Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Grup Şcolar Industrial „Elie Radu”- Botoşani


Profesor: Găluşcă Oana
Data: 4.III.2009
Obiectul: Geografie
Clasa: a IX-a E
Unitatea de învăţare: Atmosfera terestră
Lecţia: Climatele Terrei
Tipul lecţiei: Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor (recapitulare curentă)
Locul de desfăşurare: Sala de clasă
Timp: 50 minute
Competenţe generale:
Utilizarea corectă a terminologiei specifice pentru explicarea mediului
geografic utilizând limbaje diferite;
 Integrarea aspectelor din natură şi societate într-o structură obiectivă
 Dobândirea unor priceperi, deprinderi, metode şi tehnici generale de învăţare
care să faciliteze o pregătire permanentă asumată
Competenţe specifice. La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
C 1 - să utilizeze corect termenii specifici din această lecţie;
C 2 – să identifice principalele tipuri de climă de pe Terra;
C 3 – să precizeze principalele caracteristici ale climatelor;
C 4 – să identifice diferite conexiuni între tipurile de climă;
C 5 – să-şi dezvolte un sentiment de responsabilitate faţă de mediu;

Metode folosite: jocuri geografice,lucru individual, lucru pe grupe, conversaţia euristică,


observaţia, problematizarea;
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru;
Strategia didactică:dirijată;
Material bibliografic:
 Apostol V. –(2002)-Meteorologie şi climatologie, Ed. Universităţii „Ştefan cel
Mare”, Suceava
 Donisă I., Donisă Angelica, Anastasiu Viorela-(2004)- Geografie,clasa a IX-a,
Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
 Dulamă Eliza-(1996)- Didactica geografică, Ed Clusium, Cluj-Napoca
 Ilinca N., Mândruţ O.-(2006)- Elemente de didactică aplicată a geografiei,Ed.
Cd. Press, Bucureşti
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Competenţ Timp Momentul Procesul de fixare şi consolidare Strategii


e specifice lecţiei didactice Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului
2' Organizarea Pregătirea clasei: controlul Pregătirea documentelor şcolare Observarea Atenţionarea
clasei prezenţei şi a ordinei în clasă

C1 15' - Anunţă tema şi explică - Ascultă indicaţiile profesorului Lucru Supraveghere


importanţa cunoaşterii şi individual
C2
înţelegerii acesteia;
Recapitularea
şi actualizarea - Împarte fişe lucru elevilor - rezolvă rebusul din fişa de lucru,
conţinutului care cuprind un rebus cu apoi îl rezolvă şi la tablă;
privire la diverse noţiuni
specifice lecţiei, pe care elevii
trebuie să îl rezolve Evaluarea
individual, iar apoi se va răspunsurilor
rezolva la tablă
- Cere elevilor să identifice
cuvântul de pe verticala A-B
şi să îl definească;
- Adresează alte întrebări ce
au legătură cu noţiunile
descoperite:
- Care sunt celelalte strate
ale atmosferei?
- Cum se modifică clima în
zona montană?
- cere elevilor să caracterizeze
anumite tipuri de climă
întâlnite în rebus (ecuatorială,
musonică)

C2 15' - Organizează elevii pentru -Gândesc Observă


realizarea unui joc folosind -Cooperează comportamentul
C3
metodei Ciorchinelui. -Găsesc sintagme în legătură cu elevilor
C4 - Se prezintă elevilor regulile termenul pus în discuţie Conversaţia
şi limitele de timp -Formulează răspunsurile şi Provoacă
- Scrie pe tablă, în centru realizează conexiuni între noţiuni; Problematizarea participarea
cuvântul „Clima”, care -Completează schema până la tuturor elevilor
constituie nucleul Ciochinelui; expirarea timpului, trasând linii de
- Nu intervine în joc până la la cuvântul nucleu spre cele noi Evaluează
expirarea timpului răspunsurile
- Analizează rezultatul jocului -corectează
eventualele
greşeli
C5 15' Observarea
-Organizează elevii în - Ascultă indicaţiile Analiza
dou[ grupe pentru a se realiza - Notează idei
o dezbatere privind efectele - Cele două grupe care au de
activităţii umane asupra prezenta argumente le prezintă
atmosferei şi în modificările colegilor
climatice . - Ceilalţi aduc contrargumente;
-Tema dezbaterii este „ Ar
trebui interzisă în totalitate Explicaţia
poluarea atmosferei chiar de Mediază
mâine” Problematizarea discuţiile
- Elevii grupaţi astfel vor avea - se evaluează între ei;
următoarele sarcini : un grup Lucru pe echipe
va aduce argumente pentru a
susţine această afirmaţie iar o
grupă argumente contra
- Notează pe tablă tema
dezbaterii;
2' Explicaţii şi -propune tema pe care elevii o -ascultă Explicaţia
indicaţii vor avea pentru acasă, -notează în caiete;
privind -elevii vor avea de realizat un
continuarea tabel de sinteză a lecţiei după
activităţii de structura modelului din carte
învăţare sau de la pagina 57.
de efectuare a
temelor
1' Aprecierea -notează elevii pentru Conversaţia Evaluarea
activităţii activitatea lor pe parcursul individuală
elevilor lecţiei;

S-ar putea să vă placă și