Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Caragiale”
Disciplina: Fizica
Clasa: a VIII- a
Tema:Legea lui Arhimede
Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de dobândire de noi cunoștințe
PROIECT DE LECȚIE
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili, pe baza experimentelor efectuate, a cunoștințelor din viața de zi cu
zi și a explicațiilor profesorului:
O1 – să conștientizeze existența forței arhimedice
O2 –să enunțe legea lui Arhimede,
O3 –să deducă condiția de plutire
O4 – să emită o ipoteză referitoare la diferența dintre greutatea unui corp în apă și în aer
O5 –să justifice plutirea baloanelor în aer
Metode
-conversația euristică
-experimentul
-problematizarea
-povestirea
-explicația
-jocul didactic
Mijloace de învățământ
-fișe de lucru
-manual
-fișe de activitate experimentală
-cretă colorată
Bibliografie
1)I. Botgros. și colab:Fizica, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Cartier
2)Clark, C. și colab, Fizica, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. All
3) http://istoriiregasite.wordpress.com/2010/03/01/arhimede-i/
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
Desfășurarea lecției
ANEXA 1
MATERIALE NECESARE:
-balanță cu talere scurte
-cutie cu mase marcate
-postament cu mufă
-stativ
-pahare Berzelius cu apă
-cilindrii lui Arhimede
MODUL DE LUCRU:
Se așează cilindrii lui Arhimede suspendați sub talerul balanței, cel gol imediat sub taler, iar celălalt sub el.
Se echilibrează balanța cu mase marcate.
Se scufundă cilindrul plin în apă.
Balanța se dezechilibrează.
Se toarnă apă din cilindrul gradat în cilindrul gol până se umple. Balanța se reechilibrează.
Deci, forța care a dezechilibrat balanța este egală cu greutatea volumului de apă care umple volumul
cilindrului scufundat.
Se reia experimentul, folosindu-se apă cu sare în loc de apă.
Se constată ca forța arhimedică este mai mare, deci depinde de densitatea lichidului.
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
ANEXA 2 ( POVESTEA)
Regele Hieron al II-lea şi-a comandat o coroană de aur. Le-a dat meşterilor bijutieri bucăţi de aur
cântărite cu atenţie. La final a cântărit şi coroana.Rezultatul părea mulțumitor. Totuşi, sfetnicii lui îi şoptiră
că bijutierii obişnuiesc să înlocuiască aurul cu argintul, în cantităţi egale. Nu ştia cum să scape de această
bănuială, aşa că l-a chemat pe Arhimede şi i-a cerut să rezolve dilema.
Mult timp a căutat soluţia până când, într-o zi, aflându-se la baie, în cadă, a observat că, cu cât intră
mai adânc în apă cu atât apa se revărsa mai mult în afară .În acel moment, intuind cum avea să rezolve
problema a sărit nebun de bucurie afară din cadă și a luat-o la fugă spre casă, strigând din răsputeri:
“EVRICA,EVRICA!”,adica”am descoperit,am descoperit!”.
S-a dus la rege şi a pus într-un vas cu apă coroana. A măsurat apa dislocată. Apoi, în acelaşi vas a
pus bucăţi de aur care aveau greutatea coroanei. Volumul de apă dislocat a fost mai mic. În felul acesta a
putut demonstra că bijutierii înlocuiseră o parte din aurul pentru coroană cu argint.
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
ANEXA 3
Într-un flacon de plastic, care se închide etanș, se pune un număr diferit de alice de plumb.Flaconul se
introduce într-un cilindru gradat, în care se gasește apă.
Calculați valoarea forței arhimedice și comparați cu greutatea corpului(flacon+alice).Reprezentați rezultanta
forțelor care acționează asupra corpului.
Ce se va întâmpla cu flaconul cu alice? De ce se întâmplă acest lucru?
Se dau? Densitatea apei ρ=1000kg/m3 și g=9,8N/Kg.
Grupele vor folosi un număr diferit de alice.
Grupele 1 și 2
G=0,5 N
Concluzie: greutatea este mai mare decât forța arhimedică. Corpul se scufundă.
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
Grupele 3 și 4
G=0,35 N
Concluzie: greutatea este este egală cu forța arhimedică.Corpul plutește.
Grupele 5 și 6
G=0,2 N
Concluzie:greutatea este mai mică decât forța arhimedică. Corpul urcă la suprafață și rămâne în echilibru,
parțial scufundat.
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
ANEXA 4
Se formează grupuri de câte doi elevi. Unul dintre ei este numit Hieron, regele Siracuzei, celălalt este numit
Arhimede. Elevii aparținând unui grup se vor așeza față în față, pe scaune așezate pe două rânduri.
Hieron trebuie să pună o întrebare care să aibă legătură cu lecția studiată, dar cu exemple din viața de zi cu
zi, întrebare la care Arhimede trebuie să răspundă.
Apoi rolurile se schimbă.
Profesorul dă elevilor un exemplu:
Hieron: De ce este mai puțin dureros de mers pe pietrișul din râu decât pe pietrișul de pe țărm?
Arhimede- răspuns: Forța arhimedică în apă este mai mare decât în aer, deci greutatea aparentă a corpului
este mai mică în aer decât în apă.
Ceilalți elevi din clasă participă la această secvență în calitate de observatori și evaluatori.
Cea mai pertinentă întrebare și care este formulată cel mai corect din punct de vedere științific de către un
Hieron este premiată.
De asemenea este premiat cel mai corect răspuns dat de un Arhimede.
Premiul constă într-o notă pe măsură și o coroană din folie de aluminiu pe care scrie AUR pentru Hieron,
respectiv o panglică pe care scrie ”Evrika”, pentru Arhimede. De asemenea, pe fiecare dintre aceste obiecte
este notată data în care s-a desfășurat activitatea.
Concursul este de preferat să se desfășoare în ora următoare predării lecției, pentru ca elevii să aibă timp să
asimileze cunoștințele și să-și facă tema, din care vor putea extrage întrebări. Jocul însă nu va fi anunțat de
profesor dinainte, pentru ca elevii să nu vină cu întrebări prefabricate.
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
Forța Arhimede
FA = P1 - P2
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției eu voi
putea:
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
O1 – să conștientizez
existența forței Arhimede,
O2 –să enunț legea lui
Arhimede,
O3 –să deduc condiția de
plutire a corpurilor,
O4 – să emit o ipoteză
referitoare la diferența
dintre greutatea unui corp
în apă și în aer
O5 –să justific plutirea
baloanelor în aer.
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
Condiții de plutire a
corpurilor:
Gavrișco Svetlana, profesor de fizică în IP Gimnaziul „I. L. Caragiale”
Cazul 1:Corpul se
scufundă, dacă G>FA
sau pc>pl
Cazul 2: Corpul se află
în orice punct al
lichidului, dacă G=FA
sau pc=pl
Cazul 3: Corpul
plutește, dacă G<FA
sau pc<pl