Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

Data: 26 martie 2009


Scoala: Colegiul Economic Virgil Madgearu Ploiesti
Profesor: Comisel Vasilica
Obiectul de invatamant: Logica si argumentare
Clasa: a IX-a C
Subiectul : Argumente valide cu propozitii compuse
Tipul lectiei: mixta
Durata: 50 minute

Obiectivul fundamental: cunoasterea algoritmului de construire a argumentelor


deductive valide cu ajutorul propozitiilor compuse

Obiective operationale:
Pe parcursul i la finalul leciei, elevii vor fi capabili:
Oo1-sa analizeze silogisme;
Oo2- sa recunoasca argumentele deductive cu propozitii compuse;
Oo3- sa explice tipurile de argumente valide cu propozitii compuse;
Oo4-sa exerseze tipuri de argumentare in conditiile utilizarii corecte a
limbajului;
Oo5-sa identifice erori tipice in argumentele cu propozitii compuse;
Oo6-sa-si asume diverse roluri de invatare in cadrul unui grup;
Oo7-sa dovedeasca stapanire de sine / autocontrol.

Strategii didactice: inductive si euristice


Metode si tehnici:
Explicatia, conversatia, invatarea prin descoperire, observatia
Metoda R.A.I., metoda mozaicului, harta conceptuala ierarhica,
tehnica 3-2-1
Mijloace de invatamant si materiale:
-Fise de lucru individuale, planse confectionate, coli de flipchart,
minge, jetoane confectionate, creioane si creta colorata, pasta de lipit;
-Elena Lupsa, Victor Bratu, Maria Dorina Stoica Logica si
argumentare - manual de clasa a IX-a, Editura Corvin, Deva, 2004
-Doina-Olga Stefanescu, Sorin Costreie, Adrian Miroiu Logica si
argumentare-manual pentru calasa a IX-a, Editura Humanitas
Educational, Bucuresti,1999
-Ion Didilescu, Petre Botezatu- Silogistica- Teoria clasica si
interpretarile moderne, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti,
1976
Secventele Timp Ob. Elemente esentiale de continut Strategii didactice Evaluare
lectiei oper. Activitatea Activitatea elevilor Metode Mijloace
profesorului
1.Moment 2 min Asigura climatul Se pregatesc de lectie.
organizato- necesar desfasurarii in
ric bune conditii a lectiei.
Verifica prezenta
elevilor la ora.
2.Verificarea 4 min Oo1 Verifica prin Participa la joc, adresand Metoda R.A.I minge Orala
cunostintelor Oo6 intermediul jocului colegilor intrebari, (raspunde, Notare
anterioare Oo7 noiunile referitoare la reordonndu-i n plan arunca, prin culori
silogism (definitie, mental noiunile insusite intreaba) la nivel de
structura, figuri si anterior grupa
moduri silogistice, legi
generale ale
silogismului)
3.Activitate 4 min Oo2 Se va realiza discutand Parcurg toate etapele Conversatia Plansa Scrisa (la
pregatitoare pe marginea plansei de necesare pentru verificarea didactica tabla),
flipchart nr.1care este validitatii silogismului cu Apreciere
prezentata elevilor: ajutorul diagramelor Venn. verbala
-Ce fel de propozitii Observa diferenta de Comparatia Plansa Orala
intra in alcatuirea constructie intre un didactica
unui silogism? silogism si un argument
-Ce fel de propozitii deductiv cu propozitii
recunoasteti in compuse
celalalt argument
prezentat?
4.Anuntarea 2 min Se anunta subiectul Asculta cu atentie Observa-
temei noi si lectiei, precum si obiectivul lectiei si noteaza rea
a obiectivul principal al ei titlul lectiei in caietele de sistemati-
obiectivelor intr-un mod accesibil, notite ca a
lectiei clar. elevilor
Se scrie titlul lectiei pe
tabla: Argumente
deductive valide cu
propozitii compuse
5.Dirijarea 24 Se vor analiza
invatarii min urmatoarele aspecte
relevante pentru tema -asculta ceea ce li se
anuntata: comunica;
-organizarea clasei in - fiecare elev rezolva Metoda Manual de Observa-
grupe de cate 5 elevi si sarcina de lucru primita; mozaicului; Logica si rea
distribuirea sarcinilor de -se reunesc elevii pe grupe Strategie argumentare comporta
lucru pentru fiecare de experti, discuta despre didactica de Fise de mentului
elev; sarcina primita si isi aleg tip lucru de elevilor in
Oo2 -urmarirea concluziilor expertul care va prezenta argumentativ- munca timpul
desprinse de elevi, intregii clase concluziile la deductiv; independen- lucrului
Oo3 intarirea ideilor care s-a ajuns; Conversatia; ta Individua-
Oo4 principale si notarea -sunt solicitati sa Explicatia; la
acestora in schema exemplifice care sunt pasii Expunerea; Apreciere
lectiei pe tabla pe care trebuie sa-i Problematiza- verbala
-subliniaza ideea ca parcurgem in constructia rea
validitatea inferentelor corecta a unui argument
deductive cu propozitii deductiv cu propozitii
compuse reiese din compuse (cu doua
definitiile date premise);
principalilor operatori -realizeaza schema lectiei
propozitionali
6. Realizarea 4 min Se va realiza printr-o Elevii vor recunoaste Activitate Fise de Tema de
feedback- aplicatie care consta in dintre exercitiile date independenta; lucru lucru in
ului; realizarea unor exercitii: exemplele corecte de Exercitiul independen- clasa
obtinerea Oo2 1.Recunoasteti tipul argumente deductive valide ta Autoevalu
performantei Oo3 urmatorului argument: cu propozitii compuse are
Daca citesc ziarele,
atunci sunt bine
informat. Citesc ziarele.
Deci sunt bine
informat.
Oo5 2. Identificati greseala
din argumentul dat ,
mentionati in ce consta
ea si reformulati
argumentul pentru a fi
valid:
Citesc ziarele sau
urmaresc emisiunile de
stiri. Citesc ziarele.
Deci, nu urmaresc
emisiunile de stiri.
7.Evaluarea 5 min Oo5 Se trec in revista Vor completa harta Intocmirea Materiale Observare
performante- Oo6 elementele cheie ale conceptuala ierarhica cu hartii necesare sistemati-
lor temei ajutorul materialelor conceptuale realizarii ca a
primite de fiecare grupa ierarhice pe hartii comporta
grupe de conceptuale mentului
elevi elevilor
Evaluarea
prin
procedee
alternative
3 min Oo6 Solicita elevilor Rezolva in scris sarcina Tehnica 3-2-1 Scrisa
raspunsuri la primita. Autoevalu
urmatoarele intrebari: are
-Enumerati 3 concepte
(termeni) din ceea ce ati
invatat astazi.
-Enuntati 2 idei despre
care ati dori sa stiti mai
mult in orele urmatoare.
-Ce capacitate, abilitate,
pricepere ati dobandit
in urma activitatii de
astazi?

8.Asigurarea 2 min Cautati in articole de Asculta ceea ce li se Tema


transferului presa erori formale comunica. pentru
comise in argumentarea acasa
cu ajutorul propozitiilor
compuse.

S-ar putea să vă placă și