Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: Liceul Tehnologic Nr. 1 Comana

PROFESOR: Dumitrascu Ioana

DATA: 22.02.2022

OBIECTUL DE STUDIU: Psihologie

ARIA CURRICULARA: Om si societate

CLASA: a X-a

TITLUL LECTIEI: Imaginatia

TIPUL LECTIEI: Lectie mixta


COMPETENTE GENERALE:

1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte,
evenimente, procese din viaţa reală
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea
posibilităţilor personale de dezvoltare
3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri
4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare
5. Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii
COMPETENTE SPECIFICE:

1.1. Identificarea proceselor psihice si caracterizarea rolului lor in evolutia personalitatii. Identificarea legaturilor intre
procesele psihice

2.1. Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete

2.2. Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare si prin utilizarea unor instrumente adecvate de
masurare

3.1. Relationarea eficienta/ cooperarea cu ceilalti in colectarea, interpretarea si evaluarea informatiilor referitoare la procese
si manifestari psihice

STRATEGIA DIDACTICA

METODE DE INVATARE: conversatia (C); conversatia euristica (Ce); observatia (Ob); explicatia (E); expunerea interactiva
(Ei); demonstratia (D); ciorchinele (Ci); turul galeriei (Tg).
FORME DE ORGANIZARE:

- frontala (F)
- individual (I)
- in echipa (Echi)
METODE DE EVALUARE:

- evaluarea orala
- evaluarea scrisa
- observarea sistematica
DUTARA LECTIEI: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:

 Programa scolara pentru disciplina Psihologie


 Manual pentru clasa a X-a Psihologie , editura Aramis, autori: Mielu Zlate, tinca Cretu, Nicolae Mitrofan, Mihai
Anitei

DESFASURAREA LECTIEI:
NR. ETAPELE LECTIEI OBS ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE SI MIJLOACE
CRT. PROFESORULUI ELEVULUI PROCEDEE DE
INVATARE
1 MOMENT Activitati de natura Auto-organizare, C
ORGANIZATORIC organizatorica: pregatirea
verificarea prezentei si materialelor
pregatirea materialelor necesare
necesare
2 VERIFICAREA TEMEI SI A Adresarea de intrebari Raspund la C
NOTIUNILOR DOBANDITE pentru verificarea intrebarile Ce
LA LECTIA ANTERIOARA
cunostintelor din lectia adresate de
anterioara: Gandirea profesor
-Ce este gandirea?
-Cum poate fi
procesarea
informatiilor?
3 CAPTAREA ATENTIEI Prezentarea Asculta Ce
informatiilor referitoare explicatiile si
la imaginatie si la participa la
procedeele imaginatiei conversatie
4 ANUNTAREA NOULUI Se anunta titlul lectiei si Noteaza titlul Ce
SUBIECT AL LECTIEI SI A se scrie pe tabla lectiei
OBIECTIVELOR
Se anunta obiectivele
OPERATIONALE
operative
5 PREDAREA LECTIEI Identifica procesele Noteaza procesele Ob
psihice si caracterizarea indicate procesele Ei
rolului lor in evolutia psihice si Ci
personalitatii carcterizarea lor

Analizarea unor procese Noteaza analiza


psihice (Imaginatia) imaginatiei
pornind de la exemple
concrete
Noteaza evaluarea
Evaluarea
caracteristicilor
caracteristicilor
imaginatiei
imaginatiei

6 FIXAREA Solicita elevilor sa Participa prin Ei


CUNOSTINTELOR prezinte definitia raspunsuri la D
imaginatiei intrebarile
Solicita elevilor sa adresate de
enumere procedeele profesor
imaginatiei
7 ANUNTAREA TEMEI SI Expune tema elevilor si Noteaza tema in C
INCHEIEREA LECTIEI incheie lectia caiete si urmeaza Ci
ultimele indicatii
date de profesor

S-ar putea să vă placă și