Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială, Nr.1, Moisei


Profesor : Mihali Maria
Data: 24.11.2015
Clasa : a V-a
Disciplina : Limba şi literatura română
Discipline integrate: desen, ştiinţe ale naturii
Titlul lecţiei :,,Sfârşit de toamnă” de Vasile Alecsandri - PASTELUL
Tipul lecţiei : de comunicare/însuşire de noi cunoştinţe – lecţie tip outdoor
Durata lecţiei: 2 ore

Competenţe fundamentale:
 a învăța să cunoască (tipuri de figuri de stil)
 a învăța să facă (să identifice culorile specifice unui pastel, să realizeze compoziţii plastice şi compuneri folosind culori
predominante din acest text-suport)
 a învăța să trăiască împreună cu ceilalți (să colaboreze cu ceilalți)
 a învăța să fie (atent, participativ, creativ)

Scopul lecţiei: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului liric prin raportare la mediul
înconjurător

Obiective operaţionale:

 cognitive: -să cunoască textul poeziei


-să identifice figure de stil în text
-să poată argumenta apartenenţa textului la genul liric
-să remarce relaţia cu natura a eului liric/stări sufleteşti
-să desprindă mesajul textului

 Afective : -să preţuiască şi să admire tezaurul de sensibilitate artistică a creaţiei lirice româneşti
Strategia didactică:
 Metode şi procedee: lectura expresivă a poeziei, lucrul cu manualul, conversaţia, expunerea, lectura selectivă, exerciţii, învăţarea prin
Descoperire, rebusul, metoda cadranelor, harta subiectivă a lecturii, jurnalul cameleon

 Mijloace de învăţământ:
-Limba Română, Manual pentru clasa a V-a, Ed Petrion, Bucureşti, 2002 – Marin Iancu, Ioan Dumitru, Vasile Molan, Gabriel Chelaru
-fişele elevilor pentru rezolvarea probelor date ca sarcini în activitatea lor independentă
-test formativ
-planşe cu imagini care ilustrează textul
-cretă colorată şi material auxiliar pentru realizarea hărţii subiective a lecturii
- explorarea mediului înconjurător

 Forme de organizare a activităţii elevilor:


-activitate frontală, în alternanţă cu activitatea independentă individuală

Resurse:
 Umane: 18elevi – clasa a V-a A
 Materiale: tabla, fisa de lucru, postit-uri, creioane grafice, acuarele
 Spaţiale: sala de clasă, curtea şcolii.
Timp: 2 ore

Bibliografie:
-Alina Pamfil, Limba şi literature română în gimnaziu, Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2004
-Mariana Badea, Mariana Negru, Literatura română, Ed. Badea & Professional Consulting
-Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii română în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi, 1999
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele
activităţii Activitatea profesorului Activitatea elevilor Obs.
didactice
Moment Notează absenţele în catalog Se pregătesc pentru începerea lecţiei.
organizatoric Asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei

Verificarea -se verifică tema Elevii prezintă temele


cunoştinţelor -se lămuresc probleme cu privire la temă – dacă este cazul Au avut de pregătit suplimentar o serie de desene/planşe
din lecţia -se discută liber cu elevii care să reprezinte cele patru anotimpuri
precedentă
Actualizarea I. INDOOR Fiecare elev extrage câte un carton,apoi trebuie să
cunoştinţelor Iniţiază jocul: Jocuri pentru dezvoltarea comunicării prezinte sentimentul cu ajutorul gesturilor, mimicii, iar
şi legătura verbale colegii trebuie să ghicească ce sentiment a fost prezentat
cu lecţia ,,Exprimă sentimentul”
nouă -pe cartoane colorate sunt descrise  sentimente, apoi  sunt
introduse într-o cutie.
Comunicare Anunţă tema: :,,Sfârşit de toamnă” de Vasile Alecsandri - Ascultă cu atenţie şi noteză în caiete
a temei şi a PASTELUL şi obiectivele acesteia.
obiectivelor
Dirijarea -profesorul face referiri la posibilităţile de interpretare a Ascultă cu atenţie
învăţării titlului -elevii trebuie să aleagă din setul de desene/planşe una
care să fie semnificativă pentru textul studiat(pe care le-
-se poartă o discuţie despre poezie şi elevii sunt conduşi au avut la tema)
spre a descoperi singuri definiţia acesteia
-se fac exerciţii de lectură a textului liric, profesorul
conduce lectura
-profesorul face la tablă axele şi rubricaţia necesară pentru -elevii citesc/recită versuri
metoda cadranelor :
 argumente ale apartenenţei la genul liric
 figuri de stil/imagini poetice
 mesajul textului/harta subiectivă a lecturii – se
lucrează în paralel(se aduce în discuţie exerciţiul de
spargere a gheţii, se observă sentimentele)
 elemente de prozodie
-independent, elevii trebuie să justifice apartenenţa textului
la genul liric
-elevii sunt îndrumaţi să identifice secvenţele poetice şi în Elevii descoperă că:
fiecare dintre acestea să identifice figurile de stil - în prima strofă –elemente ce fixează timpul, iar
ultimul vers subliniază sentimentul de tristeţe de care
este cuprins sufletul poetului-epitet în inversiune jalnic
dor
- în a doua şi a treia strofă ilustrează aspectele din
natură ce sugerează degradarea ei în acest moment al
anotimpului toamna-se remarcă comparaţiile atât de
sugestive, opoziţia vară/toamnă şi influenţa toamnei
asupra sufletului omenesc/eului liric.
- în cea de-a patra strofă, iarna se apropie
-se vorbeşte despre cum este percepută iarna în funcţie de
vârstă sau de starea sufletească /jurnalul cameleon -elevii trebuie să prezinte acelaşi eveniment din
perspective diferite(vesel, trist, îngândurat, revoltat,
nemulţumit)

Apreciază calitatea răspunsurilor elevilor, corectează


eventualele greşeli
Stimulează participarea elevilor la discuţii
Observă modul de lucru, gradul de implicare, relația între
elevi

Propune elevilor ca următoarea oră despre cunoaşterea


mesajului transmis, a pastelului ca specie a genului liric, a Fiecare grupă îşi va stabili un nume şi un lider, apoi se
integrăriifigurilor de stil în compuneri obiective/subiective, va deplasa în vecinătatea şcolii
să se desfăşoare în vecinătatea şcolii

II. OUTDOOR

Pentru fiecare strofă elevii trebuie să identifice un cuvânt


cheie şi în funcţie de acesta să aleagă o imagine
semnificativă dintr-un set de imagini date:
-vor dicuta aspecte surprinse în imaginile alese
-vor găsi asocieri cu natura înconjurătoare

Împarte clasa de elevi în 4 grupe omogene, distribuie şi


prezintă sarcinile de lucru, astfel:
- Realizarea unei compuneri de exprimare a opiniei în
ce priveşte mesajul poetic surprins în prima strofă ţinând
cont de sentimentul de tristeţe de care este cuprins sufletul
poetului Munca în echipă
- Realizarea unei compuneri subiective folosind figuri Rezolvă sarcinile de lucru
de stil din strofele a doua şi a treia raportându-se la mediul
înconjurător surprins
- Realizarea unui desen care să reflecte
peisajul/elementele de decor din ultima strofă ţinând cont
că şi ei se află într-o zi prielnică asemenea celei din poezie:
sfârşit de toamnă, început de iarnă -elevii descoperă natura
- Realizarea unei compuneri obiective aşa cum poate
fi surprinsă natura în acel moment

Poveştile copacilor:

Aşează grupuleţele de copii în linişte o perioadă de timp


lângă diferiţi copaci. Îi pune să se concentreze: ce sunete
aud?de unde vin? dacă natura sau copacul ar vorbi ce
poveşti ar putea spune? Scrie o poveste pe care ţi-ar -ascultă glasul naturii
-percep, trăiesc sentimente profunde
spune-o natura/copacul sau scrie un poem despre asta(tema
pentru acasă)

Prin metoda Graffiti (pe fiecare copac s-au lipit sarcinile de


Elevii urmăresc cu interes sarcinile puse în locuri
lucru pentru fiecare grupă) urmând realizarea compunerilor
diferite. Elevii scriu pe fise şi se mişcă liber prin natură,
şi a desenelor. observând ce au scris colegii şi adăugând ceva.

Observă modul de lucru, gradul de implicare, relația cu


ceilalți etc. al fiecărui elev

III. INDOOR
-urmează prezentarea materialelor şi discutarea lor
Initierea unei dezbateri pe baza prezentărilor grupelor
Liderul fiecărei grupe prezintă sarcina rezolvată, au loc
discuţii,completări, observaţii, constatări
-se rezolvă sub îndrumarea profesorului un rebus

Rebus:
Completând rebusul de mai jos veţi obţine pe prima
coloană de pe verticală specia literară căreia îi aparţine
opera studiată.
Completăm pe orizontal:
1. operă literară structurată în versuri şi strofe.
2. cuvinte cu înveliş sonor diferit şi sens opus.
3. cuvinte cu înveliş sonor diferit şi acelaşi sens.
-completează rebusul
4. figură de stil sau........ .
5. cuvânte cere exprimă însuşiri deosebite ale
obiectelor sau ale acţiunilor, prezentându-le într-o
lumină nouă; la singular.
6. vocabular sau......... .
P O E Z I E
A N T O N I M E
S I N O N I M E
T R O P
E P I T E T
L E X I C

Definiţie – pastelul este specia lirică, în care poetul descrie


un tablou din natură, apelând la imagini vizuale, motorii,
olfactive, auditive, precum şi la figuri de stil şi motive
literare care compun armonizarea planului terestru cu cel
cosmic.

Comunicarea temei pentru acasă: Scrie o poveste pe care


ţi-ar spune-o natura/copacul sau scrie un poem despre asta Notează tema
(de la Poveştile copacilor)

Fixarea Elaborarea şi distribuirea Fişei de reflexie ( anexa ) Completează Fişa de reflexie


Asigurarea
feed-back-
ului
FIŞA DE REFLEXIE

Am învăţat despre ......................................................................................................................................


…………………………………………………………………………………………………………….
Cel mai uşor a fost să ..................................................................................................................................
…………………………………………………………………………………………………………….
Consider că lecţia desfăşurată în apropierea şcolii a fost……….........................................................
deoarece………………………………...
Am fost surprins / surprinsă de faptul că ....................................................................................................
…………………………………………………………………………………………………………….
Cel mai mult mi-a plăcut să ........................................................................................................................
…………………………………………………………………………………………………………….
Am întâmpinat următoarele dificultăţi .......................................................................................................
…………………………………………………………………………………………………………….
Consider că participarea mea la lecţie a fost ..............................................................................................
Îmi propun să.................................................…………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………….

S-ar putea să vă placă și