Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Numele și prenumele studentului: Data


Unitatea de învățământ: Nota acordată

Grupa: mare Semnătura


Tema anuală de studiu: „Când cum și de ce se întâmplă?” mentor
Tema proiectului/săptămânii:
Tema activității: Observații mentor:
Forma de realizare: activitate de sine stătătoare
Mijloc de realizare: modelaj
Categoria de activitate de învățare: DEC 2- activitate plastică
Tipul activității: Transmitere și însușire de noi cunoștințe

Comportamente vizate Obiective operaționale


A. 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate O1–Preșcolarul va fi capabil să realizeze lucrarea ,,?” prin tehnica
modelajului pornind de la modelul dat;
B. 1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în O2 – Preșcolarul va fi capabil să
situaţii problematice specifice O3 – Preșcolarul va fi capabil să
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale O4 – Preșcolarul va fi capabil să
și practice, în conversații și povestiri
creative
C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: explicația, demostrația, conversația, observație

Mijloace didactice: plastelină, ghicitoare, planșetă

Forma de organizare: frontală, individuală

Durata: 30 de minute

Bibliografie:
1. A. Glava (2014). Piramida cunoașterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar. Editura Diamant, Pitești, județul Argeș.
2. Curriculum pentru educație timpurie

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂȚII Metode/procedee Mijloace Forma de
didactice didactice organizare

Studenta pregătește sala de grupă pentru activitatea care va avea


1.Momentul loc. Mesele sunt așezate, astfel încât copiii să poată interacționa.
organizatoric Studenta pregătește materialul necesar pentru desfășurarea frontală
activității. Preșcolarii intră în grupă, se așeaază pe scăunele în
fața materialului și așteaptă indicațiile propunătoarei.
Pentru captarea atenției, studenta a pregătit pentru copii două
ghicitori pentru a introduce activitatea care urmează:
,,Totu-i îngheţat în drum,
Florile-s pe geam acum,
În sobă focul trosneşte,
2.Captarea Spune, ce anotimp este?” Conversația Ghicitoare frontală
atenției (Iarna)
,,Are tălpi perechi, lucioase,
Fine și alunecoase!
Sprintenică și ușoară,
Prin zăpada parcă zboară!”
(Sania)
Studenta le explică preșcolarilor că azi vor trebui să își
3.Anunțarea
folosească imaginația pentru a crea cele mai frumoase săniuțe și frontală
temei și a
patine din plastelină. Copiii care o să termine mai repede au Conversația
obiectivelor
posibilitatea de a modela și alte obiecte specifice iernii, precum
operaționale
schiurile.

4.Desfășurare ,,Copii, așa cum v-am spus azi o să modelăm elemente specifice
a activității iernii, săniuța și patinele .”
Explicația Pastelină Frontală
Prezentarea lucrării model
Demostrația
Studenta va prezenta copiilor modelul realizat. Observație Planșetă Individuală
Intuirea materialului Conversați
1-2 copii denumesc materialul primit la măsuțe. Fiecare copil va
primi câte o planșetă și două bucăți de plastelină de diferite
culori pentru a modela săniuța și patinele.
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂȚII
Explicarea și demonstrarea modului de lucru
Studenta va explica și demonstra modul de lucru.
Tehnica modelajului: Luăm în mână bucata de plastelină, o
frământăm până devine moale, apoi o împărțim în două bucăți.
Pentru început, o să facem tălpile saniei. Luăm o bucată de
plastelină și o modelăm folosind mișcarea translatorie, împărțim
bucata obținută în două bucăți, fiecare bucată va fi ușor îndoită
la capete pentru a arăta ca un cârlig. În continuare, o să
modelăm prin aceași tehnică patru puncte de sprijin pentru
cadrul săniuței, pe care o să le așezăm pe o parte și alta a
tălpilor. Pentru a modela cadrul săniuței luăm cealaltă bucată de
plastelină, o frământăm până devine moale apoi o așezăm în
palmă și prin mișcări circulare o rotim astfel încât să obținem o
sferă/ minge. După ce am obținut mingea cu palma de la cealaltă
mână aplatizăm / apăsăm mingea ca să fie cât mai mare, după
care cu ajutorul degetului vom trasa forma unui dreptunghi
pentru a obține cadranul săniuței.
Pentru a realiza patinele vom lua bucata de plastelină în mână, o
frământăm până devine moale, apoi prin mișcări circulare în
palmă realizăm o minge. După aceea o aplatizăm cu palma
celeilalte mâini și obținem o forma rotundă, vom trasa cu
degetul forma unui papuc, vom îndepărta restul de plastelină din
exteriorul liniei trasate. Pentru lama de metal a patiniei, luăm o
bucată de plastelină și o modelăm folosind mișcarea translatorie,
partea din față a patinei o îndoim astfel încât să semene cu un
cârlig. Aranjăm lama la o distanță mică față de patină, iar între
cele două vom atașa două puncte de sprijin din plastelină, una în
fața și cealaltă în spate, formate prin tehnica translatorie.

Exerciții pentru încălzirea musculaturii mâinilor


Se va efectua încălzirea mușchilor mici ai mâinii pe baza
versurilor următoare:
1. Bate palmele ușor,
Bate palmele de zor!
Unu, doi,trei!
Unu, doi, trei!
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
ACTIVITĂȚII
2. Eu strâng pumnii și-i desfac
Degetelor fac pe plac.
Unu-doi, unu-doi,
Toți suntem acum vioi!

3. La pian acum cântăm,


Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!

Realizarea lucrărilor de către copii


După executarea exercițiilor de încălzire a mușchilor mici ai
mâinii, copii vor începe realizarea lucrării. Fiecare copil va
modela săniuța prin tehnica explicată mai sus. Studenta va
urmări modul în care lucrează copii și va acorda ajutor acolo
unde preșcolarii vor întâmpina dificultăți. Pe parcursul realizării
lucrării, studenta va anunța timpul pe care îl mai au la dispoziție
pentru finalizarea acestei activități, astfel copii își vor putea
gestiona timpul rămas.
5.Fixarea În continuare, copiii au posibilitatea de a modela încă un elemnt Individuală
Conversație
cunoștințelor specific iernii folosind tehnicile cunoscute. Frontală

6.Obținerea
performanței Frontală

7.Încheierea
În final, studenta îi va felicita pe copii pentru că au fost așa de
organizată a
atenți și au realizat cu succes sarcina. Conversație Frontală
activității

Anexe

S-ar putea să vă placă și