Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Tema: Planificarea carierei


Subiectul: Hexagonul intereselor
Clasa: a XII-a
Durata: 50 min
Competenţe specifice: - identificarea şi ierarhizarea propriilor interese ocupaţionale;
- relaţionarea acestor interese cu domenii ocupaţionale în care pot fi valorificate.
Obiective operaţionale: O1 – identificarea intereselor personale;
O2 – identificarea ocupaţiilor care corespund intereselor personale.
Strategia didactică: ● Resurse procedurale: - metode şi procedee: conversaţia, aprobarea, problematizarea, exemplul;
- forme de organizare: frontal, individual.
● Resurse materiale: fişă de lucru, cărţi, reviste, internet.
Bibliografie:
Scenariu didactic:
Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
lecţiei Ob. Metode şi Forme de Resurse
op. Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor procedee organizare materiale
Dozare
Moment -Consemnează absenţele. -Răspund la întrebări. Conversaţia frontal
organizatoric -Verifică existenţa resurselor materiale
(2 min)
Motivarea „Meseria este brăţară de aur” frontal
elevilor:
-sensibilizarea
-captarea
atenţiei
(1 min)
Comunicarea Se propun două abordări: Notează subiectul frontal
obiectivelor - identificarea şi ierarhizarea propriilor interese propus şi punctele
lecţiei ocupaţionale; care trebuie atinse în
(3 min) - legătura între interese şi domenii ocupaţionale dezbatere.
în care pot fi valorificate.
Desfăşurarea O1 1.Distribuie elevilor fişa „Hexagonul expunerea individual fişe
dezbaterii intereselor” şi anunţă că discuţia va fi despre problematizarea individuale
(30 min) interese personale şi identificarea ocupaţiilor conversaţia
care corespund acestora. Precizează că
identificarea intereselor personale îi poate ajuta
să conştientizeze cât de potriviţi sunt pentru -Studiază fişa
domeniile de activitate pe care doresc să le
aleagă.
2.Solicită elevilor să citească timp de 10
minute ocupaţiile aferente fiecărei categorii de
interese, aşa cum apar ele în hexagon şi să
aleagă acel grup de profesii pe care îl preferă.
Cere apoi elevilor să noteze pe fişa primită, în
spaţiul liber, denumirea grupului ales.
3.Cere elevilor să aleagă un al doilea grup care
corespunde intereselor lor. Pe fişa intereselor,
elevii vor nota a doua categorie de interese (în - Completează fişa de
al doilea spaţiu liber). Procesul se repetă pentru lucru
a treia opţiune: alegerea unui al treilea grup şi
notarea denumirii acestuia în spaţiul liber.
4.Alocă un interval de 5 minute pentru ca elevii -Investighează ocu-
să investigheze ocupaţiile aferente grupurilor paţiile aferente gru-
alese de ei şi să selecteze două sau trei ocupaţii purilor alese şi selec-
pe care ar dori să le exploreze. tează ocupaţiile pe
5.Cere elevilor să găsească câteva modalităţi care ar dori să le
prin care pot obţine mai multe informaţii exploreze.
despre ocupaţiile selectate. -Răspund la întrebări.
Realizarea - În ce măsură ocupaţiile listate în categoriile răspund la întrebări conversaţia frontal
feed-back-ului selectate se potrivesc cu interesele personale? individual
(10 min) - Care au fost criteriile pe baza cărora au ales
cele 2-3 ocupaţii din mulţimea alternativelor
oferite?
- Sunt şi alte ocupaţii de interes care ar putea fi
incluse în categoriile alese?
- Cum ar putea obţine informaţii despre
ocupaţiile alese?
Concluzii Formulează concluzii pe baza răspunsurilor Notează prelegerea
(3 min) elevilor. Îndrumă elevii să consulta site-urile
MEC, institutelor de învăţământ superior,
biroului forţelor de muncă, bursei locurilor de
muncă, etc.
Anunţarea Să aleagă o ocupaţie şi să strângă informaţii Notează tema
temei pentru despre aceasta. Să noteze aceste informaţii,
acasă precum şi sursele de informare.
(1 min)
Fişă de lucru

Hexagonul intereselor

REALIST

inginer constructor, miner, mecanic


auto, pădurar, depanator radio-tv,
tehnician dentar, electrician, bijutier,
CONVENŢIONAL instalator, maşinist, lăcătuş, pilot de INVESTIGATIV
avion, tâmplar

economist, medic, antropolog,


contabil, secretar, stenodactilograf, astronom, fizician, chimist, laborant,
funcţionar public, expert financiar, psihiatru, psiholog, cercetător, farmacist,
poştaş, casier, recepţioner, vânzător, operator PC, geolog, matematician,
ospătar statistician, meteorolog, biolog, horticultor,
oceanograf, radiolog, sromatolog, radiolog,
chirurg, proiectant, biochimist, bio-fozocian

dansator, filosof, profesor de


analist financiar, agent comercial, literatură/muzică/arte plastice, regizor, actor,
agent de asigurări, bancher, avocat, jurnalist, reporter, muzician, dirijor, designer,
procuror, judecător, crainic radio-tv, decorator, creator demodă, arhitect, artist,
jurnalist, mic întreprinzător, analist fotograf, compozitor, manager publicitar,
de sistem, manager fotomodel, moderator TV, scriitor

ANTREPRENORIAL ARTISTIC
psihoterapeut, fizioterapeut,
L consilier şcolar, asistent social,
profesor, sociolog, asistent
medical, infirmier, ministru,
bibliotecar, istoric, medic
specialist, consultant resurse
umane, director de servicii
sociale, preot

SOCIAL

1. În primul rând, mi-ar plăcea să fac parte din grupul................................................................


2. În al doilea rând, mi-ar plăcea să fac parte din grupul.............................................................
3. În al treilea rând, mi-ar plăcea să fac parte din grupul.............................................................

Trei ocupaţii despre care aş vrea să obţin mai multe informaţii:


.............................................
.............................................
.............................................

S-ar putea să vă placă și