Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECTIE

PROFESOR: Grecu Oana - Madalina


MODULUL: Securitatea si sanatatea in munca si protectia mediului in industria alimentara
TEMA LECTIEI: Masuri de prim ajutor in caz de accident
CLASA: a IX a A
SUBIECTUL LECTIEI: Clasificarea accidentelor si masurile luate in cazul acestora
TIPUL LECTIEI: predare
DURATA: 45 min
SCOPUL: insusirea cunostintelor cu privire la tema lectiei
COMPETENTA SPECIFICA: sa stie sa descrie masurile de prim ajutor in caz de accident
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 Sa defineasca accidentul;
O2 Sa clasifice arsurile si sa le cunoasca masurile acordate pt fiecare tip in parte;
O3 Sa enumere fracturile in functie de tipul rupturii si gravitatii acestora;
O4 Sa cunoasca masurile de prim ajutor in caz de producerea unor fracturi;
O5 Sa defineasca notiunea de hemoragie.
ANALIZA RESURSELOR DIDACTICE
a) Metode didactice:
- conversatia euristica
- observatia dirijata
- expunerea
- invatarea prin descoperire.

b) Mijloace de invatamant:
- manualul
- fisa de lucru.

c) Tehnici de evaluare:
- observarea sistematica pe baza fiselor
- observarea directa, chestionarea orala.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII:

- activitate frontala
- activitate individuala.
STRUCTURA ORGANIZATORICA A LECTIEI

1. Moment organizatoric
2. Enuntarea titlului si a competentelor
3. Transmiterea noilor cunostinte
4. Fixarea cunostintelor
5. Feed- back-ul lectiei ( discutarea fiselor de lucru)
6. Secventa finala.
BIBLIOGRAFIE:

1. Planificare calendaristica;
2. Mariana Vintila, Ruxandra Lixandru, Ana Rus, Protectia si igiena muncii, editura LVS
CREPUSCUL Ploiesti,2001.
DESFASURAREA LECTIEI

Evenimentele Timp acordat Activitatea Activitatea elevilor


activitatii profesorului
1.Moment 2 min. - face prezenta si -elevul de serviciu
organizatoric noteaza absentii in precizeaza absentii
catalog
2.Enuntarea titlului 3 min. -prezinta pe tabla -noteaza
si a competentelor titlul lectiei si independent titlul si
competentele competentele
urmarite
3.Transmiterea 25 min. -expune elevilor -noteaza in caiete
noilor cunostinte subiectul lectiei -receptioneaza
-prezinta elevilor mesajul profesorului
imagini -urmaresc imaginile
-prezinta elevilor -impart fisele de
fisele de lucru lucru
4.Fixarea 10 min. -observa sistematic -studiaza fisele de
cunostintelor lucru si le
completeaza
5.Feed-back-ul 5 min. -discuta fisele de -urmaresc fisele de
lectiei lucru lucru si corecteaza
daca au notat gresit

S-ar putea să vă placă și