Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECTUL LECŢIEI LA LOGICĂ ŞI ARGUMENTARE

1. Data: 22 martie 2019

2. Profesor: Mardare Adriana

3. Clasa: a IX a A

4. Disciplina: Logică, comunicare şi argumentare

5. Subiectul lecţiei: Silogismul

6. Tipul lecţiei: predare – învăţare de noi cunoştinţe

7. Timp: 1 oră

8. Obiectivul general: cunoaşterea caracteristicilor inferenţelor mediate de tip special


(silogismul)

9. Obiective operationale:

Până la finalizarea activităţii se urmareşte ca toţi elevii :

O1: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să descopere structura unui silogism, aducîndu-l la
forma standard.

O2: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili să identifice figura şi modul unui silogism.

O3: Elevii vor fi capabili să testeze validitatea unui silogism prin una din metodele învăţate.

O4: Elevii vor fi capabili să construiască în limbajul natural silogisme pornind de la o schemă
dată.

10. Competenţe specifice:

a) Competenţe cognitive: cunoaşterea şi înţelegerea caracteristicilor unor forme şi


operaţii logice;
b) Competenţe acţionale: formarea deprinderilor de aplicare a cunoştinţelor
dobândite în rezolvareaexerciţiilor, de diferentiere a rationamentelor false de cele
adevarate;
c) Competenţe atitudinale: dezvoltarea spiritului critic, lucrul în echipă, exprimarea
liberă şi corectă.

11. Strategii didactice:


 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, dialogul, lucrul pe echipe, învăţarea
prin descoperire, expunerea
 Mijloace şi materiale: Manualul de logica ( Editura Corvin, 2000),
,videoproiector, computer, sala de clasa, fişe de lucru.

Momentele Activităţi de învăţare Activitatea Activitatea Metode şi Evaluare


Nr. lecţiei profesorului elevului mijloace

1. Moment Consemnează
organizatoric absenţele Elevii se
(3 min.) pregătesc
Face pentru lecţie
observaţii
2 Captarea Anunţă intenţia de a aprofunda Anunţă tema Elevii
atenţiei cunoştinţele predate în lecţia notează în
(3 min.) anterioară şi de a le îmbogăţi Scrie caiete
prin aflarea unora noi. obiectivele pe
tablă
3. Desfăşurarea  Propune elevilor o Conversează Elevii
lecţiei recapitulare a cunoştinţelor din cu elevii raspund la Convers Observa
(30min.) lecţiile anterioare despre întrebări aţia re
raţionamente. Pune întrebări sistemat
 Se pun întrebările: ică
- Ce sunt raţionamentele? Corectează
erorile Exemplifică Problem
- În funcţie de numărul atizarea
premiselor cum se clasifică Completează Evaluar
raţionamentele? răspunsurile e orală
- Ce tip de raţionament este
silogismul? Expuner
- Câţi termeni are un silogism şi e ppt
ce rol îndeplinesc ei? Explică
- Care sunt legile silogistice? sarcinile de
- Ce sunt figurile silogistice? lucru
- Ce sunt modurile silogistice? Urmăreşte
 Solicită elevilor o buna
explicaţie pentru noţiunea de desfăşurare a
validitate apelând la exerciţiilor
cunoştinţele anterioare. Verifică
 Scrie pe tablă un rezolvarea
silogism nevalid pe marginea exerciţiilor
căruia se va desfăşura o scurtă
discuţie privind validitatea
acestuia. Organizează
 Se ajunge la concluzia că elevii Dezbate
nu toate silogismele sunt Verifică rea
valide necesitând o verificare răspunsurile
a lor.
 Prezintă metoda de
verificare cu ajutorul legilor
silogistice.
 Solicită elevilor
verificarea unui silogism prin
această metodă. Elevii Expuner
 Prezintă metoda de rezolva ea
verificare prin diagramele exerciţiile
Venn.
 Solicită elevilor Fac Rezolva
verificarea unui silogism prin comentarii rea unor
această metodă exerciţii
Raspund la
întrebările
profesorului

Elevii
rezolva
exercitiile

4. Asigurarea Se cere elevilor ( în perechi) să Organizează Elevii


feed-back- rezolve o fişă de lucru cu elevii rezolva fişa d Problem
ului exerciţii de verificarea Verifică elucru atizarea
(10min.) validităţii. raspunsurile Elevii se
Se verifică rezultatul şi se autoevalueaz Rezolva
corectează răspunsurile. ă rea unor
fişe de
lucru
5. Încheierea Se fac observaţii asupra Notează Împărtăşesc
lecţiei desfaşurării lecţiei. elevii care au impresiile Convers
(4min.) Elevii care s-au remarcat sunt raspuns aţia
notaţi. corect
Se da tema pentru acasă. Face
observaţii
Fişă de lucru

Verificarea validităţii silogismelor

1. Utilizănd legile silogistice verificaţi validitatea următoarelor silogisme:

a) MiP b) PaM c) MaP d) PaM

MeSSeM SaM MeS

SoP SeP SaP SiP

2. Utilizând diagramele Venn arătaţi ce moduri silogistice sunt valide în figura 3:

a. aio şi iae b. oai şi eai c. iai şi oao

3. Verificaţi validitatea următoarelor silogisme:

a) Nici un mamifer nu este şarpe, deoarece nici o reptilă nu este mamifer, iar toţi
şerpii sunt reptile.

b) Cine răsplăteşte la fel şi pe cel leneş şi pe cel muncitor nu este cinstit, fiindcă în
acest fel nu este drept, or omul cinstit este drept.
Test timp: 10 min.

Stabiliţi dacă următoarele enunţuri sunt adevărate sau false:

a) Silogismul este un raţionament alcătuit din trei termeni şi trei propoziţii.

b) Termenul mediu poate fi subiect sau predicat în concluzie.

c) Termenul major întotdeauna joacă rolul de subiect în ambele premise.

d) În silogismele de figura a II a, termenul mediu joacă rol de predicat.

e) În figura a IV a termenul mediu este predicat în premisa minoră.

f) Un silogism valid trebuie să aibă o premisă universală.

g) Într-un silogism valid, dacă una dintre premise este negativă, atunci cu
necesitate concluzia va fi validă.

h) Modul iai-4 este nevalid.

i) Silogismul Unii medici sunt profesionişti.

Toţi medicii sunt persoane cu studii superioare.

Unele persoane cu studii superioare sunt profesionişti.

este valid.

S-ar putea să vă placă și