Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECTE DE ACTIVITATE DIDACTICA

INSPECTIE CURENTA II

GRAD DIDACTIC

PROFESOR INVATAMANT PRESCOLAR :


BARBU VIOLETA

UNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita
GRUPA :Mijlocie “A”
NIVEL:I(5-6 ani)
DATA:25.02.2021
EDUCATOARE: BAEBU VIOLETA
TEMA ANUALA:”Ce si cum exprimam cee ace simtim?”
TEMA SAPTAMANALA :”Vietuitoarele pamantului”
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de grupa

ACTIVITATI DIDACTICE
ALA1-ACTIVITATI LIBER ALESE
●BIBLIOTECA:”Cartea mea cu animale”
●ARTA:”Animale preferate”- modelaj
●CONSTRUCTII:”Adaposturi pentru animale”

ADE-ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


●DOMENIUL OM SI SOCIETATE (DOS) – Educatie sociala :”Erus si Valea Generozitatii”- dramatizare
●DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (DEC) – Activitate artistico-plastica:”Borcanase pentru Ursul Marty” – pictura

ALA2-ACTIVITATI LIBER ALESE


 JOC DE MISCARE: “Statuete muzicale”
 JOC CU TEXT SI CANT:”Ursul doarme si viseaza”

RUTINE: servirea micului dejun, toaleta, igiena personala;


TRANZITII: versuri
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA NR. 69, BUCUREȘTI, SECTOR 3


GRUPA MARE ,, A ”
NIVEL: II (5-6 ani)
DATA: 25.02.2021
EDUCATOARE: Mirela Ilie
TEMA ANUALĂ: ”Ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALA: ”Animalele pamantului”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA I)
FORMA DE REALIZARE: Activităţi la liberă alegere/ pe centre de interes
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare a priceperilor şi deprinderilor

SCOPUL ACTIVITATII :
- Dezvoltarea capacitatii de a interactiona cu cei din jur pentru a dobandi cunostinte, deprinderi, atitudini, conduite noi;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


Premise ale citirii si scrierii
D 3.4. Foloseste diferite modalitati de comunicare grafica

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:

 BIBLIOTECA: ,,Cartea mea cu animale”


O1: sa asambleze piesele pentru a forma o carte;
O2: să deseneze animalele preferate;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


Activare si manifestare a potentialului creativ
C 3.1. – Manifesta creativitate in actiuni diverse
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:

 ARTA: „Animale preferate” – modelaj


O1: sa realizeze animalute din plastilina;
 O2: să aprecieze obiectiv atat propriile lucrari cat si pe cele ale colegilor

 CONSTRUCTII ” – „Adaposturi pentru animale”


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII
 Motricitate fina in contexte de viata familiara
 D 1.3. – Utilizeaza mainile si degetele pentru realizarea de activitati variate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:

 O1: sa imbine piesele pentru a realiza un intreg;

 O2: sa construiasca adaposturi pentru animale.

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicația, demonstraţia, exercițiul, turul galeriei;
 MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE:carton colorat,sfoara, creioane colorate, plastilina, piese de constructii;
 FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual.

DURATA: 20 minute

BIBLIOGRAFIE :
 Curriculum pentru educație timpurie a copiilor până la vârsta de 6 ani- M.E.N. – 2019;
 Laborator preşcolar, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu , Ed. V∫
 Jocuri şi activităţi alese, Ştefania Antonovici, Paula Neaţu, Ed Aramis.
Evenimentul didactic Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare /
op
Metode si Mijloace si Forme de Forme
procedee materiale
organizare
didactice
Pentru o bună desfăşurare a activităţii se
1.Moment organizatoric; vor lua următoarele măsuri:
· aerisirea sălii de grupă;
· pregătirea materialelor didactice
necesare;
· intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
Frontal
2. Captarea atenţiei; Se realizeaza printr-o scurta conversație Individual
despre tema saptamanii ”Vietuitoarele
pamantului”.

3. Anunţarea temei si Vor fi anunţate activităţile ce


enunțarea obiectivelor; urmează a fi desfăşurate la fiecare Conversația Frontal Observare
centru de interes, invitând copiii să-şi
aleagă tema dorită. Astfel, se va realiza
familiarizarea copiilor cu materialele de la Explicaţia
fiecare sector; se prezintă sarcinile de lucru
specifice fiecărui sector de activitate,
precum şi criteriile de evaluare urmarite: Turul galeriei
- să coopereze în realizarea sarcinilor de
lucru;
- să finalizeze lucrările.

4. Desfăşurarea activităţii; La Centrul Biblioteca copiii vor realiza Carton colorat


O1 o carte cu animale. Creioane Pe grupuri Observarea
O2 La Centrul Arta copiii vor modela Conversația colorate
animalute din plastilina. Plastilina individual
Explicaţia Piese constructii
O1 La Centrul Constructii copiii vor asambla
O2 piese pentru a realiza adaposturi pentru
animale. Demonstraţia

O1 Toți preșcolarii vor fi invitati sa înceapa Exerciţiul


O2 să rezolve sarcinile de lucru primite.
Educatoarea va supraveghea activitatea
copiilor de la cele trei centre/ sectoare, va
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA NR. 69, BUCUREȘTI, SECTOR 3


GRUPA MARE ,, A ”
NIVEL: II (5-6 ani)
DATA: 25.02.2021
EDUCATOARE: Mirela Ilie
TEMA ANUALĂ: ”Ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALA: ”Animalele pamantului”
DOMENIUL EXPERENTIAL: Domeniul Om si Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru societate
SUBIECT LUDIC: „Erus si Valea Generozitatii”
MIJLOC DE REALIZARE: dramatizare
TIPUL ACTIVITĂȚII: comunicare si formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII : Educarea trasaturilor pozitive de vointa si caracter si formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti
DIMENSIUNI ALE EDUCATIEI
Exprimarea orala a mesajului, a emotiilor
Activare si manifestare a potentialului creativ

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


D b.2.2. Participa la activitatile de joc, in calitate de vorbitor
D 2.3. Utilizeaza structuri orale simple
C 3.3. Demonstreaza prezenta simtului muzical

OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 – Sa demonstreze capacitatea de a transpune la nivel cognitiv, emotional si mimico-gestual, in rolul personajului interpretat, prin intelegerea semnificatiei
evenimentelor petrecute;
O2 – Sa-si exprime dorinta de a participa activ la interpretarea rolurilor;
O3 – Sa manifeste abilitatea de a-si adecva propriile actiuni in raport cu intreaga miscare scenica;
O4 – Sa respecte rigorile limbajului verbal si nonverbal, dialogat si monologat intensitate, accent, pauze, pozitia corpului, miscarea trupuui, expresia fetei
etc.)
O5 – Sa-si controleze pe tot parcursul desfasurarii activitatii propriile emotii, intervenind numai la momentul potrivit.

STRATEGII DIDACTICE
- Metode si procedee didactice: povestirea, jocul de rol, problematizarea, exercitiul, convorbirea
- Mijloace didactice: costume, decoruri, scenariu, sistem audio, laptop;
- Forme de organizare – frontal, pe grupuri, individual;
DURATA: 30-35 min
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Ob.
crt CONTINUTUL STIINTIFIC METODE SI MATERIALE FORMA DE
ACTIVITATII op. EVALUARE
. PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. Moment Copiii vor fi grupati in functie de rolul
organzatoric pe care il interpreteaza: asezati in semicerc,
in picioare, pe scaune.

2 Captarea atentiei Se va realiza prin prezentarea lui Pac si Conversatia Marionetele Frontal Observatia
Mac, doi iepuri haiosi, care au venit sa le iepuri, PAC si
vorbeasca despre noile aventuri ale lui Erus. MAC
3. Reactualizarea Se realizeaza printr-o convorbire despre Povestire Costume Frontal Orala
cunostintelor povestea „Erus si Valea Rabdarii” Decoruri
4. Anuntarea temei si Educatoarea ii invita pe copii sa participe Convorbirea Costume Frontal Orala
enuntarea O1 la desfasurarea jocului de rol „Erus si Valea Decoruri Individual
obiectivelor Generozitatii”. Fiecare copil se pregateste
O2 pentru rolul pe care urmeaza a-l desfasura.

5. Dirijarea invatarii O3 Copiii vor fi dirijati in desfsurarea Jocului Joc de rol Decoruri Frontal Observarea
de rol „Erus si Valea Generozitatii”. Se vor Povestirea Costume Individual comportament
succede urmatoarele momente: Laptop In grupuri ului copiilor
1. Intrarea lui Erus in Valea
Generozitatii.
In acest fragment vor intra in rol
urmatoarele personaje : Erus si Valea
Generozitatii;
2. Participarea la Jocurile
Generozitatii.
In acest fragment vor intra in rol
urmatoarele personaje:Pelicanul Puf, Gasca,
Calul, Alpi, Erus, Printesa Roua, Leopardul
Amur si Bufnita Uli.
3. Intalnirea cu Ursul Marty.
In acest fragment vor intra in rol
urmatoarele personaje: Ursul Marty, Alpi,
Erus, Printesa Roua, Leopardul Amur si
Bufnita Uli
4. Lectia invatata si iesirea din Valea
Generozitatii.
In acest fragment vor intra in rol
urmatoarele personaje: Regina albinelor,
Pelicanul Puf, Erus, Roua, Amur, Uli si
Valea Generozitatii.
6 Obtinerea O4 Performanta este atinsa in momentul in care Problematizar Frontal Orala
performantei copiii reusesc sa se transpuna in rolul ea Individual
personajului interpretat, transmitand celor Pe grupuri
din jur emotiile si sentimentele sugerate de
text.
7. Asigurarea tranzitiei O5 Pe tot parcursul jocului de rol copiii Joc de rol Pe grupuri Orala
opereaza informatiile dobandite in cadrul
activitatilor de Educatie pentru Societate.
Performanta obtinuta de fiecare copil este
posibila datorita capacitatii acestora de a
exprima verbal, mimico-gestual si
emotional, in cadrul jocului de rol,
intamplarile din poveste.
9. Asigurarea Transferul se va realiza prin participarea la Exercitiul Costume
transferului de „Cantecul lui Marty” Decoruri
cunostinte Sistem audio
10. Incheierea activtatii Se vor face aprecieri globale asupra Exercitiul Costume Frontal Orqla
desfsurarii activitatii, apoi se va merge catre Decoruri Individual
urmatoare activitate pe cantecul „Eroii
Generozitatii”
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: GRĂDINIȚA NR. 69, BUCUREȘTI, SECTOR 3


GRUPA MARE ,, A ”
NIVEL: II (5-6 ani)
DATA: 25.02.2021
EDUCATOARE: Mirela Ilie
TEMA ANUALĂ: ”Ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALA: ”Animalele pamantului”
DOMENIUL EXPERENTIAL: Domeniul estetic si creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate artistico-plastica
SUBIECT LUDIC: „Borcanase pentru Ursul Marty”
MIJLOC DE REALIZARE: pictura
TIPUL ACTIVITĂȚII: exersare de priceperi si deprinderi

Scop: Stimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


Motricitate fina in contexte de viata familiare
Activare si manifestare a potentialului creativ
D1.3. Utilizeaza mainile si degetele pentru realizarea de activitati variate
D3.2. Demonstreaza creativitate prin activitati artistico-plastice

OBIECTIVE OPERATIONALE
- să obţină efecte plastice prin tehnici specifice picturii;
- să compună în mod original şi personal spaţiul plastic;
- să utilezeze materiale şi tehnici diverse;
- să analizeze în spirit critic lucrarea personală şi a celorlalţi copii.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: explicaţia, demonstatia, exercitiul, turul galeriei.
Resurse materiale: pensule, acuarele, borcane;
Forma de organizare: frontal, individual, în grup.
Durata: 25-30 min

SCENARIUL DIDACTIC
Nr. ETAPELE ACTIVITATII Ob. CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE
METODE SI MATERIALE FORMA DE
crt. op. EVALUARE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. Moment organzatoric Crearea condițiilor necesare bunei
desfășurări a activității:
-aerisirea salii de grupă;
-pregătirea materialului demonstrativ și
distributiv;
-introducerea copiilor în sala de grupă.
2 Captarea atentiei Se va realiza printr-o convorbire despre Conversatia Frontal Observare
Ursul Marty si ajutorul de care are el
nevoie.

3 Anuntarea temei si Astazi ei isi vor arata generozitatea, Conversatia Frontal


enuntarea obiectivelor ajutandu-l pe Marty cu cateva borcanele
pentru mierea secreta.
4 Reactualizarea Se vor aduce in discutie tehnicile de Conversatia Frontal Evaluare orala
cunostintelor lucru folosite anterior in activitătile plastice. Individual
5 Dirijarea invatarii O1 După intuirea materialului, se trece la Conversatia Pensule Frontal Evaluare
observarea modelului pe care îl au de Explcatia servetele Individual practic-
realizat. Educatoarea va explica modul de Exercitiul guasa aplicativa
executie al lucrării, apoi il va demonstra. Borcane
Se reactualizează cerințele privind
corectitudinea și acuratețea lucrărilor si se
prezinta criteriile de evaluare:
O2 - realizarea temei plastice;
- armonia culorilor;
- originalitatea;
- acuratetea lucrărilor.
Se realizează exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor:
„Invartim manutele
Si bătem palmutele,
Inoată, inoată ca un pestisor,
Zboară, zboara fluturas usor.
Invartim manutele
Si batem palmutele,
Atingem degetelele, unul cate unul,
Inchidem, deschidem, inchidem pumnul.”
6 Obtinerea performantei Se trece apoi la realizarea propriu-zisa a Explicatia Borcanele Individual Evaluare orala
O3 lucrarii „Borcanele pentru Marty”. Exercitiul Guasa
În timp ce copiii lucrează, educatoarea îi
va îndruma, stimulându-le încrederea în
forțele proprii și încurajându-i acolo unde
este necesar.
7. Evaluarea peformantei O4 Se va realiza prin intermediul metodei Conversatia Picturile Frontal Evaluare orala
„Turul galeriei”. Turul galeriei realizate de Individual
Copiii isi vor spune opinia referitor la copii
realizara lucrarilor, avand in vedere
acuratetea si estetica lucrarii.

8. Asigurarea retentiei si La finalul activitatii este fixata tema, iar Conversatia Stimulente Individual Evaluare orala
incheierea activtatii copiii vor fi recompensati cu stimulente si
vor parasi sala de grupa.

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de învățământ: GRĂDINIȚA NR. 69, BUCUREȘTI, SECTOR 3


Educatoare: Mirela Ilie
Grupa : Mare,, A”
Data : 25.02.2021
Tema anuală : ,,Ce si cum exprimam ceea c simtim?”
Temă săptămânala: ,, Animalele pamantului”
Categoria de activitate : ACTIVITĂŢI LIBER ALESE – Jocuri și activități recreative ( ALA II)
Subiectul ludic: ,,Statuete muzicale”
Forma de realizare: Joc muzical

SCOPUL ACTIVITATII:
-Dezvoltarea fizica, armonioasa a copiilor;
-Participarea cu interes si placere la activitate, alaturi de ceilati copii;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


Conduita senzorio-motorie pentru orientarea miscarii
2.3.Isi coordoneaza miscarile in functie de ritm, cadenta, pauza, semnale sonore, melodii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1 - să exprime prin miscare starea sufleteasca creata de joc;
O2 - să respecte regulile jocului, folosindu-se de mişcare;
O3 - să manifeste atitudini de cooperare.

SARCINA DE JOC: Copiii se vor opri la semnarul snor al cantecului, ramanand nemiscati.;
REGULILE JOCULUI:
- Copiii se vor aseza in spatiul de dans;
- La momentul opririi sunetului, copiii trebuie sa ramana nemiscati;
- Se repeta momentele de miscare si de pauza pana la finalizarea melodiei.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exercitiul;
Forme de organizare: frontal, individual

RESURSE:
Temporale: 15-20 minute.
Spaţiale: sala de clasă.
Umane: copiii.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educatie timpurie, 2019;
 Suport pentru explicitare si intelegere curriculum pentru educatie timpurie, 2019;
.

SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice
Evenimentul didactic Conținutul instructiv-educativ Metode si Mijloace didactice Forme de Evaluare
procede organizare
1. Moment Se organizeaza spațiul și climatul
organizatoric educațional optim desfăsurării activitații
propuse.

2. Captarea Se realizează printr-o discuție colectivă Conversația Frontal


atenției despre activitatea ce urmează a fi
desfasurată.
- Anunțarea Se va anunta tema jocului: “Statuete Explicația Obsevarea
temei și muzicale” , apoi se vor explica regulile
explicarea jocului:
jocului - Fiecare copil isi va incepe dansul pe
ritmul melodiei;
- La oprirea sunetului, copiii raman
nemiscati;
- Se continua jocul pana la finalizarea
melodiei.
4.Desfășurarea Se va desfasura jocul de proba. Demonstrația
jocului O1 Explicatia Frontal si Observarea
O2 Copiii vor incepe sa danseze pe ritmul Exercițiul individual
melodiei. La oprirea sunetului, copiii raman
nemiscati, ca niste statui. Se reia dansul.
Jocul continua pana la finalizarea melodiei.
O3

Urmatoarea etapa a jocului va cuprinde


eliminarea participantilor care se vor misca
5.Obtinerea
dupa ce melodia este oprita. Copiii eliminati
performantei
nu vor mai intra in joc pana la finalizarea
melodiei.

6.Încheierea Copiii vor fi solicitati sa precizeze jocul Frontal


activității in care au fost implicati Conversația
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de învățământ: GRĂDINIȚA NR. 69, BUCUREȘTI, SECTOR 3


Educatoare: Mirela Ilie
Grupa : Mare,, A”
Data : 25.02.2021
Tema anuală : ,,Ce si cum exprimam ceea c simtim?”
Temă săptămânala: ,, Animalele pamantului”
Categoria de activitate : ACTIVITĂŢI LIBER ALESE – Jocuri și activități recreative ( ALA II)
Subiectul ludic: ,,Ursul doarme si viseaza”
Forma de realizare: Joc cu text si cant

SCOPUL ACTIVITATII:
-Dezvoltarea fizica, armonioasa a copiilor;
-Participarea cu interes si placere la activitate, alaturi de ceilati copii;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


Conduita senzorio-motorie pentru orientarea miscarii
2.3.Isi coordoneaza miscarile in functie de ritm, cadenta, pauza, semnale sonore, melodii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1 - să exprime prin miscare starea sufleteasca creata de joc;
O2 - să respecte regulile jocului, folosindu-se de mişcare;
O3 - să manifeste atitudini de cooperare.

SARCINA DE JOC: Copiii vor forma un cerc pentru a canta si dansa in jurul “ursului”;
REGULILE JOCULUI:
- Copiii vor forma un cerc;
- In mijlocul cercului va sta un copil in pozitie ghemuita, cu mainile la ochi;
- Ceilalti copiii se vor invarti in jurul copilului ghemuit, cantand “Ursul doarme si viseaza”;
- La finalizarea cantecului , “ursul” va atinge un copil fara ca acesta sa- I vada fata;
- Copilul atins va schimba locul cu “ursul”;
- Copilul care triseaza iese din joc.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exercitiul;
Forme de organizare: frontal, in grup

RESURSE:
Temporale: 15-20 minute.
Spaţiale: sala de clasă.
Umane: copiii.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educatie timpurie, 2019;
 Suport pentru explicitare si intelegere curriculum pentru educatie timpurie, 2019;

.
SCENARIUL DIDACTIC
Strategii didactice
Evenimentul didactic Conținutul instructiv-educativ Metode si Mijloace didactice Forme de Evaluare
procede organizare
3. Moment Se organizeaza spațiul și climatul
organizatoric educațional optim desfăsurării activitații
propuse.

4. Captarea Se realizează printr-o discuție colectivă Conversația Frontal


atenției despre activitatea ce urmează a fi
desfasurată.
- Anunțarea Se va anunta tema jocului: “Ursul Explicația Obsevarea
temei și doarme si viseaza” , apoi se vor explica
explicarea regulile jocului:
jocului - Copiii vor forma un cerc;
- In mijlocul cercului va sta un copil
in pozitie ghemuita, cu mainile la
ochi;
- Ceilalti copiii se vor invarti in jurul
copilului ghemuit, cantand “Ursul
doarme si viseaza”;
- La finalizarea cantecului , “ursul”
va atinge un copil fara ca acesta sa- I
vada fata;
- Copilul atins va schimba locul cu
“ursul”;
- Copilul care triseaza iese din joc.

4.Desfășurarea O1 Se va desfasura jocul de proba. Demonstrația


jocului O2 Copiii vor forma cercul in jurul Explicatia Observarea
copilului ghemuit. Vor incepe sa se roteasca Exercițiul Frontal si
individual
cantand “Ursul doarme si viseaza ca papucii
lui danseaza, ce sa-I dam noi de mancare?
Lapte dulce sau cafea, sa aleaga pe cine-o
vrea!”. Dupa ce vor termina de cantat, se
vor aseza in pozitia ghemuit, pentru a-I fi
mai usor celui care alege.
O3 Cine va deschide ochii pentru a-si
Frontal si
alege prietenii, va iesi din joc
individul

S-ar putea să vă placă și