Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
FORMA DE ORGANIZARE:
DURATA ACTIVITĂȚII:
Notă!!!
La jocul didactic mai adăugăm următoarele:
ELEMENTE DE JOC:
REGULA JOCULUI:
SARCINA DIDACTICĂ:
BIBLIOGRAFIE
PROIECT DE ACTIVITATE
(Model propus de Erdeli Ionuţ Gabriel & Erdeli Gh.Lazăr)
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
GRUPA:
EDUCATOAREA/PROPUNĂTORUL:
TEMA ANUALA DE STUDIU:
(Tema proiectului - dacă e cazul):
Subtema proiectului/tema săptămânii sau Tema săptămânală independentă:
TEMA ACTIVITATII/Subiectul:
DOMENIUL EXPERIENTIAL /categoria de activitate:
MIJLOC DE REALIZARE:
TIPUL DE ACTIVITATE:
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII /Competențe generale):
COMPORTAMENTE VIZATE/Competențe specifice):
2
SCOPUL ACTIVITĂŢII/OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
STRATEGII DIDACTICE:
metode şi procedee didactice:
mijloace de învăţământ:
forma de organizare:
RESURSE DE TIMP (Durata):
RESURSE UMANE:
LOCUL DE DESFĂŞURARE:
BIBLIOGRAFIA:
WEBOGRAFIE:
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evalua-
activităţii/ Metode Mijl. de Forme rea
înv.
Evenimentele de înv. de org.
instruirii
Moment
organizatoric
Captarea
atenţiei
....................................................................................................................................
4
5. Dirijarea învăţării, include toate intervenţiile profesorului în direcţia organizării activităţii
de învățare, astfel încât ea să conducă la realizarea performanţei scontate. Prin dirijarea
învățării, profesorul are rolul de a-l menţine pe elev/copil pe traseul dorit (R. Gagné).
Dirijarea are menirea de a stimula efortul de învăţăre pe tot parcursul lecţiei/activităţii.
Dirijarea învăţării de către profesor poate fi: riguroasă, moderată sau minimă;
6. Obţinerea performanţei; Este evenimentul în care elevul/copilul demonstrează că a ajuns la
performanţa urmărită de profesor, convingându-se el însuşi că a dobândit obiectivele
formulate şi comunicate în prealabil. Este, de fapt, o primă impresie pe care şi-o
formează cu privire la performanţa obţinută.
7. Asigurarea conexiunii inverse (feed-back corectiv); se înscrie în continuarea evenimentului
anterior, prin care se urmăreşte nu numai corectitudinea performanţei obţinute, ci şi
întărirea ei, prin confirmare sau infirmare de către profesor, prin întărirea pozitivă în
cazul corectitudinii rezultatelor sau prin întărirea negativă când se impune corectarea sau
ameliorarea unor rezultate. Atunci când rezultatele sunt confirmate de profesor avem de-a
face cu o conexiune inversă externă, iar atunci când acest fapt este conştientizat de câtre
elev avem de-a face cu o conexiune inversă internă.
8. Evaluarea performanţelor; dacă conexiunea inversă oferă posibilitatea consemnării
rezultatelor, evaluarea presupune măsurarea cât mai riguroasă a acestor rezultate şi
aprecierea lor prin calificative/note. Ea se face prin raportarea rezultatelor obţinute la
obiectivele operaţionale stabilite în prealabil.
9. Intensificarea retenţiei (fixarea) şi a transferului celor învăţate urmăreşte:
• fixarea celor învățate (retenţie) şi
• utilizarea cunoştinţelor însuşite în contexte noi/ variate sau exersarea priceperilor formate
în situaţii diferite (transferul).
Aceste evenimente se regăsesc în desfăşurarea activităţii instructiv – educative sub forma
lecţiilor, fiind general valabile. Numărul şi locul lor (al evenimentelor instruirii) în structura
lecţiilor /activităţilor pot însă varia de la o lecţie/activitate la alta la alta, în funcţie de notele
specifice ale acesteia. De exemplu,
în lecţia de descoperire anunţarea obiectivelor nu este necesară;
5
conexiunea inversă poate să fie prezentă în diferite momente ale derulării unei
lecţii/activităţi, de mai multe ori;
se poate renunţa la fixare în favoarea transferului;
verificarea poate deţine ponderea într-o lecţie/activitate de verificare şi apreciere.
Rezultă că evenimentele instruirii trebuie înţelese ca fiind nişte module acţionale care
intră în combinaţii foarte variate, concepute într-o manieră flexibilă, suplă, care exclud schemele
fixe, rigide.