Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

Data:
Clasa: a-IX-a,
Disciplina de invatamant: Logica si argumentare
Arie curriculara: Om si societate
Tema: ARGUMENTAREA SI STRUCTURA SA
Tipul lectiei: lectie de comunicare de noi cunostinte (predare invatare)
Durata: 50 de minute

Obiective de referinta / Competente specifice:

Sa identifice corect notiunea si structura argumentarii

Sa utilizeze corect conceptele de baza ale argumentarii

Sa identifice in cadrul propozitiilor indicatorii argumentarii

Obiective operationale:
O1: sa defineasca argumentarea, folosindu-se de manual; definitia trebuie sa releve trasaturile esentiale ale procesului argumentativ ;
O2: sa delimiteze argumentarea de rationamentul logic, pe baza cunostintelor deja achizitionate, identificand criteriul de diferentiere ;
1

O3: sa descrie structura argumentarii, pe baza notiunilor prezentate de profesor, fara a omite nici una dintre cele doua parti
indispensabile (premisele si concluzia);
O4: sa identifice indicatorii argumentarii, pe baza notiunilor predate, subliniind de fiecare data tipul indicatorului.

Obiectiv afectiv:
Stimularea interesului pentru disciplina logica si argumentare.

Strategii didactice:
- Metode de invatamant: - expunerea, conversatia, explicatia, argumentarea, brainstorming
- Mijloace de invatamant: - manualul de logica, scheme desenate la tabla
- Modalitati de organizare a elevilor: - frontal si individual

Bibliografie:
Manual de logica si argumentare Elena Lupsa, Victor Bratu, Maria Dorina Stoica, Editura Corvin, Deva, 2005
Suport de curs de logica Mircea Marica, Universitatea Ovidius, Constanta.
Manual de logica si argumentare Doina-Olga Stefanescu, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 1999.

SECVENTE

OB
OP.

Moment
organizatoric

Comunicarea
temei si a
obiectivelor
Reactualizarea
cunostintelor
invatate
anterior

Dirijarea
invatarii

O1

ELEMENTE ESENTIALE DE
CONTINUT
ACTIVITATEA
ACTIVITATEA
PROFESORULUI
ELEVULUI
Se face prezenta.
Se pregatesc de
lectie.
Se anunta tema lectiei Asculta.
noi: Argumentarea si
structura sa si
obiectivele lectiei.
Se adreseaza intrebari Raspund.
referitoare la
cunostintele invatate
anterior.

TIMP

5 min.

Conversatia
Brainstorming

1. Se introduce
notiunea de
argumentare,
prezentand elevilor
doua definitii
sugestive:
-argumentarea este
procesul prin care
dovedim,
demonstram ceva cu
dovezi obiective sau
procesul prin care

30
min.

Expunerea

Asculta.

STRATEGII
METODE

EVALUARE

MIJLOACE

2 min.
1 min.

Evaluare orala

Manualul de
logica

Explicatia

O2

O3

incercam sa
determinam pe cineva
sa accepte o idee sau
sa fie de acord cu noi
intr-o anumita
problema.
-relatia intre 2
persoane, dintre care
una argumenteaza
(locutor) si cealalta
este persoana pentru
care se argumenteaza
(interlocutor).
2. Se solicita elevilor
sa delimiteze
argumentul de
rationamentul logic,
pe baza cunostintelor
achizitionate.
3. Se prezinta
structura
argumentarii: teza sau
concluzia care se
sustine sau se
respinge, temeiurile
sau premisele care se
aduc in favoarea sau
defavoarea tezei.
4. Se dau exemple,

Evaluare orala
Raspund:
extensiunile a doi
termeni au cel
putin un element
in comun.
Exemplificarea

Raspund:
rationamentul
intemeiaza teza
pentru a dovedi
caracterul ei A
sau F, iar
argumentarea
intemeiaza teza
pentru a arata
interlocutorului
ca aceasta este A
sau F.

Brainstorming

Scheme
desenate pe
tabla

Exemplificarea
4

O4

Obtinerea
performantei

Evaluare

pentru ilustrarea mai


exacta a premiselor si
concluziei:
Ex: Toate femeile
sunt frumoase/Ioana
este femeie/Ioana este
frumoasa.
5. Se prezinta
indicatorii
argumentarii: de
premisa (introduc
propozitiile temei)pentru ca, deoarece,
fiindca si de
concluzie (introduc
teza)-rezulta ca, prin
urmare, deci, in
consecinta.
Se prezinta si se
explica diferite
exercitii din manual
(p.10).
Se face un scurt
rezumat al celor
prezentate,
interactionand activ
cu elevii
Face aprecieri globale
si individuale.

Evaluare orala
Asculta
Pun intrebari

Elevii rezolva
exercitiile.

10
min.

Explicatia

Scheme
desenate pe
tabla

Munca
individuala si
colectiva.

Exemple
scrise pe
tabla.

Evaluare orala

Elevii raspund la
intrebari.

2 min.
5

S-ar putea să vă placă și