Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:

Aria curriculară: Consiliere si orientare

Clasa: a VIII a

Tema lecţiei: Cum imi valorific interesele

Durata: 50 minute

Profesor: Osborne Tousant Roxana

SCOPUL LECŢIEI
Dobândirea abilităţilor necesare pentru realizarea unor planuri de carieră realiste

OBIECTIVE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

O1 – să identifice propriile interese ocupaţionale


O2 – să explice în cuvinte proprii termenii interes, valori, aptitudini.
RESURSE METODOLOGICE:
METODE ŞI TEHNICI DE LUCRU:
- completarea de fişe de lucru
- reflexia
- conversaţia euristică
- explicaţia

MODALITATEA DE EVALUARE: Fişa de lucru


BIBLIOGRAFIE:
Cosma, T. (2007). Ora de dirigenţie în gimnaziu : îndrumări şi texte în sprijinul profesorului diriginte.
Editura Didactică şi pedagogică, Bucureşti
Ghica, V. (1998). Ghid de consiliere şi orientare şcolară pentru orele de dirigenţie. Editura Polirom, Iaşi
Lemeni, G.; Miclea, M. (2004). Consiliere şi orientare. Ghid de educaţie pentru carieră. Editura ASCR. Cluj-
Napoca
Lemeni, G.; Miclea, M. (2004). Consiliere şi orientare. Ghid de educaţie pentru carieră. (Activităţi pentru
clasele IX-XII /SAM). Editura ASCR. Cluj-Napoca
Orientare Şcolară şi Profesională. Manual metodologic pentru activităţi de grup. (2002), Editat de Fundaţia
Albin, Oradea
DURATA: 50 minute

Desfasurarea lectiei

Moment organizatoric :
-pregătirea materialelor,
-asigurarea climatului necesar desfăşurării lecţiei

Activitatea 1-Exercitiu de spargere a ghetii


“Cum te vezi peste 1, 5, 10 ani” (se lucrează pe fişe, prin autocaracterizare şi “ reflexia în oglindă” a
aplicaţiei)

Activitatea 2
Autocunoaşterea reprezintă o componentă esenţială a procesului de orientare a carierei. Informaţiile despre
propria persoană cele mai relevante pentru planificarea carierei sunt: interesele, valorile,
aptitudinile şi personalitatea. Despre personalitatea am discutat într-o lecţie anterioară. Azi ne vom
îndrepta atenţia asupra intereselor.

Interesul este orientarea


conştientă către ceva: un lucru, o
persoană, o profesie, adică “ceea
ce vreau”

Cea mai simplă modalitate de a grupa şi identifica tipurile de interese a fost propusă de Holland (1979). De aici
derivă „Hexagonul intereselor”
Elevii primesc fişa de lucru nr. 1 pe care o completează pe baza informaţiilor din hexagonul intereselor
REALIST
(maşini, unelte, aer liber)

CONVENŢIONAL INVESTIGATIV
(organizare, date) inginer constructor/minier, (ştiinţă, teorii, idei,
mecanic auto, pădurar, date)
depanator radio-tv, tehnician
dentar, electrician, bijutier,
istalator, maşinist, miner,
lăcătuş, pilot de avion,
contabil, secretar, tâmplar
stenodactilograf, funcţionar
public, economist, medic, antropolog,
expert financiar, expert astronom, fizician, chimist,
contabil, laborant, psihiatru, psiholog,
poştaş, casier, recepţioner cercetător, farmacist, operator
vânzător, ospătar PC, geolog, matematician,
statistician, meteorolog, biolog,
horticultor, ocenograf, radiolog,
stomatolog, chirurg, proiectant,
biochimist, bio-fizician
dansator, profesor de
Analist financiar, agent comercial, literatură/muzică/arte plastice,
agent de asigurări, bancher, avocat, filozof, regizor, actor, jurnalist,
procuror, judecător, crainic radio-tv, reporter, muzician, dirijor,
jurist, mic întreprănzător, analist de designer, decorator, creator de
sistem, manager modă, arhitect, artist, fotograf,
compozitor, manager publicitar,
psihoterapeut, fizioterapeut, fotomodel, moderator TV, scriitor
consilier şcolar, asistent
social, profesor, sociolog,
asistent medical, infirmier,
ANTREPRENORIAL ministru, bibliotecar, istoric,
(afaceri, politică, medic specialist, consultant ARTISTIC
conducere, influenţă) resurse umane, director de (autoexprimare,
servicii sociale, preot artă)

SOCIAL
(oameni, muncă în echipă,
servicii)
FIŞA DE LUCRU 1

1. În primul rând, mi-ar plăcea să fac parte din grupul


......................................
2. În al doilea rând, mi-ar plăcea să fac parte din grupul
....................................
3. În al treilea rând, mi-ar plăcea să fac parte din grupul
...................................

Activitatea 3

Profesorul explică elevilor importanţa consecvenţei în urmarea unei meserii


şi va propune acestora Alegoria broscuţelor

ALEGORIA BROSCUŢELOR

A fost odata un grup de broscuţe care vroiau să se ia la întrecere.


Ţelul lor era să ajungă în vârful unui turn foarte înalt.
Se adunaseră deja mulţi spectatori, pentru a urmari cursa şi a le
încuraja pe broscuţe. Cursa urma să înceapă. Totuşi, dintre spectatori nu
credea nici unul că vreuna dintre broscuţe va reusi să ajungă în vârful
turnului. Tot ce se auzea erau exclamaţii de genul: „Oh, ce obositor!!! Nu
vor reusi niciodată să ajungă sus!” sau: „Nici nu au cum să
reuşească, turnul este mult prea înalt!”
Broscuţele începură să abandoneze însă una se căţăra vioaie mai
departe.
Spectatorii continuau să strige: „E mult prea obositor! Nu va putea
nimeni să ajungă sus!”
Tot mai multe broscuţe se resemnau şi abandonau, doar una singură
se căţara consecvent mai departe. Nu voia cu nici un chip să abandoneze!
In final renuntaseră toate, cu excepţia acelei broscuţe, care cu o
imensa ambiţie şi rezistenţă reusi să ajungă singură în vârful turnului!
Dupa aceea, toate celelalte broscuţe şi toţi spectatorii au vrut să afle
cum a reusit broscuţa să ajungă totuşi în vârf, dupa ce toate celelalte se
văzuseră nevoite să abandoneze cursa!
Unul din spectatori se duse la broscuţă s-o intrebe cum de a reuşit să
facă un efort atât de mare şi să ajungă în vârful turnului.
Aşa a aflat că..........
BROSCUŢA ÎNVINGATOARE ERA SURDĂ!!!
Morala?
Nu asculta niciodata pe oamenii care au prostul obicei de a fi
întotdeauna negativi şi pesimişti fiindcă ei îţi răpesc cele mai frumoase
dorinţe şi speranţe pe care le porţi în suflet!
Gândeşte-te mereu la puterea cuvintelor, căci tot ceea ce auzi sau
citeşti te influenţeaza în ceea ce faci!
Deci:

FII MEREU OPTIMIST !

Şi mai ales fii pur şi simplu SURD când cineva îţi spune că nu-ţi
poti realiza visurile!
Gândeşte-te:
POŢI REUŞI ÎN VIAŢĂ DACĂ VREI CU
ADEVĂRAT !
OBSERVAŢIE:
Recomandarea este să se citească prima parte a textului (până la „Aşa a
aflat că........”) iar concluzia şi morala să o descopere elevii şi apoi să se
discute.

Profesorul va explica elevilor că pe parcursul vieţiii vor întâlni diverse


obstacole care pot fi depăşite cu perseverenţă şi curaj.

Activitatea 4-Evaluarea activităţii

Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea


desfăşurată.

CHESTIONAR

1. Daţi o notă activităţii desfăşurate.

2. Ce v-a plăcut?

3. Ce nu v-a plăcut?

4. Credeţi că v-a fost utilă? Dacă da, de ce?

S-ar putea să vă placă și