Sunteți pe pagina 1din 13

COMISIA METODICA – COMUNA MIHAESTI

ACTIVITATE METODICĂ

Tema proiectului: ,,Datini şi obiceiuri la români’’


Tema referatului: Dezvoltarea socio-emoţională a copiilor preşcolari
şi implicaţiile ei în îmbunătăţirea vieţii sociale şi profesionale
a părinţilor şi a cadrelor didactice

ŞCOALA ,,ION IORGULESCU”


GPN. MIHĂEŞTI
Educatoare: inst. CIOBANU .............
Educatoare: MITU ...............
PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa cu Program Normal Mihăeşti, judetul Argeş


Data: 18. 12. 2013.
Educatoare: inst. CIOBANU ..............................
Grupa: Mijlocie –Nivelul I / Ursuletilor
Tema anuala : “ Cine şi cum planifică o activitate? ”
Tema proiectului: ,,Datini şi obiceiuri la români’’
Tema saptamanii: “ Tradiţii şi obiceiuri de iarnă “
Tema zilei: ,,Dreptul la o familie de sarbatori”
Tipul lecţiei: mixtă ( predare şi evaluare )
Forma de realizare: Activitate integrată
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:

DOS – Educaţie pt. societate -Lectura educatoarei – “ Fetiţa cu chibriturile” de H.


Ch. Andersen
DOS – Activitate practică – “ Podoabe pentru pomul de Crăciun” (Activitate
practică gospodărească -Ornamente : clopoţei, globuleţe şi steluţe (lipire, decorare,
asamblare)

Durata: o zi
Locul de desfasurare: Sala de grupa
 Scopul activităţii:

 Educarea unor trasaturi positive de character si formarea unei atitudini morale


 Aprecierea unei situatii concrete de viata ( situatii critice ) ;
 Creerea unei stari afectivepozitive in urma careia copilulsa aiba compasiune fata de
persoanele aflate in dificultate .
 Exersarea/aprofundarea unor cunoştinţe şi deprinderi legate de tema propusă;
 Dezvoltarea capacităţii de a realiza podoabe pentru pomul de iarnă;
 Dezvoltarea capacităţii de a opta, de a lua decizii ;
 Creşterea abilităţii de a relaţiona cu ceilalţi ;
 Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare;

2
I.ACTIVITĂŢI LA ALEGEREA COPIILOR :

Construcţii: „Saniuţe pentru copii ”


Obiective operationale:
 să redea prin îmbinare din piesele Lego de construcţii saniuţe pentru copii;
 sa formuleze propozitii dezvoltate pentru a-si descrie lucrarile;
 să transmită un mesaj simplu în cadrul jocului;
 să utilizeze, în joc, formule de politeţe;

Stiinta: Joc : ,, Asa Da ! Asa Nu !”


Obiective operationale:
 Sa selecteze imagini cu aspecte din viata copiilor si să le aranjeze în tablou;
 sa precizeze care drepturi ale copiilor au fost respectate si care au fost încalcate;
 sa enumere îndatoririle ce le revin copiilor (pentru fiecare drept precizat);
 Sa participe activ la joc, sa puna întrebari, să gasească raspunsuri la întrebari.

Artă : activitate pe grupuri

* Desen : “Împodobim bradul”


* Pictură : “Globuleţe / steluţe colorate”
* Modelaj : “Colăcei pentru colindători”

* Desen : “Împodobim bradul”


OB:
 Să denumească materialele de lucru ;
 Să coloreze bradul, precum şi podoabele aflate în el.

* Pictură : “Globuleţe / steluţe colorate”


OB:
 Să denumească materialele de lucru ;
 Să picteze globuleţe / steluţe colorate folosind mai multe tehnici de lucru
(dactilopictură, pictură cu beţişoarre şi cu pensula ).

* Modelaj : “Colăcei pentru colindători”


OB:
 Să denumească materialele de lucru ;
 Să modeleze colăcei pentru colindători.

* Joc de mişcare :
OB:
 se joacă, respectând regulile jocurilor de mişcare;
 sa-şi consolideze deprinderile motrice învăţate: mers şi alergare

3
II. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE: ( DOS)

DOS – Educaţie pentru societe- Lectura educatoarei – “ Fetiţa cu chibriturile” de H.


Ch. Andersen

Obiective operationale:
 Sa numeasca titlul şi autorul povestirii ;
 Sa afle mesajul povestirii cu ajutorul intrebarilor ;
 Să sa aiba atitudini tolerante fata de alti copii care apartin diferitelor clase sociale;
 Să redea linia povestirii, urmărind imaginile date;
 Să denumească personajele prezente în povestea vizionata;
 Să formuleze propoziţii simple corecte din punct de vedere gramatical;
 Să răspundă corect întrebărilor adresate.

DOS – Activitate practică – “ Podoabe pentru pomul de Crăciun” (Activitate practică


gospodărească –Ornamente -clopoţei, globuleţe şi steluţe (lipire, decorare, asamblare)

Obiective operationale:
 Să recunoască şi să folosească în mod adecvat materialele puse la dispoziţie;
 Să lipească corect hărtia colorata pentru realizarea podoabelor pentru pomul de iarnă;
 Să execute individual şi pe grupuri mici, tema propusă;
 Să-şi dezvolte gustul estetic şi îndemânarea.

III. ACTIVITATI LA ALEGEREA COPIILOR

Joc de mişcare : “ Ultimul fulg de nea rămâne fără scaun”


Se va realiza jocul de mişcare intitulat : “ Ultimul fulg de nea rămâne fără
scaun”. Copiii se aşează în cerc cu un scaun mai puţin decât numărul de copii. Se
porneşte muzica, micuţii vor dansa până se va opri muzica. În acel moment ei trebuie să-
şi găsească un scaun, cel care rămâne fără scaun este eliminat. Treptat se vor elimina
toate scaunele. Ultimul copil rămas va fi declarat câştigător.

DEC – Educatie muzicala


Obiective operationale:
 Sa intoneze cantecele invatate ( sa respecte linia melodica, ritmica, dozarea
respiratiei, preluarea tonului si pronuntarea corecta atextului);
 Sa realizeze concordanta intre textul cantecului şi mişcarile impuse de text.

DPM
Obiective operationale:
 Sa execute mişcarile învatate, adecvate cantecului şi ritmului acestuia;
 Creearea unei atmosfere distractive.

4
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
metoda descoperirii, turul galeriei, jocul, lucrul individual, în perechi sau în grupuri mici,
Tehnica Blazonului
Resurse materiale: cuburi lego, planşe de colorat, creioane colorate, carioca,
acuarele, foi, pensule, şerveţele umede, plastilină, planşete, planşe ilustrând tema
propusă, coşuleţ cu întrebări, stimulente, hartie glase, foarfece, cartoane colorate, fişe de
lucru.

FORME DE ORGANIZARE: Activitatea întregii grupe, împletită cu cea pe


grupuri mici şi individuală

EVALUARE: continuă, expoziţie cu lucrări

BIBLIOGRAFIE:

 ,,Programa Activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”


 ,,Revista Învăţământului preşcolar nr.1-2/2008 şi nr.3-4/2008”
 ,,Metode moderne de învăţare”-Pintilie,Mariana

SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Educatoarea adresează preşcolarilor câteva întrebări ajutătoare pentru


completarea calendarului naturii: „ În ce anotimp suntem?, Cum este vremea afară?, Cum
ne îmbrăcăm? ”.
Educatoarea invita copiii sa participe la un mic spectacol / o intamplare, intitulată
,, Patania marului”, de Mioara Stoica

,, Morul roşu si-n focat Au fugit. Şi l-au lăsat.


Într-o zi s-a supărat: Pe măr singur, singurel
,, - Eu sunt cel mai bun din lume, Să se ,, bucure » niţel.
Sunt un fruct cum altul nu e !” Văzându-se părăsit,
Para, pruna şi gutuia, De prieten ocolit,
Strugurele şi aluna. Şi-a dat seama că pe lume
Toate s-au cam supărat Toate fructele sunt bune !”
Şi din coşul cel bogat

5
Nr. Momentele Continut Strategia didactica Evaluare
Ctr. activitatii stiintific
Pregatirea copiilor Voi aseza mobilierul pentru începerea activităţii.
1. Moment pentru inceperea De asemenea solicit copiilor să adopte o pozitie Initiala (Observ
organizatoric activitatii corecta pe scaunele si să pastreze linsitea. comportamentul
Act. de dez.personala Educatoarea adresează preşcolarilor câteva copiilor)
Rutine si tranzatii întrebări ajutătoare pentru completarea calendarului
naturii: „ În ce anotimp suntem?, Cum este vremea
afară?, Cum ne îmbrăcăm? ”.
Intalnirea de grup.
Educatoarea invita copiii să participe la o Initiala (Observ
2. Captarea atentiei Sceneta - Teatru intamplare/ un mic spectacol. comportamentul
,, Patania marului” ( Anexa 2) copiilor)
Port o scurta conversatie cu copiii despre cele
intamplate la ,,teatru.’’
Anunt scopul activitatilor de astazi, obiectivele pe
3. care le au de realizat in cadrul sectoarelor, temele
Anuntarea temei Prezentarea centrelor de activitatii din fiecare sector. Partială
şi a obiectivelor activitate De asemenea enunţarea obiectivelor se va realize
în termini accesibili vârstei, preşcolarii reţinând că
în activitatea de faţă îşi vor aminti aspecte ale
anotimpului iarna, datinile şi obiceiurile de iarnă,
precum şi importanţa acestora.
4. Reactualizarea Joc-exerciţiu Invit copiii la centrul tematic dedicat anotimpului Parţială
cunoştinţelor iarna, unde sunt rugaţi să spună tot ce gândesc
atunci când aud cuvântul “IARNA”. Se relizează un
joc-exerciţiu: se afişează toate variantele de
răspuns, identificându-se aspecte caracteristisce ale
acestui anotimp, punându-se accent pe împodobirea
pomului de iarnă.
5. Dirijarea Copiii sunt îndemnaţi să realizeze prin îmbinări
invatarii şi Construcţii: „Sanute de cuburi Lego, precizând în acelaşi timp
obţinerea pentru copii” întrebuinţarea săniuţei. În timpul realizării săniuţei
performanţei copiii audiază cântcul “Săniuţa”.

Stiinta: Joc ,,Asa Da! Copiii vor selecta, dintre imaginile de pe masă,
Asa Nu!” imaginile cu copii ale caror drepturi sunt respectate
si le asează in panoul cu ,, ASA DA!” , iar
Artă : imaginile cu copii ale caror drepturi nu au fost
respectate le vor aseza la panoul ,,ASA NU!’’ Evaluare frontala,
individuală şi pe
Desen : “Împodobim Copiii vor primi câte o fişă pe care vor trebui să o grupuri
bradul” coloreze.

Pictură : “Globuleţe / Micuţii vor picta globuleţe / steluţe colorate


steluţe colorate” folosind mai multe tehnici de lucru ( dactilopictură,
pictură cu beţişoarre şi cu pensula ).

Modelaj : “Colăcei Preşcolarilor li se va explica faptul că cu ocazia


pentru colindători” sărbătorilor de iarnă copiii merg să colinde şi că
aceştia primesc drept răsplată de la gazde colăcei.
Şi de aceea ei trebuie să modeleze : “colăcei pentru
colindători”.

Activitatea începe prin recitarea poeziei “Un


DOS – Educaţie pentru inger plange ” (ANEXA 1) de către educatoare ,
societe- Lectura poezie pe care micuţii o recunosc imediat si incep a
educatoarei si vizionare– recita cu dumneaei. Aceasta le precizează că la
“ Fetiţa cu chibriturile” activitatea de educaţie civică, le va difuza si povesti
de H. Ch. Andersen povestea “Fetiţa cu chibriturile”. (ANEXA 3)De
asemenea le spune faptul că ei trebuiesc să asculte
cu atenţie şi să reţină cele povestite, deoarece la
sfârştul activităţii li se vor adresa cateva intrebari.
Educatoarea trece la povestire, precum şi la
prezentarea filmului, suport, pe PC timp în care
copiii ascultă cu atenţie ce le spuse. La finalul
povestirii, caţiva copii vor extrage câte o întrebare
dintr-un bol. Cel care va răspunde corect la
întrebare va câştiga o steluţă.
Copiii vor primi de la doamna educatoare cate
un ,, Inger pazitor”,pe care-l vor prinde in piept
pentru ca sa-l protejeze de necazuri.

Trecerea de la o activitate la cealaltă se va realiza


prin intonarea cântecelor
“ Daca vesel se traieste...” şi “ O, brad frumos! ” .

Activitatea se va desfasura pe grupuri mici de


DOS— Activitate copii. Copiii sunt indemnati să realizeze podoabe
practică – “ Podoabe pentru pomul de iarnă, alternând diferite culori.
pentru pomul de Educatoarea le demonstrează modul de lucru, le
Crăciun” (Activitate vorbeşte despre importanţa bradului de iarnă şi
practică gospodărească - despre modul de împodobire al acestuia. Evaluare frontala,
Ornamente lipire - Se pune accent pe imaginaţia copiilor în individuală şi pe
clopoţei, globuleţe şi îmbinarea culorilor pentru realizarea temei. La grupuri
steluţe (lipire, decorare, semnalul educatoarei, copiii vor incepe lucrul. Se
asamblare) va insista asupra pozitiei corecte a corpului la masa
de lucru.
Încântată de munca copiilor, educatoarea le
propune micuţilor să împodobească bradul cu
ajutorul podoabelor realizate de ei.
Ca joc de tranzitie se va realiza un joc de mişcare
Joc de mişcare : intitulat : “ Ultimul fulg de nea rămâne fără scaun”.
“ Ultimul fulg de nea Copiii se aşează în cerc cu un scaun mai puţin decât
rămâne fără scaun” numărul de copii. Se porneşte muzica, micuţii vor
dansa până se va opri muzica. În acel moment ei
trebuie să-şi găsească un scaun, cel care rămâne
fără scaun este eliminat. Treptat se vor elimina
toate scaunele. Ultimul copil rămas va fi declarat
câştigător.

Evaluarea şi Analiza lucrarilor si


6. încheierea Se fac aprecieri generale Se va face analiza lucrarilor ce vor fi expuse la aprecierea modului in
activitatii si individuale panou. care s-a desfasurat
activitatea.
ANEXA 1

Un înger plânge

Sunt un copil ca orişicare,


Dar am o mare supărare:
Părinţii mei mă bat mereu
Şi plâng într-una, că mi-e greu!

De ce mă bat, i-aş întreba:


De ce mă baţi, mămica mea,
De ce mă baţi, tăticul meu,
Nu vezi? Eu sunt copilul tău!

Sunt ca un înger pe pământ,


Văzut-aţi îngerii plângând?
Mă-întreb, atunci când mă loviţi,
Voi, mamă, tată, ce simţiţi?

Eu simt că nu prea sunt dorit,


Că sunt urât, că nu-s iubit
Că vă încurc mereu prin casă,
Dar de ce simt, vouă vă pas

Aş vrea vrea să am un zborfrumos,


Să mă-nvăţaţi ce-i de folos,
Să mă-ndrumaţi dacă greşesc,
Nu vreau să plâng, vreau să zâmbesc!

Aş vrea să vă jucaţi cu mine,


Aş vrea să ştiu că sunt iubit,
Să vă purtaţi cu mine bine,
Voi niciodată n-aţi greşit?

Nu vreau cuvinte jignitoare!


Vreau vorbe bune, iubitoare,
Eu nu vreau palme care dor,
Vreau măngâierea palmelor!

Atunci când o să cresc şi eu


Eu n-o să bat copilul meu,
Dar până cresc, părinţi iubiţi,
Vă rog, să nu mă mai loviţi!
ANEXA 2
Dacă vesel se trăieşte

Dacă vesel se trăieşte, bate aşa


Dacă vesel se trăieşte, bate aşa
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, bate aşa.

Dacă vesel se trăieşte, fă aşa


Dacă vesel se trăieşte, fă aşa
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, fă aşa.

Dacă vesel se trăieşte, calcă aşa


Dacă vesel se trăieşte, calcă aşa
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, calcă aşa.

Dacă vesel se trăieşte, bine e


Dacă vesel se trăieşte, bine e
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, bine e.

Dacă vesel se trăieşte, bate aşa


Dacă vesel se trăieşte, bate aşa
Dacă vesel se trăieşte, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăieşte, bine e.

,, Patania marului”, de Mioara Stoica

,, Morul roşu si-n focat Au fugit. Şi l-au lăsat.


Într-o zi s-a supărat: Pe măr singur, singurel
,, - Eu sunt cel mai bun din lume, Să se ,, bucure » niţel.
Sunt un fruct cum altul nu e !” Văzându-se părăsit,
Para, pruna şi gutuia, De prieten ocolit,
Strugurele şi aluna. Şi-a dat seama că pe lume
Toate s-au cam supărat Toate fructele sunt bune !
Şi din coşul cel bogat
ANEXA 3
Fetiţa cu chibrituri
de Hans Christian Andersen

Era un ger grozav; ningea si incepuse a innopta: era ajunul Anului Nou. Pe frigul
acela sip e intunericul acela, merge ape o strada o biata fetita cu capul gol, si cu
picioarele goale. Avusese ea doar niste papuci cand please de-acasa, dar nu-I folosisera
mult: erau niste papuci mari, pe care mama ei ii rupsese aproape, si erau asa de largi
pentru ea, incat mititica-I pierdu grabindu-se sa treaca o strada, unde cat p-aci era sa fie
strivita intre doua trasuri. Unul din papuci nici nu-l mai gasise, iar celalalt il luase un
baiat care zicea ca vrea sa faca din el un leagan pentru copilul lui, cand o avea si el unul.
Fetita mergea cu picioarele ei goale, rosii-vinete de frig; si-n sortul ei vechi tinea
srans un vraf de cutii cu chibriturisi mai avea si-n mana o cutie. Fusese o zi rece pentru
dansa si nimeni nu-I cumparase in ziua aceea nimic, si n-avea prin urmare nici un ban; si-
i era foame si frig tare. Biata fetita! Fulgii de zapada cadeau pe parul ei lung sib alai, care
se incretea frumos pe langa ceafa, dar nu se gandea ea acum la parul ei cret. Luminile
luceau pe la ferestre, miros de fripturi se raspandeau in strada; era ajunul Anului Nou,
iata la ce se gandea ea.
Se opri si se ghemui intr-ul colt dintre doua case, din care una iesea in strada mai
mult ca cealalta. Isi stranse piciorusele sub dansa. Frigul o patrundea din ce in ce mai
mult, si totusi nu-i venea sa se duca acasa; aducea in apoi toate chibriturile, si nici un
banut macar. Tatal sau are s-o bata; si afara de asta, si acasa nu era tot asa de frig? Ei
locuiau tocmai sub acoperisi si vantul sulfa in voie, cu toate ca fusesera astupate
crapaturile cele mari cu paie si cu trente vechi. Manutele ei erau aproape inghetate de
frig. A! Un chibrit aprinsle-ar putea face bine. Dac-ar indrazni sa scoata unul, numai unul
din cutie, sa-l zgarie de zid si sa-si incalzeasca degetele! Scose unul: Harsti! Cum mai
trosni, si cum se aprinse! Chibritul ardea ca o lumanarica, tinu manuta deaasupra flacarii.
Ce lumina ciudata. I se paru fetitei ca sta langa o soba mare de fier, care avea deasupra un
capaclucios de arama. Inauntru ardea focul si era asa de cald; dar ce-I oare asta? Fetita isi
intindea acum piciorusele ca sa si le incalzeasca sip e ele; flacara se stinse si soba pieri;
fetita ramase stand cu ramasita de chibrit in mana.
Harscai un altul, care se aprinse, straluci, si zidul in care batea lumina se facu
straveziu ca o panza subtire. Fetita putu vedea pana-ntr-o odaie unde era o masa acoperita
c-o fata alba, pe care sclipeau portelanuri subtiri; in mijloc era o gasca fripta umpluta cu
prune si mere care raspandeau un miros placut; si., lucru de necrezut, deodata gasca sari
de pe masa, si veni cu furculita si cutitul in spinare pana la biata fetita. Chibritul se stinse:
si nu mai avu in fata ei decat zidul rece si gros.
Mai aprinse inca unul. Deodata se vazu sezand sub un pom frumos de Craciun; e
mult mai mare si mai impodobit decat a vazut prin geamuri la negustorul cel bogat. Mii
de lumanarele ardeau pe crengile verzi, si poze de tot felul, ca cele ce impodobesc
ferestrele pravaliilor, pareau ca-i zambesc. Fetita ridica amandoua mainile: chibritul se
stinse: toate lumanarelele din pom se inaltau tot mai sus, tot mai sus, si ea vazu deodata
ca luminitele acelea erau stele. Una din ele cazu si trase o dunga mare de foc pe cer.
“A murit cineva”, isi zise micuta; caci bunica ei, care fusese foarte buna pentru
dansa si care acum nu mai traia, ii spusese adesea : ”Cand cade o stea, un suflet se inalta
la Dumnezeu”.
Mai trase inca un chibrit pe zid: si se facu o lumina mare, in mijlocul carea era
bunica eiin picioare, si era asa de stralucitoare, o privea bland si duios!
- Bunica, striga fetita, ia-ma cu tine. Cand s-o stinge chibritul, stiu ca n-o sa te mai
vad. Ai sa pieri si tu din fata ochilor mei, ca si soba de fier, ca si gasca fripta, ca si
frumosul pom de Craciun. Si aprinse repede toate chibriturile ce-I mai ramasese in cutie,
caci voia sa vada mereu pe bunica ei. Se facu o lumina ca ziua. Niciodata bunica nu
fusese asa frumoasa, asa de mare. Ea lua pe fetita in bratele ei, si amandoua zburau vesele
in stralucirea aceea, asa sus, asa sus, si nu mai era acolo nici frig, nici foame, nici griji;
erau la Dumnezeu.
Dar in coltul dintre cele doua case, cand se lumina de ziua, zacea jos fetita, cu
obrajii rosii, cu zambetul pe buze. . . . moarta, moarta de frig, in cea din urma noapte a
anulul. Ziua Anului Nou o gasi acolo zgribulita cu gramajoara ei de cutii cu chibrituri,
din care o cutie fusese arsa.
“A vrut sa se incalzeasca”! zise cineva. Nimeni nu stia ce frumuseti vazuse fata,
si-n ce stralucire intrase impreuna cu bunica, in ziua Anului Nou.

S-ar putea să vă placă și