Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Lectură pentru ghidare în carieră


PROFESOR: Didic Cristina
CLASA: a IX– a A
DATA: 30.11.2022
SUBIECTUL LECŢIEI: Omul potrivit la locul potrivit
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECŢIEI: orientarea şcolară şi profesională a elevilor prin dezvoltarea intereselor,
aptitudinilor, aspiraţiilor, trăsăturilor pozitive de personalitate
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1: să-și cunoască propriile interese şi aspiraţii;
O2: să explice semnifiacţia termenilor: ocupaţie, funcţie, meserie, carieră, profesie, familie
ocupaţională și abilități sociale;
O3: să identifice anumite profesii, ocupații, meserii;
O4: să exprime oral și în scris opinii personale.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, problematizarea,
chestionarea orală, explicaţia, învăţarea prin cooperare, prezentare PPT, dezbaterea colectivă,
problematizarea, reflecţia personală, analize de situaţii, interviul, parabola Povestea fluturelui.
 Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate independentă, pe grupe;
 Mijloace de învățământ: fişe de lucru, tabla, videoproiectorul, markere;
 Forme și tehnici de evaluare: observaţia sistematică și independentă, aprecieri verbale, proba
practică.
RESURSE
 Resurse bibliografice:
 Bejan, B.; Duma, C.; Kallai, C. (2010). Învaţă să te dezvolţi. Caiet practic de Abilităţi de
viaţă pentru tineri, Arad;
 Drugaş, I. (2012). 100 de idei despre şi pentru adolescenţi, Editura Primus, Oradea;
 Guzun, M. (2005). 855 de Jocuri şi Activităţi – Ghidul Animatorului, UNICEF;
 Sălăgean, D.; Eliade, S.; Plosca, M.; Bogorin, V.; Vasilescu, R. (2007). Consiliere şi
orientare pentru profesori şi diriginţi, Auxiliar didactic destinat ciclurilor primar,
gimnazial şi liceal, Ed. Eurodidact Cluj-Napoca.
 Resurse temporale: 45 minute

1
PARCURS DIDACTIC

Etapele lecției Resurse ELEMENTE DE CONŢINUT O STRATEGII DIDACTICE


de timp Metode Mijloace Forme de
organizare
Elevii îşi vor pregăti materialele necesare. Voi saluta elevii și se va asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii
didactice.
1. Exercițiul 1. CINE SUNT EU?
Auto- Video -
EVOCARE 3 Elevii primesc o fișă în formă de petale a unei flori. Timp de 5 min, ei O4 evaluare proiector Activitate
min completează petalele cu 5 calități ale personalității. De exemplu: individuală
harnic, responsabil, sincer, curajos, generos. PPT
(Anexa 1)
Fișa 1

Se adună fișele pe Panoul „Expoziția calităților”. Se discută despre


bogăția caracterului nostru, ceea ce înseamnă Valorile noastre O1
personale și cartea de vizită a fiecăruia dintre noi. Și aceste calități se Brainstor Activitate
reflectă în comportamentul nostru de zi cu zi. mingul Poster frontală

2. Exercițiul CINE SUNTEM NOI?


Elevii răspund la întrebarea Cine suntem noi?
2 Fiecare câte o idee și se elaborează lista cu idei, scrise pe un Poster.
min La final se prezintă imaginea: O4 PPT

2
Lectura PPT Activitate
imaginii (Anexa 2) Frontală
3. Metoda LECTURA IMAGINII Fișa 2
- Ce gânduri Vă sugerează imaginea?
3 - Plasați-vă imaginar în locul acestei persoane și amintiți - Vă un
min asemenea caz. Relatați-l succint. O4
- Concluzionăm.

Lectura
ghidată

Expunerea PPT

Comentariile profesoarei: fiecare dintre noi suntem în fața unor


alegeri, pentru a lua decizii, care trebuie bine gândite și analizate.
Suntem responsabili de alegerile și deciziile noastre!!!
Concluzia:_______________________________________________

3
O4

REALIZAREA 3 4. Tehnica OMULEȚUL DE HÂRTIE


min Foaie A4
SENSULUI
● Luați o și cu mâinile, fără foarfece, rupeți foaia, astfel încât să
obțineți un omuleț. O1
Lucru PPT Activitate
individual (Anexa 3) individuală
Fișa 3

● Vă place chipul acestui omuleț? Activitate


● Cine este acest omuleț? Conversaţia frontală
Metoda: Reflecții personale euristică
- Ce abilități are omulețul?
● Acum concentrați-vă și scrieți ce poate face acest omuleț?
● Care sunt activitățile preferate? O4
2 ● De ce este capabil?
min ● Ce poate face cel mai bine?
● Cum credeți, ce abilități are acest omuleț?

5. Exercițiul „DORINȚELE MELE...”


Fiecare elev se gândește la o dorință și astfel, se completează nourașii O4 Reflecții Învăţarea prin
din spațiile libere. personale cooperare
4
PPT
(Anexa 4)
Fișa 4

3 Reflecții
min personale

Lectura Activitate
Se discută despre acțiuni concrete ce facem pentru realizarea dorințelor ghidată individuală
răspunzând la întrebarea: în scris
- Ce fac/ce e necesar să fac pentru realizarea dorințelor?
O1
Apoi se comentează citatul: Alege-ți o meserie pe care să o iubești și
nu vei lucra o zi în viața ta!

6. Jocul LA CUMPĂRĂTURI
PPT
3  Priviți această imagine… O1 (Anexa 5)
min  Imaginați-vă că doriți să procurați o pereche de încălțăminte… Fișa 5
 Selectați perechea dorită …

5
Lectura Învăţarea prin
ghidată cooperare

Elevii răspund în scris la următoarele întrebări:


₋ De la ce nivel al raftului ați selectat încălțămintea?
₋ Ce culoare are încălțămintea selectată?
₋ Ce mărime are încălțămintea?
Reflecții
₋ Cât de comozi sunt? personale
₋ În ce anotimp îi veți folosi? O1
₋ Unde îi puteți încălța?
₋ După ce criterii ați ales încălțămintea?
₋ Ce preț ați fi dorit să achitați?
₋ Ce emoții aveți?
₋ I-ați face cadou cuiva?
2-5 elevi citesc răspunsurile
CONCLUZIA Jocului: Suntem diferiți! Suntem unici O4

6
Dar care este Morala jocului, reieșind din contextul
ALEGERII UNEI PROFESII? O4
Se poartă o discuţie despre Omul potrivit la locul potrivit.

7. Citim și analizăm SEMNIFICAŢIA TERMENILOR


REFLECȚIA 5 SPECIFICI
min Elevii primesc fișe individuale pe care sunt scrise explicația
termenilor specifici: ocupaţie, funcţie, meserie, carieră, profesie, Explicaţia Lucrul
abilități sociale și familie ocupaţională. O2 Conceptelor individual pe
fișe
Elevii vor afla că:
 Ocupaţia este activitatea pe care o desfasoară o persoană într-o
unitate economico-socială, aducătoare de venit și care constituie o
sursă de existenţă.
 Funcţia este activitatea desfășurată de o persoană într-o ierarhie PPT
(Anexa 6)
de conducere sau execuţie. Fișa 6
 Meseria reprezintă totalitatea cunoștinţelor obţinute în timpul
școlii sau practicii; acestea permit celui care le posedă să execute
anumite operaţii de prelucrare a materiei prime și a semifabricatelor
sau să presteze anumite servicii.
 Profesia este calificarea obţinută prin studii, iar ocupaţia este
cea exercitată efectiv la locul de muncă.
 Cariera este ca o umbrelă care cuprinde profesia și ocupaţia/
ocupaţiile persoanei respective.
 Familia ocupatională reprezinta un grup de meserii, înrudite
sau nu între ele, practicate în același domeniu economic, pentru care
pregatirea este comună.
 Abilități sociale reprezintă un set de comportamente şi
cunoştinţe care facilitează adaptarea persoanei la numeroase situaţii Reflecții PPT Lucrul în grup
sociale, îi permit să comunice eficient, o ajută să se exprime şi să îi (Anexa 7)
înţeleagă pe ceilalţi, să evite conflictele şi să îşi menţină relaţiile Fișa 7
interpersonale.
8. Activitatea în grup ALFABETUL PROFESIILOR
5 Elevilor li se propune să completeze „Alfabetul profesiilor” cu O3
min cuvinte ce denumesc profesii pornind de la litera propusă. Se admit
chiar şi profesiile inventate.
7
9. Activitatea CE PROFESIE SĂ-MI ALEG?
Reflecții PPT Învăţarea prin
3 Le voi spune elevilor că pentru a lua decizii bune în planificarea O1 personale (Anexa 8) cooperare
min carierei, trebuie mai întȃi găsească răspunsuri la câteva întrebări. O4 Fișa 8
1. Ce îmi place să fac? Ce mă interesează să fac? Interese
2. Ce este important pentru mine? Valori
3. Ce ştiu să fac bine? Ce urmează să ştiu să fac? Aptitudini

Pregătim terenul dezbaterii prin completarea următoarei fișe:

10. Exercițiul EU CRED CĂ….


Individual completați în scris spaţiile libere cu opinii personale, apoi
Dezbaterea PPT Activitate
discutați în grup cine are dreptate… colectivă (Anexa 9) individuală
Eu cred că: Fișa 9
• În localitatea mea cele mai răspândite profesii O4
3 sunt::_______________________________________________
min • Cele mai solicitate profesii sunt: __________________________
• Profesiile mai puţin solicitate sunt:________________________
• Profesii care au fost, dar nu se mai practică:
____________________________________________________
• Profesia care îmi place: _________________________________
• Profesia care nu-mi place:_______________________________

11. Activitatea INTERVIUL


Un elev/ă cu microfonul magic, adresează întrebări frontale Interviul Activitate
 Din multitudinea de profesii pe care ai dori să o îmbrăţişezi? în
2  De ce anume această profesie? perechi
min  De unde ai aflat despre profesia dată? O4
 Cunoşti pe cineva care are o profesie similară?
 Cum crezi ce folos poate aduce această profesie societăţii?
 Ştii unde poţi învăţa această profesie?

12. Activitatea DE CE ÎNVĂȚ? Problemati


1 - Cum putem descoperi propriul potențial?(prin autocunoaștere) zare
min

8
Înveţi pentru că:
a) vrei o notă bună; O4
b) să le faci o bucurie părinţilor;
c) să fii lăudat de părinţi;
d) vrei să ştii lucruri noi;
e) pentru a nu rămâne corigent sau repetent;
f) de frica părinţilor;
g) pentru viitoarea profesiune;
h) alte motive

13. Tehnica EXPLORARE DE SINE


₋ Pe o foaie albă, desenaţi 4 cercuri Reflecții PPT Activitate
personale (Anexa 10) Individuală
concentrice, iar în mijlocul lor scrieţi Fișa 10
3 cuvântul EU. O4
min ₋ Scrieţi acum pe fiecare cerc ce v-aţi dori
să obţineţi de la viitoarea voastră
profesie: câştiguri materiale însemnate,
posibilitatea de a vă deschide o afacere,
un anume stil de viaţă, prestigiu.
₋ Notaţi aceste beneficii astfel încât cel mai
important beneficiu să fie plasat cel mai
aproape de cuvântul EU.
₋ Autoevalua PPT Învăţarea prin
13. Metoda CHESTIONAREA rea (Anexa 11) cooperare
(pentru cunoaşterea de sine în vederea alegerii profesiunii viitoare) Fișa 11
1. Ce calităţi consideri că sunt cele mai importante la o persoană?
.............................................................................................................
2 2. Ce calităţi sunt necesare pentru profesiunea care-ţi place? O4
min .............................................................................................................
3. Ce calităţi crezi că ai dintre cele apreciate de tine?
..............................................................................................................
4. Ce factori te-au influenţat cel mai mult în alegerea şcolii?
(prietenii, şcoala, părinţii, alţi factori)
…………………………………………………………………………

9
14. Activitatea VALORI ŞI OCUPAŢII
Mai jos sunt prezentate câteva valori pe care le poţi lua în O1 Reflecții PPT Învăţarea prin
considera când alegi un loc de muncă. Subliniază trei valori pe care le personale (Anexa 12) cooperare
consideri cele mai importante pentru tine. O3 Fișa 12
- A-i ajuta pe alţii - A avea mulţi bani
- A avea timp pentru familie - A lucra cu tehnologie de ultimă oră
- A învăţa lucruri noi - A avea sarcini de lucru clar definite
3 - A lucra în echipă - A avea un program flexibil
min - A deveni celebru - A putea fi spontan şi creativ
- A avea mult timp liber - A te simţi în siguranţă la locul de
- A lucra sub presiune muncă
- A fi priceput ca - A călători mult
„intelectual” - A avea acces la educaţie permanentă
- A lucra în aer liber

Enumeră trei ocupaţii în care sunt respectate valorile selectate.


1. ______________________ O4
2. ______________________
3. ______________________

15. Exercițiu de imaginație


Fişă cu valori importante pentru alegerea unui loc de muncă
Aplicaţie: Exercițiu de PPT Activitate
3 Închideţi ochii şi imaginaţi-vă că aveţi 30 de ani. Completaţi imaginație (Anexa 13) independentă
min spaţiile libere de mai jos cu ceea ce vi se potriveşte. Fișa 13
Realizaţi apoi un desen cu persoana voastră la această vârstă. O1
Am 30 ani. Sunt ……………………………………….…….……….
Lucrez la ……………………………………………………..……….. O4
Am meseria de ……………………………………………………….
Am un salariu lunar de ………………………………………..…….
Visez să pot să ………………………………………………………. .

10
După realizarea sarcinii, elevii din fiecare grupă vor selecta trei
dintre cele mai importante valori pentru ei. O4

16. Activitatea PRO sau CONTRA


Voi cere elevilor, împărţiţi în grupe eterogene, să argumenteze
PRO sau CONTRA afirmaţia notată pe bileţelul rătăcit în bancă.
1. Alegerea carierei este un proces ireversibil.
Graficul T PPT Învăţarea prin
2. Valoarea mea ca persoană depinde de cariera mea. (Anexa 14) cooperare
3 3. Ca să am succes în carieră trebuie să am multe diplome. O1 Fișa 14
min 4. Profesia îți asigură un trai decent.
5. Înainte de a alege un traseu profesional trebuie să analizăm/să O4
punem în balanță toate alternativele.
6. Voi avea un singur domeniu de activitate toată viața.
7. Succesul meu în carieră depinde doar de performanțele mele
academice. Reflecții
8. Trebuie să aleg între a avea o carieră și o familie. personale
CONCLUZII: Ţineţi minte!
Parabola Povestea fluturelui.

Viaţa mea văzută ca o călătorie


EXTINDEREA Pe fişă este o hartă care reprezintă viaţa ta. Punctează pe această PPT
(Anexa 15)
hartă evenimentele importante care ţi-au rămas în minte. Identifică Fișa 15
intesele, preocupările, obstacolele pe care le-ai întâlnit şi abilităţile pe O4
care le-ai dezvoltat. Ai întâlnit vreodată vreo “intersecţie” în care să îţi
doreşti să urmezi un alt drum? Dacă da, desenează-le pe hartă.

Voi face aprecieri generale, individuale, pozitive sau negative, atât


pe parcursul lecţiei, cât şi la sfârşitul acesteia.

11
ANEXA 1

ANEXA 2

12
ANEXA 3

ANEXA 4

13
ANEXA 5

Sarcina: Priviți această imagine… Imaginați-vă că doriți să procurați o pereche de


încălțăminte… Selectați perechea pe care o doriți…

6
7

14
ANEXA 6

SEMNIFICAŢIA TERMENILOR SPECIFICI

Elevii primesc fișe individuale pe care sunt scrise explicația termenilor specifici:
ocupaţie, funcţie, meserie, carieră, profesie, abilități sociale și familie ocupaţională.

 Ocupaţia este activitatea pe care o desfasoară o persoană într-o unitate


economico-socială, aducătoare de venit și care constituie o sursă de existenţă.
 Funcţia este activitatea desfășurată de o persoană într-o ierarhie de
conducere sau execuţie.
 Meseria reprezintă totalitatea cunoștinţelor obţinute în timpul școlii sau
practicii; acestea permit celui care le posedă să execute anumite operaţii de
prelucrare a materiei prime și a semifabricatelor sau să presteze anumite
servicii.
 Profesia este calificarea obţinută prin studii, iar ocupaţia este cea
exercitată efectiv la locul de muncă.
 Cariera este ca o umbrelă care cuprinde profesia și ocupaţia/ ocupaţiile
persoanei respective.
 Familia ocupatională reprezinta un grup de meserii, înrudite sau nu între
ele, practicate în același domeniu economic, pentru care pregatirea este
comună.
 Abilități sociale reprezintă un set de comportamente şi cunoştinţe care
facilitează adaptarea persoanei la numeroase situaţii sociale, îi permit să
comunice eficient, o ajută să se exprime şi să îi înţeleagă pe ceilalţi, să evite
conflictele şi să îşi menţină relaţiile interpersonale.

15
ANEXA 7
ALFABETUL PROFESIILOR

Sarcina:: Completați „Alfabetul profesiilor” cu cuvinte ce denumesc profesii pornind de


la litera propusă. Se admit chiar şi profesiile inventate.

B
C

F
G

Î
J

L
M
N

R
S

Ș
T

U
V

16
ANEXA 8

Activitatea CE PROFESIE SĂ-MI ALEG?


Sarcina: Citim și răspundem la întrebările de mai jos

- Ce îmi place să fac? _______________________________________


________________________________________________________
________________________________________________________
Interese - Ce mă interesează să fac?__________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
₋ Ce este important pentru mine?________________________________
Valori ________________________________________________________
________________________________________________________
₋ Ce ştiu să fac bine? _______________________________________
__________________________________________________________
Aptitudini __________________________________________________________
₋ Ce urmează să ştiu să fac?___________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________

17
ANEXA 9

Sarcina: Completați spațiile libere ale fișei pentru a vă pregăti de DEZBATERE

• În localitatea mea cele mai răspândite profesii


sunt::_____________________________________________________
• Cele mai solicitate profesii sunt: _______________________________
• Profesiile mai puţin solicitate sunt:______________________________
• Profesii care au fost, dar nu se mai practică:
__________________________________________________________
• Profesia care îmi place: _______________________________________
• Profesia care nu-mi place:_____________________________________

ANEXA 10

₋ Pe o foaie albă, desenaţi 4 cercuri


concentrice, iar în mijlocul lor
scrieţi cuvântul EU.
₋ Scrieţi acum pe fiecare cerc ce v-aţi
dori să obţineţi de la viitoarea
voastră profesie: câştiguri materiale
însemnate, posibilitatea de a vă
deschide o afacere, un anume stil de
viaţă, prestigiu.
₋ Notaţi aceste beneficii astfel încât
cel mai important beneficiu să fie
plasat cel mai aproape de cuvântul
EU.

18
ANEXA 11

CHESTIONAREA
(pentru cunoaşterea de sine în vederea alegerii profesiunii viitoare)
1. Ce calităţi consideri că sunt cele mai importante la o persoană?
..........................................................................................................................................
2. Ce calităţi sunt necesare pentru profesiunea care-ţi place?
..........................................................................................................................................
3. Ce calităţi crezi că ai dintre cele apreciate de tine?
..........................................................................................................................................
4. Ce factori te-au influenţat cel mai mult în alegerea şcolii?
(prietenii, şcoala, părinţii, alţi factori)
………………………………………………………….………………………………

ANEXA 12

Activitatea VALORI ŞI OCUPAŢII

1. Mai jos sunt prezentate câteva valori pe care le poţi lua în considera când alegi
un loc de muncă. Subliniază trei valori pe care le consideri cele mai importante pentru
tine.

- A-i ajuta pe alţii - A avea mulţi bani


- A avea timp pentru familie - A lucra cu tehnologie de ultimă oră
- A învăţa lucruri noi - A avea sarcini de lucru clar definite
- A lucra în echipă - A avea un program flexibil
- A deveni celebru - A putea fi spontan şi creativ
- A avea mult timp liber - A te simţi în siguranţă la locul de muncă
- A lucra sub presiune - A călători mult
- A fi priceput ca „intelectual” - A avea acces la educaţie permanentă
- A lucra în aer liber

Enumeră trei ocupaţii în care sunt respectate valorile selectate.


1. ______________________
2. ______________________
3. ______________________

19
ANEXA 13
Exercițiu de imaginație

Fişă cu valori importante pentru alegerea unui loc de muncă


Aplicaţie:
Închideţi ochii şi imaginaţi-vă că aveţi 30 de ani. Completaţi spaţiile libere de mai jos
cu ceea ce vi se potriveşte.
Realizaţi apoi un desen cu persoana voastră la această vârstă.

₋ Am 30 ani. Sunt ……………………………………….…….……….


₋ Lucrez la ……………………………………………………..………..
₋ Am meseria de ……………………………………………………….
₋ Am un salariu lunar de ………………………………………..…….
₋ Visez să pot să ……………………………………………………….

ANEXA 14

Activitatea PRO sau CONTRA


Voi cere elevilor, împărţiţi în grupe eterogene, să argumenteze pro sau contra
afirmaţia notată pe bileţelul rătăcit în bancă.
1. Alegerea carierei este un proces ireversibil.
2. Valoarea mea ca persoană depinde de cariera mea.
3. Ca să am succes în carieră trebuie să am multe diplome.
4. Profesia îți asigură un trai decent.
5. Înainte de a alege un traseu profesional trebuie să analizăm/să punem în balanță
toate alternativele.
6. Voi avea un singur domeniu de activitate toată viața.
7. Succesul meu în carieră depinde doar de performanțele mele academice.
8. Trebuie să aleg între a avea o carieră și o familie.

20
ANEXA 15

Viaţa mea văzută ca o călătorie

Pe fişă este o hartă care reprezintă


viaţa ta. Punctează pe această hartă
evenimentele importante care ţi-au
rămas în minte. Identifică interesele,
preocupările, obstacolele pe care le-ai
întâlnit şi abilităţile pe care le-ai
dezvoltat. Ai întâlnit vreodată vreo
„intersecţie” în care să îţi doreşti să
urmezi un alt drum?
Dacă da, desenează-le pe hartă.

NAŞTERE

21

S-ar putea să vă placă și