Sunteți pe pagina 1din 10

COLEGIUL TEHNIC “GHEORGHE BALS”

Ing . Sava Cecilia


Domeniul: Industrie alimentară
Calificarea : tehnician in industria alimentara
Clasa a IX a
Disciplina: instruire practică
Modulul: Operatii şi utilaje în industria alimentară
Data:
PROIECT DIDACTIC
Tema Lecţiei: Deservirea malaxorului
Unitatea de competenta:16-Amestecarea materiilor prime şi auxiliare în industria alimentară.
Competenta : 16.2-Execută amestecarea materialelor păstoase.
Criterii de performanta :
Conditii de aplicabilitate:
(a) Identificarea tipurilor de malaxoarelor
(b) Realizarea compoziţiilor păstoase
(c) Igienizarea malaxoarelor
Probe de Evaluare
 Probă practică de evaluare prin care elevul demonstrează că este capabil să identifice părţile
componente aşa cum este specificat în criteriul de performanţă (a).
 Probă practică de evaluare prin care elevul demonstrează că este capabil să realizeze compoziţia
păstoasă aşa cum este specificat în criteriul de performanţă (b) .
 Probă practică de evaluare prin care elevul este capabil să execute igienizarea cu substanţe de
igienizare aşa cum este specificat în criteriul de performanţă ©.
Scopul lecţiei: dobândirea abilităţilor cheie:comunicare,igienă şi securitatea muncii,lucrul
în echipă şi a competenţei execută amestecarea materialelor păstoase
Tipul lectiei:Formarea de priceperi si deprinderi practice.
Resurse de timp: 50min.
Locul de desfasurare: atelier panificatie

Competente vizate :
C2-enumeraea utilajelor folosite la amestecare.
C1-precizarea scopului operaţiei de amestecare.
C3-identificarea părţilor componente ale malaxorului.
C4-descrie funcţionarea utilajului.
C5-realizează fazele de deservire ale malaxorului(verificarea
tehnică,alimentarea,evacuarea,igienizarea)respectând normele de protecţie a muncii si igiena

Strategia didactica
Resurse procedurale: -explicatia,studiu de caz , conversaţia ,problematizarea ,observaţia
dirijată,demonstraţia,exerciţiul practic,joc de rol.
Resurse materiale: - utilajul din dotarea atelierului,planse,calculator ,CD cu imagini tipuri de
malaoare ,fişe de lucru, test de evaluare.

Metode de evaluare:
- verificare orala si scrisă - test de evaluare

Ing . Sava Cecilia


STRUCTURA LECŢIEI
Activitatea desfăşurată de:
ETAPELE LECŢIEI MAISTRU-INSTRUCTOR ELEVI Timp

- Verificarea prezenţei ; Răspund solicitărilor


1.Moment - Verificare mijloacelor didactice ; maistrului-instructor
organizatoric - Creaza atmosfera de lucru. 1 min
-Prezintă tema si obiectivele lectiei ; Ascultă prezentarea m.s, îşi
2. Captarea atenţiei pregătesc materialele
elevilor -Trasează sarcini . necesare desfăşurării orei. 1 min
3. Realizează o m.s dirijează pe baza planului
scurtă recapitulare. adresarea întrebărilor şi receptarea Elevii răspund solicitărilor
Cs1 răspunsurilor profesorului
1.Enumeraţi operaţiile învăţate până 3min
acum.
2.Precizaţi necesitatea operaţiei
tehnologice de amestecare.
4.Precizaţi utilajele folosite pentru
amestecare.

Prezentare multimedia a unui -Noteaza în caiete si 10 min


4 Prezentarea noilor malaxor,folosind mijloace IT.cs2 analizeaza
continuturi. Demonstrază deservirea utilajului.cs3 plansa ,imagini calculator: 5min
Generarea Numeşte elevi pe sarcini,concrete -execută operaţia prin joc de
entuziasmului şi a privind fazele de deservire.Urmăreşte rol,observă modul de
interesului. modul de execuţie şi corectează desfăşurare
eventualele greşeli.cs4 -Urmaresc explicatiile,
noteaza în caiet;

Pregăteşte clasa pentru evaluarea


cunoştinţelor(moment de relaxare)
5.Fixarea Adresează întrebări. Răspund întrebărilor
cunostintelor cs5 Face evaluare practică prin activitate adresate de profesor.
cu sarcină de lucru în echipă. Descrie modul de
Propune exerciţii cu spaţii goale de funcţionare al malaxorului
completat cu propriile cuvinte. 17 min
Completează fişele de lucru.

Ing . Sava Cecilia


6Evaluarea şi Apreciaza cu note participare elevilor Participa la actul notarii.
elevilor si concluzii la lectie; Prezinta concluzii finale. Asculta aprecierile 11 min
finalecs6 profesorului.
Ordinea la locul de 2 min
muncă.cs7

OBSERVATII:

Ing . Sava Cecilia


Numele şi prenumele_____________________
Clasa a IX-a Tehnician în industria alimentară

TEST DE EVALUARE
(2p)1.Incercuiti operatiile ce au loc în faza de alimentare:
a)aşezarea muncitorului pe covorul de cauciuc.
b)umplerea cuvei cu materialele necesare amestecării.
c)urmăreşte mişcarea cuvei în plan orizontal.
d)ungerea cuvei .

(1P)2.Scopul operatiei de amestecare este………………………………………………..


…………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………

(3P)3.Enumerati trei reguli de protecţie a muncii specifice malaxorului:


……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………

(3P)4.Enumerati fazele de deservire ale malaxorului :


..........................................................................................................................................
…………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………

NOTĂ:Se acordă un punct din oficiu 1p Total =9p+1p oficiu


10p
Instructiuni:
 Citeşte cu atenţie toate cerinţele instrumentului de evaluare .
 Dacă ai neclarităţi comunică celui care evaluează.
 Asigură-te că ţi-ai scris numele pe test.
Ing . Sava Cecilia
Numele şi prenumele……………….

Ing . Sava Cecilia


Numele şi prenumele………………………….

Ing . Sava Cecilia


Ing . Sava Cecilia
FIŞĂ DE LUCRU
1. Identificaţi părţile componente ale malaxorului.
2. Precizaţi locurile periculoase la utilaj.

1.

2.

1.

2.

1. 1.
2. 2.

Ing . Sava Cecilia


Ing . Sava Cecilia

S-ar putea să vă placă și