Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

2. ŞCOALA Şcoala Gimnazială ,,Roman Ialomiteanul’’, Axintele


3. PROFESOR MĂNĂILĂ MARIAN
4. CLASA a VIII - a A
5. OBIECTUL Matematică
6. SPECIALITATEA Algebră
7. SUBIECTUL LECŢIEI FUNCŢII - Exerciţii recapitulative
8. TIPUL LECŢIEI Recapitulare şi sistematizare
9. COMPETENŢA FUNDAMENTALĂ A Să rezolve corect diverse exerciţii de aplicare a
LECŢIEI cunoştinţelor despre funcţii
10. COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE CS1. Recunoaşterea unor corespondenţe care sunt funcţii
CS2. Utilizarea valorilor unor funcţii în rezolvarea unor
ecuaţii şi a unor inecuaţii
CS3. Reprezentarea în diverse moduri a unor corespondenţe
şi/ sau a unor funcţii în scopul caracterizării acestora
CS4. Exprimarea prin reprezentări grafice a unor noţiuni de
geometrie plană
11. COMPETENŢE COGNITIVE O1 – să recunoască acele corespondenţe care sunt funcţii;
OPERATIONALE O2 – să calculeze valoarea unei funcţii într-un punct;
O3 – să reprezinte în divesre moduri funcţii;
O4 – să reprezinte geometric graficul unor funcţii liniare;
O5 – să rezolve probleme aplicând cunoştinţele despre
funcţii;
AFECTIVE O1 – să participe activ si conştient la lectie;
O2 – să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
12. STRATEGII DIDACTICE mixtă
13. METODE SI PROCEDEE M1 – conversatia;
M2 – ciorchinele;
M3 – jocul didactic;
M4 – cubul;
M5 – exerciţiul;
M6 – lucrul cu manualul;
M7 – turul galeriei.
14. FORME DE ORGANIZARE F1 – frontal;
F2 – pe grupe
15. RESURSE MATERIALE Fişe de lucru, ( conţinând sarcinile de lucru a grupelor),
cub, plicuri cu fişe, coli, marchere, manual de matematică
editura Sigma, fişă de evaluare ”Ce părere ai?”
16. BIBLIOGRAFIE Manual de matematica pentru clasa a VIII-a, ed. Teora
Culegere de matematica pentru clasa a VIII-a, ed. Art
Documentele profesorului de matematică gimnaziu, editura
Sigma
OBIECTIVE METODE EVA-
ETAPELE LECTIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR OPERA- SI MIJ- LUARE TIMP
PROFESORULUI TIONALE LOACE
1 Moment Profesorul va asigura climatul 2’
organizatoric necesar desfasurarii lectiei: va Elevii se pregătesc pentru începerea
pregati materialele didactice orei de matematică
necesare .
2 Verificarea temei Verific cantitativ si calitativ tema Elevii prezintă caietele de temă O1 M1 ev. 3’
scrisă . În acest sens cer elevii să pentru verificare. O2 individuală
prezinte caietele de teme. Dacă este cazul vreunei greşeli,
elevii îşi autocorectează sub
îndrumarea profesoarei şi a
colegilor.
3 Reactualizarea Reactualiza cunoştinţelor se va face 5’
cunoştinţelor noi prin metoda ciorchinelui.
Se scrie « funcţii de forma f:RR, Elevii ascultă cu atenţie explicaţiile O1 M1
f(x)=ax+b, a,bR » în mijlocul date. O2
tablei sau pe o coală flipchart. M2 Eval
Se notează toate ideile, sintagmele Elevii notează toate ideile frontală
sau cunoştinţele care le vin în minte
elevilor în legătură cu tema Elevii spun toate ideile, sintagmele
respectivă în jurul acestuia, sau cunoştinţele care vă vin în minte
trăgându-se linii între acestea şi în legătură cu noţiunea de funcţie
cuvântul iniţial; Elevii realizează un ciorchine
Pe măsură ce se scriu cuvinte, idei pornind de la « funcţii de forma
noi, se trag linii între toate ideile f:RR, f(x)=ax+b, a,bR »
care pot a fi conectate; Exemplu anexa.
Activitatea se opreşte când se
epuizează toate ideile.
4 Captarea atenţiei Profesoara prezintă un cub ale
cărei feţe sunt numerotate de la 1 la Elevii ascultă . O1 5’
6 şi şase plicuri notate de asemenea O2 M3
de la 1 la 6.
Profesoara solicită ca din M4
fiecare bancă câte un reprezentant
să arunce cu cubul, pentru a se Elevii aruncă cubul şi primesc plicul
stabili cine ce număr de plic cu numărul de pe plic
primeşte. În cazul în care s-a extras
plicul cu numărul de la cub se va
mai arunca încă o dată cu cubul.
5 Anunţarea Profesoara spune că: Vom vedea ce 2’
subiectului lecţiei si a exerciţii sunt în plicurile pe care le- Elevii asculta cu atentie. M1
competenţelor aţi ales la întâmplare şi vom rezolva Elevii noteaza titlul lectiei in caiete O1
urmărite aceste exerciţii. O2
Notaţi titlul lecţiei:
„ FUNCŢII - Exerciţii „
6 Dirijarea învăţării Profesoara îi anunţă pe elevi că O1 Evaluare 15’
fiecare grupă îşi va deschide plicul Elevii deschid plicul cu subiectele. Individuală
cu exerciţii. Elevii urmăresc indicaţiile O2
Profesoara dă explicaţii frontale M1
legate de sarcina pe care o are de Elevii studiază materialele primite O3 M4
îndeplinit fiecare pereche. Veţi M5
realiza câte o planşă care va trebui O4 M6
să conţină exerciţiile de pe fişă şi pe Elevii citesc, discută, încearcă să
care după expirarea timpului o veţi rezolve cât mai corect exerciţiile
prezenta clasei. O5
Fiecare pereche lucrează la propria
planşă, Profesoara supraveghează şi
îndrumă activitatea elevilor. Elevii se implică activ şi conştient în O6
Profesoara soluţionează eventual şi rezolvarea sarcinilor. Evaluare
situaţiile în care nu se implică formativă
fiecare elev din cadrul activităţii de O7
grup sau atunci când un elev
monopolizează toate activităţile.
În urma rezolvării cerinţelor care i- O8
au revenit grupului la îndemnul
profesoarei, elevii discută modul în
care pot împărtăşi colegilor din
celelalte grupe modul de rezolvare a
exerciţiilor propuse.
7 Obţinerea Fiecare pereche expune planşa pe Elevii urmăeresc prezentarea. O1,O2 12’
performanţei rând şi prezintă clasei exerciţiile
rezolvate. Elevii urmăresc prezentarea. O3, O4 M1
Profesoara dirijează prezentarea M7
liderului din pereche. Elevii trec pe rând la tablă şi rezolvă O5, O6
Celelalte perechi urmăresc câte un exerciţiu. O7,O8 Eval
prezentarea colegilor, fac observaţii Individuală
şi notează în caiete exerciţiile.

8 Evaluare Voi împărţi post-it-uri cu întrebarea Elevii completează fişele primite. 4’


„Cum apreciezi activitatea de azi?” O1, O2 M3 Autoevaluare
şi solicit ca elevii ca să le
completeze cât mai sincer .
9 Incheierea lecţiei Se discută asupra metodei folosite Elevii îşi spun părerile. 2’
şi asupra modului de implicare a
fiecărui elev în echipa sa. O1, O2 M1 Autoevaluare
Profesoara face aprecieri asupra Elevii ascultă cu atenţie.
activităţii elevilor si noteaza
activitatea lor. Elevii îşi notează tema pentru acasă.
Profesoara anunta tema pentru Eval
acasă. individuala
6

S-ar putea să vă placă și