Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic ,,I.V.Liteanu’’


Data: 29.03.2019
Profesor: Atanasoaie Alexandra
Clasa: a-IX-a A
Disciplina: Logica si argumentare
Unitatea de învățare: Silogismul
Subiectul lecției: Silogismul.Aplicaţii
Tipul de lecție: de fixare şi de sistematizare
Scopul lecției: Sa formulează cu uşurinţă propoziţii, raţionamente şi sisteme argumentative valide din punct de vedere logic.
Competențe specifice: 1.4 Identificare, indiferite contexte,a unor tipuri de argumentare formulate in limbaj natural sau formal.
1.5 Dezvoltarea unor tehnici de argumentare si de comunicare, in vederea invatarii pe parcursul intregii vieti;
Obiective operationale:
O1: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să descopere structura unui silogism, aducîndu-l la forma standard.
O2: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să identifice figura şi modul unui silogism.
O3: Elevii vor fi capabili să testeze validitatea unui silogism prin una din metodele învăţate.
O4: Elevii vor fi capabili să construiască în limbajul natural silogisme pornind de la o schemă dată
Locul desfasurarii lectiei: sala de clasa
Blibiografie:

1
Desfăşurarea lectiei

Etapele(evenimen Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode, Modalitati de


tele, momentele) procedee si evaluare
lectiei mijolace de
invatamant
folosite
Moment - asculta si raspund - conversatia - observarea
organizatoric Creează condițiile pentru desfășurarea la intrebarile adresate sistematica
lecției. Își pregătește materialul didactic de catre profesor.
și vorbește cu elevii despre cum le-a
decurs ziua până acum.
Anuntarea Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele - noteaza titlul lecţiei - explicaţia -observarea
titlului lectiei si operaţionale urmărite. şi obiectivele -conversaţia sistematică
precizarea operaţionale
obiectivelor
operationale de
atins
Reactualizarea Va avea loc o dezbatere pe baza fisei de - Raspund -conversatia -intrebari deschise
cunostintelor lucru nr1, ce contine un rebus cu tema - Fac completari, -
anterior Silogismul. Fisa ii va ajuta pe elevi sa-si completeaza,argumen problematiza
dobandite, reactualizeze informatiile despre teaza. rea
necesare invatarii Silogism.
care urmeaza
Exersarea Elevii vor urmări - explicatia - observarea
deprinderilor de Profesorul, le prezinta elevilor fisele de operaţiile de pe tablă -conversatia sistematica
analiză logică lucru nr 2 si nr.3. şi îşi vor spune -schema pe - evaluare frontala
părerea în legătură cu tabla
Fisa de lucru nr.2 contine un exercitiu corectitudinea
din varianta de bacalaureat la logica si efectuării ecestora

2
argumentare (subiectul al III-lea), le -observarea
explica cerinta si ii indruma in Elevii vor încadra sistematica
rezolvarea exercitiului. schema silogismului - explicatia
în una din figurile -conversatia
învăţate, apoi vor
identifica modul -expunerea
Fisa de lucru nr.3 contine itemi de tip silogistic.
grila, ajutandu-i pe elevi sa-si
consolideze informatiile despre Elevii vor inspecta -observarea
Silogism, figuri silogistice si respectarea legilor sistematica
modalitati de demonstrare a generale ale -intrebari deschise
validitatii silogismului. silogismului de către - explicatia
schema dată, apoi vor -conversatia
aplica metoda
diagramelor Venn, în -observarea
final decizând dacă sistematica
este sau nu valid. -intrebari deschise

Elevii vor citi - explicatia


exemplele construite -conversatia

Asigurarea feed- Se vor pune câteva întrebări legate de - Raspund - - observă elevii
back-ului utilizarea argumentelor silogistice în - Cer explicatii, Conversatia
viaţa de zi cu zi. completari - Expunerea

Evaluarea - Se vor face aprecieri cu privire la - raspund solicitarilor - observarea - evaluarea pe


performantei modul de indeplinire a sarcinilor.Se vor profesorului sistematica parcurs bazata pe
pune note. raspunsurile
elevilor date la
solicitarile din

3
timpul orei
Fixarea - profesorul fixeaza, oral, impreuna cu - participa la fixarea -conversatia - observarea
cunostintelor elevii principalele etape ce trebuie parcurse cunostintelor -explicatia sistematica
în evaluarea argumentelor silogistice. - pun ultimele intrebari

S-ar putea să vă placă și