Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Lectură pentru ghidare în carieră


PROFESOR: Didic Cristina
CLASA: a IX– a A
DATA: 30.11.2022
SUBIECTUL LECŢIEI: Omul potrivit la locul potrivit
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECŢIEI: orientarea şcolară şi profesională a elevilor prin dezvoltarea intereselor,
aptitudinilor, aspiraţiilor, trăsăturilor pozitive de personalitate
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să-și cunoască propriile interese şi aspiraţii;
O2: să explice semnifiacţia termenilor: ocupaţie, funcţie, meserie, carieră, profesie, familie
ocupaţională și abilități sociale;
O3: să identifice anumite meserii;
O4: să exprime oral și în scris opinii personale.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, problematizarea,
chestionarea orală, explicaţia, învăţarea prin cooperare, prezentare PPT, dezbaterea colectivă,
problematizarea, reflecţia personală, analize de situaţii, parabola Povestea fluturelui.
 Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate independentă, pe grupe;
 Mijloace de învățământ: fişe de lucru, tabla, videoproiectorul, markere;
 Forme și tehnici de evaluare: observaţia sistematică și independentă, aprecieri verbale, proba
practică.
RESURSE
 Resurse bibliografice:
 Bejan, B.; Duma, C.; Kallai, C. (2010). Învaţă să te dezvolţi. Caiet practic de Abilităţi de
viaţă pentru tineri, Arad;
 Drugaş, I. (2012). 100 de idei despre şi pentru adolescenţi, Editura Primus, Oradea;
 Guzun, M. (2005). 855 de Jocuri şi Activităţi – Ghidul Animatorului, UNICEF;
 Sălăgean, D.; Eliade, S.; Plosca, M.; Bogorin, V.; Vasilescu, R. (2007). Consiliere şi
orientare pentru profesori şi diriginţi, Auxiliar didactic destinat ciclurilor primar,
gimnazial şi liceal, Ed. Eurodidact Cluj-Napoca.
 Resurse temporale: 45 minute

1
PARCURS DIDACTIC

Etapele Resurse ELEMENTE DE CONŢINUT O STRATEGII DIDACTICE


lecției de timp Metode Mijloace Forme de
organizare
Elevii îşi vor pregăti materialele necesare. Voi saluta elevii și se va asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice.
3 min 1. Exercițiul 1. CINE SUNT EU? Video -
Evocare Elevii primesc o fișă în formă de petale a unei flori. Timp de 5 min, ei O4 Auto- proiect
completează petalele cu 5 calități ale personalității. De exemplu: harnic, evaluare or Activitate
responsabil, sincer, curajos, generos. individuală
PPT
(Anexa
1)
Fișa 1

Se adună fișele pe Panoul „Expoziția calităților”. Se discută despre


bogăția caracterului nostru, ceea ce înseamnă Valorile noastre
personale și cartea de vizită a fiecăruia dintre noi. Și aceste calități se
reflectă în comportamentul nostru de zi cu zi.

2. Exercițiul 1. CINE SUNTEM NOI? Brainstormi Activitate


2 min Elevii răspund la întrebarea Cine suntem noi? ngul frontală
Fiecare câte o idee și se elaborează lista cu idei, scrise pe un Poster.
La final se prezintă imaginea: Poster

2
PPT

3. Metoda LECTURA IMAGINII


- Ce gânduri Vă sugerează imaginea?
3 min - Plasați-vă imaginar în locul acestei persoane și amintiți - Vă un
Lectura
asemenea caz. Relatați-l succint.
imaginii
- Concluzionăm.

Activitate
frontală

PPT
(Anexa
2)
Fișa 2

Comentariile profesoarei: fiecare dintre noi suntem în fața unor Lectura


alegeri, pentru a lua decizii, care trebuie bine gândite și analizate. ghidată
Suntem responsabili de alegerile și deciziile noastre!!!
Concluzia:

3
5 min O3
Realizarea 4. Tehnica OMULEȚUL DE HÂRTIE Foaie
sensului A4
● Luați o și cu mâinile, fără foarfece, rupeți foaia, astfel încât să
obțineți un omuleț.

Conversaţia Activitate
euristică individuală

● Vă place chipul acestui omuleț?


● Cine este acest omuleț? Reflecții
Metoda: Reflecții personale personale Activitate
- Ce abilități are omulețul? Frontală
● Acum concentrați-vă și scrieți ce poate face acest omuleț? Lectura
● Care sunt activitățile preferate? ghidată
● De ce este capabil? în scris
● Ce poate face cel mai bine?
● Cum credeți, ce abilități are acest omuleț?

5. Exercițiul „DORINȚELE MELE...”


Fiecare elev se gândește la o dorință și astfel, se completează nourașii
din spațiile libere.
4
Activitate
în grup

Se discută despre acțiuni concrete ce facem pentru realizarea dorințelor Comentarea


răspunzând la întrebarea: citatului
- Ce fac/ce e necesar să fac pentru realizarea dorințelor?
Apoi se comentează citatul: Alege-ți o meserie pe care să o iubești și nu
vei lucra o zi în viața ta!

6. Jocul LA CUMPĂRĂTURI
 Priviți această imagine…
 Imaginați-vă că doriți să procurați o pereche de încălțăminte…
 Selectați …

5
Elevii răspund în scris la următoarele întrebări:
₋ De la ce nivel al raftului ați selectat încălțămintea?
₋ Ce culoare are încălțămintea selectată?
₋ Ce mărime are încălțămintea?
₋ Cât de comozi sunt?
₋ În ce anotimp îi veți folosi?
₋ Unde îi puteți încălța?
₋ După ce criterii ați ales încălțămintea?
₋ Ce preț ați fi dorit să achitați?
₋ Ce emoții aveți?
₋ I-ați face cadou cuiva?
2-5 elevi citesc răspunsurile
CONCLUZIA Jocului: Suntem diferiți! Suntem unici!

6
Dar care este Morala jocului, reieșind din contextul
ALEGERII UNEI PROFESII?
Se poartă o discuţie despre Omul potrivit la locul potrivit.
Reflecția
7. Citim și analizăm SEMNIFICAŢIA TERMENILOR SPECIFICI
Elevii primesc fișe individuale pe care sunt scrise explicația Lucrul
termenilor specifici: ocupaţie, funcţie, meserie, carieră, profesie, individual
abilități sociale și familie ocupaţională. O1 Explicaţia pe fișe
Elevii vor afla că:
 Ocupaţia este activitatea pe care o desfasoară o persoană într-o
unitate economico-socială, aducătoare de venit și care constituie o sursă
de existenţă.
 Funcţia este activitatea desfășurată de o persoană într-o ierarhie
de conducere sau execuţie.
 Meseria reprezintă totalitatea cunoștinţelor obţinute în timpul
școlii sau practicii; acestea permit celui care le posedă să execute
anumite operaţii de prelucrare a materiei prime și a semifabricatelor sau
să presteze anumite servicii.
 Profesia este calificarea obţinută prin studii, iar ocupaţia este cea
exercitată efectiv la locul de muncă.
 Cariera este ca o umbrelă care cuprinde profesia și ocupaţia/
ocupaţiile persoanei respective.
 Familia ocupatională reprezinta un grup de meserii, înrudite sau
nu între ele, practicate în același domeniu economic, pentru care
pregatirea este comună.
 Abilități sociale reprezintă un set de comportamente şi cunoştinţe
care facilitează adaptarea persoanei la numeroase situaţii sociale, îi
permit să comunice eficient, o ajută să se exprime şi să îi înţeleagă pe
ceilalţi, să evite conflictele şi să îşi menţină relaţiile interpersonale.

8. Activitatea în grup ALFABETUL PROFESIILOR


Elevilor li se propune să completeze „Alfabetul profesiilor” cu
O3
cuvinte ce denumesc profesii pornind de la litera propusă. Se admit chiar
şi profesiile inventate.

7
9. Activitatea CE PROFESIE SĂ-MI ALEG? Activitate
Le voi spune elevilor că pentru a lua decizii bune în planificarea frontală
carierei, trebuie mai întȃi găsească răspunsuri la câteva întrebări.
1. Ce îmi place să fac? Ce mă interesează să fac? Interese
2. Ce este important pentru mine? Valori
3. Ce ştiu să fac bine? Ce urmează să ştiu să fac? Aptitudini

10. Metoda DEZBATERE


Pregătim terenul dezbaterii prin completarea următoarei fișe:
• În localitatea mea cele mai răspândite profesii
sunt::_______________________________________________
• Cele mai solicitate profesii sunt: __________________________ Dezbaterea
• Profesiile mai puţin solicitate sunt:________________________ colectivă
• Profesii care au fost, dar nu se mai practică:
____________________________________________________
• Profesia care îmi place: _________________________________
• Profesia care nu-mi place:_______________________________

11. Activitatea INTERVIUL


Un elev/ă cu microfonul magic, adresează întrebări frontale
 Din multitudinea de profesii pe care ai dori să o îmbrăţişezi? Interviul
 De ce anume această profesie?
 De unde ai aflat despre profesia dată?
 Cunoşti pe cineva care are o profesie similară?
 Cum crezi ce folos poate aduce această profesie societăţii?
 Ştii unde poţi învăţa această profesie?

12. Activitatea DE CE ÎNVĂȚ?


- Cum putem descoperi propriul potențial?(prin autocunoaștere)
Înveţi pentru că:
a) vrei o notă bună;
b) să le faci o bucurie părinţilor;
c) să fii lăudat de părinţi;
d) vrei să ştii lucruri noi;
e) pentru a nu rămâne corigent sau repetent;

8
f) de frica părinţilor;
g) pentru viitoarea profesiune;
h) alte motive

13. Tehnica EXPLORARE DE SINE

₋Pe o foaie albă, desenaţi 4 cercuri


concentrice, iar în mijlocul lor scrieţi
cuvântul EU.
₋Scrieţi acum pe fiecare cerc ce v-aţi dori
să obţineţi de la viitoarea voastră
profesie: câştiguri materiale însemnate,
posibilitatea de a vă deschide o afacere,
un anume stil de viaţă, prestigiu.
₋Notaţi aceste beneficii astfel încât cel mai
important beneficiu să fie plasat cel mai
aproape de cuvântul EU.

13. Metoda CHESTIONAREA

(pentru cunoaşterea de sine în vederea alegerii profesiunii viitoare)


1. Ce calităţi consideri că sunt cele mai importante la o persoană?
.............................................................................................................
2. Ce calităţi sunt necesare pentru profesiunea care-ţi place?
.............................................................................................................
3. Ce calităţi crezi că ai dintre cele apreciate de tine?
..............................................................................................................
4. Ce factori te-au influenţat cel mai mult în alegerea şcolii?
(prietenii, şcoala, părinţii, alţi factori)
……………………………………………………………………………

9
14. Activitatea VALORI ŞI OCUPAŢII
1. Mai jos sunt prezentate câteva valori pe care le poţi lua în
considera când alegi un loc de muncă. Subliniază trei valori pe care le
consideri cele mai importante pentru tine.

- A-i ajuta pe alţii - A avea mulţi bani


- A avea timp pentru familie - A lucra cu tehnologie de ultimă oră
- A învăţa lucruri noi - A avea sarcini de lucru clar
- A lucra în echipă definite
- A deveni celebru - A avea un program flexibil
- A avea mult timp liber - A putea fi spontan şi creativ
- A lucra sub presiune - A te simţi în siguranţă la locul de
- A fi priceput ca muncă
„intelectual” - A călători mult
- A lucra în aer liber - A avea acces la educaţie
permanentă

Enumeră trei ocupaţii în care sunt respectate valorile selectate.


1. ______________________
2. ______________________
3. ______________________

15. Exercițiu de imaginație


Fişă cu valori importante pentru alegerea unui loc de muncă
Aplicaţie:
Închideţi ochii şi imaginaţi-vă că aveţi 30 de ani. Completaţi spaţiile
libere de mai jos cu ceea ce vi se potriveşte.
Realizaţi apoi un desen cu persoana voastră la această vârstă.
Am 30 ani. Sunt ………………………………………….…….……….
Lucrez la ………………………………………………………..………..
Am meseria de ………………………………………………………….
Am un salariu lunar de ……………………………………………..…….
Visez să pot să ………………………………………………………. .

10
După realizarea sarcinii, elevii din fiecare grupă vor selecta trei O4
dintre cele mai importante valori pentru ei.
16. Activitatea PRO sau CONTRA
Voi cere elevilor , împărţiţi în grupe eterogene, să argumenteze pro
sau contra afirmaţia notată pe bileţelul rătăcit în bancă.
1. Alegerea carierei este un proces ireversibil.
2. Valoarea mea ca persoană depinde de cariera mea.
3. Ca să am succes în carieră trebuie să am multe diplome.
4. Profesia îți asigură un trai decent.
5. Înainte de a alege un traseu profesional trebuie să analizăm/ să
punem în balanță toate alternativele.
6. Voi avea un singur domeniu de activitate toată viața.
7. Succesul meu în carieră depinde doar de performanțele mele
academice.
8. Trebuie să aleg între a avea o carieră și o familie.
CONCLUZII: Ţineţi minte!
Parabola Povestea fluturelui.
Extindere Viaţa mea văzută ca o călătorie O4
Pe fişă este o hartă care reprezintă viaţa ta. Punctează pe această
hartă evenimentele importante care ţi-au rămas în minte. Identifică
intesele, preocupările, obstacolele pe care le-ai întâlnit şi abilităţile pe
care le-ai dezvoltat. Ai întâlnit vreodată vreo “intersecţie” în care să îţi
doreşti să urmezi un alt drum? Dacă da, desenează-le pe hartă.
Voi face aprecieri generale, individuale, pozitive sau negative, atât
pe parcursul lecţiei, cât şi la sfârşitul acesteia.

11
Anexa 1

Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4

Anexa 5

Anexa 6

Anexa 7

Anexa 8

Anexa 9

Anexa 10

12

S-ar putea să vă placă și