Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

DATA : 14 noiembrie 2019


ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Nr. 1 Scurta
CLASA: a II-a
PROPUNĂTOR: prof.înv.primar Gălăţanu Gabriela
UNITATEA TEMATICĂ: ” Înmulţirea numerelor naturale ”
ARIA CURRICULARĂ: Matematica şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematica si explorarea mediului
SUBIECTUL LECŢIEI: Înmulţirea când unul dintre factori este 2,3 şi 4
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

COMPETENŢE SPECIFICE:

Matematica si explorarea mediului:


1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest,
descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <, >, =, +, -, •, :) în
rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural.

Activități integrate:
Comunicare în limba română:
1.4 Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare diferite;
2.1 Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;

Arte vizuale şi abilităţi practice


1.1 Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj visual simplu, exprimat printr-o varietate de forme
artistice.

Dezvoltare personală:
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-să efectueze operaţii de înmulţire când un factor este 2,3,4,


O2- să utilizeze corect noțiunile matematice – factor, produs, dublu, triplu, îndoit, întreit, împătrit;
O3- să identifice operaţiile corespunzătoare relaţiilor „de n ori mai mare” şi „cu n mai mare”
O4- să rezolve corect exerciții si probleme respectând ordinea operațiilor;
O5- să rezolve probleme - joc
O6- să mânuiască materialul intuitiv
O7- să adopte o poziţie adecvată a corpului în timp ce scriu
O8- să colaboreze în rezolvarea sarcinilor
O9- să respecte normele de comportament în cadrul grupului
SRATEGII DIDACTICE:
o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic.
o RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, planşe, manualul, caiet, creioane colorate.
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, perechi;
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
autoevaluare, evaluare orală,evaluare scrisă, aprecieri verbale;
RESURSE:
o TEMPORALE: 50 minute
o UMANE: 27 elevi;
o SPAŢIALE:sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:

- Manualul de Matematică şi explorarea mediului, autori Mihaela Ada Radu, Rodica Chiran, Olga
Pîrîială, E.D.P, 2018
- Curriculum pentru învăţământul primar, M.E.C.T.S., 2012
- Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara- Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura
Polirom, Bucureşti, 2007;
DEMERSUL DIDACTIC
Nr. Momentele Ob. Activitatea Activitatea Strategii didactice Metode și
Crt. lecției Op. propunătoarei elevilor instrumente
Metode și Mijloace de Forme de de evaluare
procedee învățământ organizare
1. Captarea O1 Elevii vor avea de Elevii vor Conversația Fişă Rebus Frontal Observarea
atenției rezolvat un Rebus completa Individual sistematică a
O5 matematic ,,Să ne Rebusul elevilor
reamintim!’’-noţiuni de
matematică şi de ştiinţe.
Pe verticală vor găsi
cuvântul AERUL
2. Enunțarea temei şi Anunţ tema şi voi Elevii ascultă Explicaţia Manual, caiet Frontal
a obiectivelor prezenta obiectivele cu atenţie Conversația
lecției în termeni
accesibili copiilor.

3. Prezentarea O5 Se scrie la tablă data și Scriu în caiete Manual, caiet


optimă a titlul lecției. Se vor data și titlul
conţinutului lucra exerciţii orale care lecției..
să ajute la consolidarea
înmulţirii numerelor
naturale învăţate

4 Dirijarea învăţării O3 Se vor rezolva exerciții Elevii rezolvă Explicația Frontal Observarea
O4 orale exerciţiile Demonstrația Individual sistematică
O5 Găseşte ,,dublul’’ orale Exercițiul Corectitudinea
O6 numerelor: 2,5 şi 8; operaţiilor,
O7 Găseşte ,,triplul’’ asocierilor
numerelor: 3, 7 şi 9
,,Împătritul numărului 6
este….
,,Întreitul’’ numărului
10 este….

5. Obţinerea O1 Pe bănci au fişe cu Elevii rezolvă Exerciţiul Fişe Anexa 2 Individual Observarea
performanţei diferite exerciţii. exerciţiile Perechi sistematică a
ANEXA 2 primite de pe elevilor
Corectitudinea
1.JOC: Găseşte fişe
calculelor
numerele lipsă din -fiecare elev va
cercul primit primi câte un
2.ŞTAFETA:Calculează cerc
exerciţiile din tabel -tabelul îl va
rezolva sub
formă de
ştafetă cu
colegul de
bancă
6. Feed-back-ul Se va realiza pe tot Elevii se vor
parcursul activităţii. aprecia
reciproc,
observând şi
corectând
eventualele
greşeli de
calcul
7. Evaluarea O6 Solicit rezolvarea Elevii rezolvă Exercițiul Fişă Anexa 3 Individual Observarea
sarcinilor din fișa de fişa sistematică a
lucru ANEXA 3 elevilor
Răspunsurile
elevilor
8. Retenția O7 Voi purta o discuţie cu Elevii vor Conversația Frontal Observare
elevii despre algoritmul asculta cu Explicația curentă
de calcul a operaţiei de atenţie
înmulţire ( adunare
repetată)
8. Transferul O7 Se poarta o discutie Ascultă Conversația Fişa Frontal Aprecieri
despre utilitatea aprecierile ANEXA 4 Individual verbale
învăţării operaţiilor în facute. generale şi
Îşi vor colora individuale
viaţa de zi cu zi,
faţa potrivită
exemplificăndu-se stării de pe fişă
situaţii concrete. Elevii
vor aprecia modul de
desfăşurare al activităţii,
colorând faţa potrivită
stării pe care au avut-o
azi la lecţie. ANEXA 4

Se vor face aprecieri


generale asupra
comportamentului
elevilor la lecţie, se
evidenţiază elevii care
au fost activi pe tot
parcursul lecţiei.
ANEXA 1 ,,Să ne reamintim!’’
Fără el nu se poate trăi, găsăţi cuvântul care se găseşte în coloana A-B

1. Mărit de 4 ori sau…..?


2. Mărit de 3 ori sau….?
3. Numerele care se înmulţesc se numesc….?
4. Rezultatul înmulţirii se numeşte…?
5. Numărul 12 este ………..numărului 6 ?

ANEXA 2
1. JOC :Completează cercul, înmulțind numărul din centru cu cel din inelul mijlociu pentru a obține
numerele din exterior.
2. ŞTAFETA : Calculează un copil prima coloană iar colegul a doua coloană. ATENŢIE: Verifică
rezultatele colegului!

ANEXA 3

1. ADEVĂRAT sau FALS?


2. Găseşte cheia potrivită pentru lacăt!

ANEXA 4

Cum a fost ziua de azi ? Colorează faţa potrivită zilei de azi !

S-ar putea să vă placă și