Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 08.11.2010

Profesor: Maria Michiduţă

Student: Barbu Gabriela Daniela

Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova

Aria curriculară: Om şi societate

Disciplina: Logică, clasa a IX-a H, profil uman 2 ore/săptămână

Conţinutul învăţării:Propoziţii categorice: caracterizare generală, structura propoziţiilor categorice şi


tipurile de propoziţii categorice

Tipul activităţii: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi, de fixare, consolidare a cunoştinţelor
şi evaluare a cunoştinţelor şi deprinderilor

Competenţe generale: Identificarea tipurilor de propoziţii categorice şi a elementelor acestora

Competenţe specifice:

-Definirea propoziţiilor categorice

-Cunoaşterea structurii unei propoziţii categorice(subiect logic, predicat logic, element de legatură,
cuantor)

-Identificarea tipurilor de propoziţii categorice după calitate şi dupa cantitate

Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii:

- vor înţelege ce este o propoziţie categorică

-vor indentifica elementele acesteia

-vor fi capabili să facă diferenţa între tipurile de propoziţii categorice

-vor putea da exemple de propoziţii categorice

Strategia didactică:

Resursele procedurale: expunerea, analiza, conversaţia, exemplificarea.

Resurse materiale: manual

Forme de organizare a clasei: individuală


Evaluare: orală

Locul de desfăşurare: sala de clasă

Durata: 50 min

Bibliografie: Logică şi argumentare-manual pentru clasa a IX-a, Elena Lupşa, Victor Bratu, Maria Dorina
Stoica, Editura Corvin, Deva, 2004

Momentele lecţiei Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric - Notează absenţele Se pregătesc pentru


2 min Observaţii lecţie

2. Sensibilizarea pentru Comunică elevilor Notează în caiet titlul


activitate - 3 min subiectul lecţiei, scriindu-1 lecţiei
pe tablă şi enunţă
competenţele specifice pe
care aceştia trebuie să le
dobândească până la
finalul lecţiei.

Stârneşte curiozitatea şi
interesul elevilor în
legătură cu tema ce
urmează a fi abordată.

3.Reactualizarea unor Noţiuni referitoare la Profesorul solicită elevilor Dau răspunsuri la


noţiuni ancoră-5 min argumentare şi termeni. să răspundă la întrebările ce le sunt
întrebările privind adresate, îşi
subiectele abordate până reactualizează
în acel moment – cunoştinţele învăţate
anterior.

Fac conexiuni cu
conţinuturi care au fost
prelucrate în capitolele
precedente.

4. Predarea noilor Propoziţile categorice sunt Profesorul scrie pe tabla Elevii îşi notează în
cunoştiinţe- 30 min. formele logice în care se definiţia propoziţiilor caiete iar apoi dau
exprimă un singur raport categorice iar apoi dă un exemple de propoziţii
logic între doi termeni, fără exemplu de acest fel de categorice.
a pune în legătură cu propoziţie.Apoi
altceva sau a condiţiona interacşionează cu elevii
acest raport de altceva. punându-i sa dea
exemple de propoziţii
În cadrul propoziţiei categorice.
categorice despre unul din
termeni se enunţă ceva , iar Va face o schemă cu Elevii vor identifica
celălalt termen indică ce se structura propoziţiilor elementele propoziţiei
spune despre primul: categorice şi anume date ca exemplu.Vor
subiect logic şi predicat :propoziţiile categorice da exemple de
logic. cuprind: - cuantori şi elemente
subiect de legătură.
Atunci când vorbim despre logic -
afirmarea sau negarea lui P predicat
despre S avem de a face cu logic -
calitatea propoziţiilor element de
categorice redată prin legătură -
verbul a fi. cuantor
Cuvintele prin care Va da exemplu de
subiectul şi predicatul sunt cuantori şi elemente de
puşi în legătură se numesc legătură.
elemte de legătură.
Elevilor li se va explica ce
Atunci când vrem să vedem înseamnă cantitate şi
dacă negarea sau afirmarea calitate şi li se va da
lui P se referă la întreaga exemple.
extensiune sau doar la o
parte a extensiunii lui S,
vorbim despre cantitatea
propoziţiior categorice.

Cuvintele prin care este


specificată cantitatea unei
propoziţii se numesc
cuantori(universal, Profesorul va face o
particular, individual), dar schemă din care va reieşi
prezenţa acestora nu este clasificarea propoziţiilor
mereu explicită. categorice în funcţie de
cantitate şi calitate; iar
Dupa calitate propoziţiile apoi le va spune despre
categorice pot fi: afirmative
şi negative. cele patru tipuri de
propoziţii categorice.
Dupa cantitate avem
propoziţii universale,
particulare, singulare.

Combinate obţinem patru


tipuri de propoziţii
categoriceŞ universal
afirmativă, universal
negativă, particular
afirmativă şi particular
negativă.

5. Fixarea noilor Profesorul îi pune pe elevi Oferă răspunsurile


cunoştiinte-7 min. să dea exemple de cerute în timpul limită
propoziţii categorice şi să acordat de către
identifice elementele profesor şi îşi fixează
acestora. conţinuturile predate.

6. Încheierea lecţiei şi Evidenţiază gradul de Îşi notează tema pentru


tema pentru acasă-3 min. participare al clasei la acasă.
lecţie, remarcând elevii cu
contribuţii deosebite şi Salută profesorul la
solicită elevilor să noteze ieşirea din clasă
ca temă pentru acasă
căte 2 exemple de
propoziţii
categorice universal
afirmative şi negative; şi
particular afirmative şi
negative.

Salută elevii la ieşirea din


clasă.

S-ar putea să vă placă și