Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

PROFESOR: Grecu Oana - Madalina


MODULUL: Operatii de baza in laborator in industria alimentara
TEMA LECTIEI: Masurarea volumului
CLASA: a IX a A
SUBIECTUL LECTIEI: Constientizarea importantei determinarii volumului
TIPUL LECTIEI: recapitulare
DURATA: 45 min
SCOPUL: insusirea cunostintelor cu privire la tema lectiei
COMPETENTA SPECIFICA: sa stie sa descrie metodele de masurare a volumului
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 Sa defineasca volumul
O2 Sa cunoasca unitatea de masura a volumului
O3 Sa enumere vasele intrebuintate in volumetrie
O4 Sa descrie regulile pentru utilizarea pipetelor, biuretelor,cilindrilor gradati si baloanelor
cotate
O5 Sa stie ce erori pot intervenii la masurarea volumelor.

ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE


a) Metode didactice:
- conversatia euristica
- observatia dirijata
- expunerea
- invatarea prin descoperire.
- jocul didactic
- ciorchinele.
b) Mijloace de invatamant:
- manualul
- fisa de lucru
- planse
c) Tehnici de evaluare:
- observarea sistematica pe baza fiselor
- observarea directa, chestionarea orala.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII:

- activitate frontala
- activitate in grup
- activitate individuala.

STRUCTURA ORGANIZATORICA A LECTIEI


1. Moment organizatoric
2. Precizarea conţinutului ce va fi recapitulat
3. Recapitularea propriu-zisã
BIBLIOGRAFIE

1.Daniela Stanescu,Ana Rus, Ruxandra Lixandru,Instrumente si tehnici de


laborator,editura LVS CREPUSCUL, Ploiesti,2005.

2. Simona Patrascoiu, Operatii de baza in laborator,editura MAIASTRA, TG-JIU, 2009.


Desfãşurarea lecţiei

MOMENT OB. CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ


ELE OP
Metode şi Mijloace de Forma Evaluare
LECŢIEI
procedee învăţământ de
organiza
re
Se face prezenţa şi se noteazǎ
Moment absenţii în catalog;
organizatoric Se creează condiţiile optime pentru Catalogul observarea
2’ desfăşurarea lecţiei: pregătirea Conversaţia clasei, frontal comporta-
materialului didactic necesar, instrumente de mentului
stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor scris etc.
în activitatea de pregătire.

Precizarea Elevii sunt anunţaţi ca vor susţine o


conţinutului lucrare scrisǎ în vederea verificǎrii Conversaţia frontal observarea
ce va fi cunoştinţelor cu privire la unitatea comporta-
recapitulat 3’ “Masurarea volumului" mentului

Recapitularea Se împart fişele de evaluare şi se Explicaţia Fişe de evaluare frontal observarea


propriu-zisã explicǎ cerinţele pe care elevii le au Conversaţia instrumente de indvidual comporta-
40’ de rezolvat. Jocul scris pe grupe mentului
didactic
Ciorchinele

S-ar putea să vă placă și