Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a V-a
Profesor: Dediu Maria-Mădălina
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Fracții ordinare
Subiectul lecţiei: Amplificarea si simplificarea fracțiilor ordinare.
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecției: lecția permite elevilor atât verificarea cunoștințelor anterioare cât și acumularea de noi cunoștințe
Locul desfășurării : Google Meet
Aplicații folosite: Google Classroom, WordWall ,Microsoft OneNote .
Competențe generale:
CG 1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar.
CG 2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
CG 3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
Competente specifice:
C1. Identificarea fractiilor ordinare;
C2. Efectuarea de calcule cu fractii ordinare folosind proprietati ale operatiilor aritmetice;
C3. Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operatiilor cu fractii ordinare;
C4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a fractiilor in situatii date;
C5. Analizarea unor situaţii date in care intervin fractii;
Obiective operaţionale:
1.să utilizeze terminologia aferentă noţiunii de fracţie ( linie de fracţie, numărător, numitor, fracţii echiunitare, subunitare, supraunitare, fracţii echivalente.)
2. să efectueze simplificări și simplificări de fracţii.
3.să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse.
1.Moment -asigurarea disciplinei pentru buna desfasurare a orei Se pregătesc cu cele 3 min
organizatoric - notarea absentelor necesare pentru lecţie. Se
(captarea atentiei si asigură ordinea şi
trezirea interesului disciplina.
pentru lectie)
Se capteaza atentia clasei printr-un “joc didactic” sunt atenți la explicațiile 5 min
2. Captarea atenţiei PAUZA CREATIVĂ! profesorului
și orientarea atenției Notați pe caiete toți termenii la care vă puteți gândi în 60
secunde, cu privire la fracții ordinare. vor colabora cu profesorul
- sunt atenti la joc și oferă
răspunsuri
Pentru a aminiti procedeul pentru introducerea și scoaterea 5 min
întregilor din fracții se v-a folosi un joculeț creat în WordWall.
3. Reactualizarea (Anexa1) - vor colabora cu
cunoștințelor profesorul
Exemple:
Fracția care nu poate fi simplificată se numește fracție
ireductibilă.
- pentru a se asigura ca notiunile au fost intelese se vor lucra - elevii vor colabora cu 5 min
exercițiile de pe fișa de lucru (Anexa 2) profesorul
-dupa ce au rezolvat
aplicațiile, sunt prezentate
oral rezolvările.
7. Retenția și -li se prezintă elevilor aplicația “Primes and divisibility” ca -elevii își manifestă 3 min
transferul aplicație pentru problem de divizibilitate și aplicația curiozitatea
“Fractions” cu ajutorul căreia se exersează operațiile cu
fracții.
-profesorul face aprecieri asupra activitatilor desfasurate - elevii fac aprecieri critice 1 min
8.Evaluare
pe parcursul orei, incurajand elevii asupra lecţiei.
https://wordwall.net/resource/9460976
Anexa 2
2 11 106
1. Amplifică fracțiile date cu 6: 7 ; 3 ; 235
8
12 39 36 2
2. Simplifică următoarele fracții pentru a obține fracții ireductibile: a) 15 ; 72 ; 96 b) 5
2
2017 2015
3 −3
; 2018 2016 ;
3 −3
3 1 2 5 3 3
3.Amplifică fracțiile pentru a obține procente: 10 ; 20 ; 5 ; 4 ; 125 ; 2 .
3. Vlad a scris pe tablă o fracție, iar Dina a amplificat-o cu un număr natural. Luca a șters
18
tabla, lăsând doar rezultatul obținut în urma amplificării: 36 . Ce fracție a scris Vlad?
a+b 1
4. Fie a,b numere naturale, a≠0. Dacă fracția 5 a+12 b este echivalentă cu 6 ,
b
calculați a .