Sunteți pe pagina 1din 5

LICEUL TEHNOLOGIC „UDREA BĂLEANU” – BĂLENI

PROIECT DE LECȚIE
Producătorul
Producerea de bunuri și servicii
Educație economico-financiară
Clasa a VIII-a A, B, C, D
An școlar 2021 – 2022

Director, Profesor,
Prof. Dir. Pavelescu Elena Tăutu Petruța-Roxana
Proiect didactic

• Data: 11.10.2021

• Propunător: Tăutu Petruța - Roxana

• Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic „Udrea Băleanu” - Băleni

• Clasa: a VIII – a A, B, C, D

• Disciplina de învăţământ: Educație economico - financiară

• Unitatea de învățare: Cetățenia, dimeniunea economică

• Subiectul/Tema lecţiei: Producătorul – Producerea de bunuri și servicii

• Tipul lecţiei: Lecție de comunicare și însușire de cunoștințe

• Competenţe specifice vizate:

➢ CS 1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației economico – financiare


cu referire la fapte/evenimente economico-financiare
• Obiective operaţionale:

1) Cognitive: Până la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


1. Să definească noțiunile de: producător, factori de producție.
2. Să identifice principalele preocupări ale producătorilor.
3. Să enumere principalele forme de abuz ale producătorilor.
2) Afective:
1. Stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic.
2. Dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvarea
sarcinilor de lucru.
3. Dezvoltarea unei gândiri deschise, creative.
3) Psihomotorii:
1. Să participe activ la desfăşurarea lecţiei.
2. Să utilizeze raţional mijloacele de învăţământ.
• Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, explicația, exercițiul, descrierea,
observația
• Mijloace de învăţământ: Tablă, cretă, manual, caiet, fișă de lucru

• Forme de organizare: Frontală, individuală

• Locul de organizare: Sala de clasă

• Durata: 40 min.

Bibliografie:1. Programa școlară pentru clasa a VIII-a aprobată prin OMEN nr.
3393/28.02.2017
2. Manualul de Educație socială, clasa a VIII - a, Ed. Cd Press, autori: Daniela
Barbu, Viorica Bella-Dorin, Nina Mihai, Daniela Mânzu, Cătălina Luiza Neagu
3. Manualul de Educație socială, clasa a VIII – a, Ed. Litera, autori: Elena Lucia
Bălan, Ortansa Moise, Violeta Elena Hera
Desfășurarea lecției

MOMENTELE LECȚIEI ȘI FORME DE


TIMPUL ACORDAT ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR ORGANIZAR MIJLOACE ȘI METODE ȘI EVALUARE
PROFESORULUI E MATERIALE PROCEDEE

I. - trecerea absențelor în - elevii se pregătesc pentru -frontală - catalog -conversația


Moment organizatoric catalog lecție
( 3 min.) - verificarea existenței
cretei, buretelui
- verificarea existenței pe
băncile elevilor a caietului
și a manualului

II. -verific dacă elevii și-au - elevii comunică -frontală - caiete cu tema -conversația - evaluare orală
Verificarea temei îndeplinit sarcinile de lucru problemele întâmpinate -explicația
(5 min.) primite pentru acasă
- ofer indicații spre
rezolvare sau pentru
problemele apărute

III. -reactualizăm cunoștințele - elevii sunt atenți și -frontală -conversația -evaluare orală
Reactualizarea anterior însușite răspund la întrebări euristică
cunoștințelor anterior
însușite
(3min.)

IV. -“Astăzi vom discuta -notează titlul lecției, în -frontală - tablă, cretă -conversația - observarea
Anunțarea titlului despre… Producătorul – caiete: Producătorul – sistematică a
lecției și a obiectivelor Producerea de bunuri și Producerea de bunuri și elevilor
( 1 min.) servicii” servicii
-notez titlul lectiei, pe tablă -ascultă cu atenție
-rețin obiectivele urmărite
V. - elevii notează în caiete -frontală - tablă, cretă, manual -conversația -observarea
Dirijarea lecției -transmit noile cunoștințe - elevii ascultă și sunt atenți -explicația sistematică a
(18 min.) la precizări/ întrebări -problematizarea elevilor
-elevii răspund voluntar
-dacă nu răspunde nimeni,
atunci nominalizez din
oficiu un elev să răspundă

VI. -discut cu elevii -elevii răspund voluntar - frontală/ - fișă de lucru -conversația - observarea
Feedback/Evaluare principalele informații -dacă nu răspunde nimeni, individuală -problematizarea sistematică a
(8 min.) dobândite în lecția de azi atunci nominalizez din elevilor
-invit elevii să rezolve o oficiu un elev să raspundă - evaluare orală
fișă de lucru -elevii rezolvă cu atenție
fișa de lucru

VII. - fac aprecieri verbale -elevii ascultă și sunt atenți - frontală -conversația
Aprecieri și asupra modului în care s-au la aprecieri
recomandări descurcat elevii.
(3 min.)

S-ar putea să vă placă și