lucru?
Se dau? Densitatea apei ρ=1000kg/m3 și g=9,8N/Kg.
Grupele vor folosi un număr diferit de alice.

Grupele 1 și 2
G=0,5 N
Concluzie: greutatea este mai mare decât forța arhimedică. Corpul se scufundă.

Grupele 3 și 4
G=0,35 N
Concluzie: greutatea este este egală cu forța arhimedică.Corpul plutește.
Grupele 5 și 6
G=0,2 N
Concluzie:greutatea este mai mică decât forța arhimedică. Corpul urcă la suprafață și rămâne în echilibru,
parțial scufundat.
ANEXA 4

JOCUL ”LEGEA LUI ARHIMEDE ȘI VIAȚA”

Se formează grupuri de câte doi elevi. Unul dintre ei este numit Hieron, regele Siracuzei, celălalt este numit
Arhimede. Elevii aparținând unui grup se vor așeza față în față, pe scaune așezate pe două rânduri.
Hieron trebuie să pună o întrebare care să aibă legătură cu lecția studiată, dar cu exemple din viața de zi cu
zi, întrebare la care Arhimede trebuie să răspundă.
Apoi rolurile se schimbă.
Profesorul dă elevilor un exemplu:
Hieron: De ce este mai puțin dureros de mers pe pietrișul din râu decât pe pietrișul de pe țărm?
Arhimede- răspuns: Forța arhimedică în apă este mai mare decât în aer, deci greutatea aparentă a corpului
este mai mică în aer decât în apă.
Ceilalți elevi din clasă participă la această secvență în calitate de observatori și evaluatori.
Cea mai pertinentă întrebare și care este formulată cel mai corect din punct de vedere științific de către un
Hieron este premiată.
De asemenea este premiat cel mai corect răspuns dat de un Arhimede.
Premiul constă într-o notă pe măsură și o coroană din folie de aluminiu pe care scrie AUR pentru Hieron,
respectiv o panglică pe care scrie ”Evrika”, pentru Arhimede. De asemenea, pe fiecare dintre aceste obiecte
este notată data în care s-a desfășurat activitatea.
Concursul este de preferat să se desfășoare în ora următoare predării lecției, pentru ca elevii să aibă timp să
asimileze cunoștințele și să-și facă tema, din care vor putea extrage întrebări. Jocul însă nu va fi anunțat de
profesor dinainte, pentru ca elevii să nu vină cu întrebări prefabricate.
Forța Arhimede
FA = P1 - P2

Legea lui Arhimede


FA= Pld = mldg = plVcg
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției eu voi
putea:
O1 – să conștientizez
existența forței Arhimede,
O2 –să enunț legea lui
Arhimede,
O3 –să deduc condiția de
plutire a corpurilor,
O4 – să emit o ipoteză
referitoare la diferența
dintre greutatea unui corp
în apă și în aer
O5 –să justific plutirea
baloanelor în aer.
Condiții de plutire a
corpurilor:
Cazul 1:Corpul se
scufundă, dacă G>FA
sau pc>pl
Cazul 2: Corpul se află
în orice punct al
lichidului, dacă G=FA
sau pc=pl
Cazul 3: Corpul
plutește, dacă G<FA
sau pc<pl

S-ar putea să vă placă și