Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate didactică

Data:26 octombrie 2020


Şcoala: Liceul Teroretic ,,I.C.Vissarion’’ Titu
Clasa: a IX–a A
Profesor :
Disciplina: Logică, argumentare şi comunicareI
Unitatea de învăţare: Propoziţiile categorice
Subiectul:Propoziţiile categorice
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Competenţe generale:
1.Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;
Competenţe specifice:
1.2.Identificarea structurii unui argument, a elementelor componente şi a relaţiilor dintre acestea (termeni, propoziţii, raţionamente).
1.3.Folosirea corecta a unor forme si operatii logice (definirea si clasificarea) in contexte situationale diferite(teoretice si practice);
Competențe derivate:
C1. Definirea propozitiilor categorice;
C2. Identificarea structurii unei propozitii categorice
C3: Sa dea exemple de propozitii categorice;
C4: Sa caracterizeze propozitiile categorice
Valori şi atitudini:
-încredere în abilităţile proprii de comunicare;
-coerenţă şi rigoare;
-gândire critică.

Metode şi procedee:
conversaţia, explicaţia, activitatea independentă, problematizarea, observaţia sistematică, evaluarea sumativă/continuă; exerciţiul, învăţarea direcţionată.
Mijloace şi materiale:
fişe de lucru, manualul, tabla, laptop.
Secvenţele T Ob Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice Evaluare
lecţiei
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
1.Moment 2 -verificarea prezenţei; -elevii se pregătesc pentru conversaţia; sala de clasă. observarea
organizatoric -organizarea materialului didactic pentru buna buna desfăşurare a orei. explicaţia. sistematică
desfăşurare a orei. a elevilor.
2.Reactualizarea 5 1.3 -profesorul verifică modul în care a fost pregătită -elevii rezolvă exerciţii la conversaţia; exerciţiul; apreciere
cunoştinţelor tema anterioară rezolvând la tablă, împreună cu tablă sub îndrumarea explicaţia; verbală
elevii câteva exerciţii din cadrul acesteia; profesorului; activitatea
-profesorul face aprecieri asupra modului în care -elevii corectează independentă.
elevii au rezolvat cerinţele. eventualele greşeli.
3. Captarea 3 1.2 -profesorul vorbeşte despre propoziţii categorice -elevii raspund solicitărilor învăţarea problema- observarea
atenţiei şi despre alte tipuri de propozitii studiate în profesorului direcţionată; tizarea. sistematică.
lecţiile anterioare realizând astfel conexiunea cu explicaţia.
noua lecţie ce urmează a fi predată.

4.Comunicarea 3 1.3 -se va anunţa subiectul lecţiei şi se vor comunica -elevii notează titlul noii conversaţia; manualul. observarea
subiectului şi a obiectivele într-un mod accesibil, clar; lecţii şi răspund cerinţelor; explicaţia. sistematică.
obiectivelor
lecţiei
-profesorul defineşte propoziţiile categorice si da
5.Dirijarea 17 1.3
învăţării exemple( scrie la tabla )
-structura propozitiilor categorice:
-elevii notează noile expunerea; Manualul observarea
a)subiectul logic (simbolizat prin litera S)= este elemente tipice logice, Tabla sistematică
necunoscute până acum;
termenul despre care se enunta ceva;
explicaţia.
b) predicatul logic (simbolizat prin litera P)= -ascultă ceea ce li se
comunică; exemplul.
termenul prin care se enunta ceva despre S;
c) cuvintele prin care S si P sunt pusi in legatura si
prin care se precizeaza calitatea
propozitiei( afirmativa sau negativa) constituie cea
de a treia componenta a unei propozitii categorice :
copula
( verbul a fi)
d) cuvintele prin care este specificata cantitatea unei
propozitii categorice constituie cuantorul.
Clasificarea cuantorilor:
-universal: introdus prin cuvintele toti , toate,
niciunul, orice, nimeni
-particular: introdus prin cuvintele :
unii,unele,multi,exista cel putin un
- individual : introdus prin pronume sau adjectiv
demonstrativ, pronume personal la singular, un
nume propriu
6.Obţinerea 5 1.2 -profesorul discuta si rezolva cu elevii exercitii/ -elevii răspund întrebărilor explicaţia manual observarea
performanţei; exemple din manual. si rezolva la tabla exercitiile sistematică
Asigurarea
feed-back-ului
7.Asigurarea 3 1.2 -pe baza rezolvarii exercitiilor si a raspunsurilor -participă la discuţii; conversaţia manualul. evaluare
retenţiei şi face aprecieri şi se vor nota cele mai bune orală;
transferului intervenţii şi rezultate înregistrate de-a lungul orei. -răspund întrebărilor autoeva-
luare.
8.Tema pentru 2 Toate -profesorul propune o fisa de lucru pentru acasa . -notează tema conversaţia, exerciţiul; evaluare
acasă. com- explicaţia. fişa de lucru continuă.
peten-
ţele.

Fişă de lucru:

Pentru următoarele propoziţii categorice stabileşti subiectul logic,predicatul logic, cuantorii si copula:
Mulţi elevi sunt neatenţi la ore;
Unii cosmonauţi sunt părinţi desăvârşiţi;
Unii elefanţi nu sunt crescuţi în captivitate;
Toate culorile sunt substanţe chimice.

S-ar putea să vă placă și