Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Generală Educație Ștefan Vodă


IP Gimnaziul „Ion Creangă”
„APROBAT”______________ „COORDONAT”__________
Tatiana Șargarovschi directorul IP Gimnaziul „Ion Creangă” Irina Ceban director adjunct

PROIECT DIDACTIC DE LUNGĂ DURATĂ

la Educația digitală
clasa a II-a „A”
Pentru anul de învățământ 2019-2020

Învățătoare : Leșan Svetlana, grad didactic II

Proiectul este elaborat conform Curriculumului disciplinar, 2018

Conducatorul CM __________________

Discut
at şi aprobat la şedinţa CM

Proces – verbal nr. din _____________


ADMINISTAREA DISCIPLINEI
Nr. de ore/ săptămână Nr. de ore / an
1 34
REPARTIZAREA ORIENTATIVĂ A ORELOR PE UNITĂȚI DE CONȚINUT
Unităţi de conţinut (module) Nr. de ore
1. Colaje şi decoraţiuni 1
5
2. Educaţia digitală 1
5
Ore la discreția cadrului didactic (ore de evaluare, recuperare activităţii 4
transdisciplinare)

PROIECTAREA EVALUĂRILOR
Sem. Evaluări
Nr module Nr. ore Obser
EI EFP EFE ES
vații
Semestrul 1 1 15 1 la discreția CD 2 1
Semestrul 2 1 19 1 la discreția CD 2 1
Total anual:
2 module 34 ore 2 la discreția CD 4 2
COMPETENȚE SPECIFICE DISCIPLINEI INTEGRATE

1.Utilizarea materialelor, ustensilelor şi tehnicilor specifice în diverse


activități tehnologice, manifestând curiozitate și interes pentru inovații.

2.Confecționarea unor obiecte simple utilitare și decorative, dând dovadă de


motivație pentru creativitate și gust estetic.

3.Apelarea la instrumente și resurse digitale în situații de învăţare, dând


dovadă de corectitudine, adecvare și respect pentru etica mediilor virtuale.

4.Transpunerea achiziţiilor tehnologice, digitale în context educaţionale și


cotidiene, demonstrând grijă pentru mediul natural și cei din jur.
UnitățiProduse recomandate
de competențe Detalieri de conținut Nr.Criterii
Datade succes
Resurse Evaluare Observații
P1
(sub-competențe)
Proiect de 1. Descriu etapele tehnologice
de de confecţionare;
confecţionare ore
2. Comentez aspectul estetic;
3.1.UIdentificarea Educația digitală-
3. Explic de ce15 ore
sunt utile articolele.
unităţilor primare de
P2 Articole 1. Selectez pânza/materialul necesar;
informaţie. tradiţionale8
3.2.Cunoașterea Unități2.dePăstrez în condiţii potrivite materialele şi ustensilele;
informație EI
noţiunilor elementare 1.Reguli de3.securitate
Respect la lecțiile de
normele de igienă şi protecţie a muncii.
ce ţinP3
de Confecționare Educație
de 1. Selectez materialele și1ustensilele necesare.
digitală.
codificarea/decodifica
9
rea datelor. lucrări 2.Povestea2.unui
Respect
bit. etapele tehnologice.
1
3.Byte-ul –3.prietenul
Utilizez mai marescheme
schițe, al 1 și diferite tehnici de lucru.
3.3.Rezolvarea
bitului.
problemelor
elementare de 4. Realizez lucrarea cu acuratețe.
3.Construim din biţi (cuvinte, 1
codificare/decodificare desene). 1. 5. Apreciez
Respect normele
.
P4 Evaluarea lucrărilor cât este de igiena
estetică și lucrarea.
protecție a muncii.
confecţionate 10 2. Explic dacă se respectă tradiţia populară.
3. Explic dacă s-au respectat etapele tehnologice.
3.4. Recunoașterea
4. Explic cât de calitativ este produsul.
mediilor de introducere și Scriem și desenăm
5. Respect terminologia specifică.*
editare a textelor precum și digital
a componentelor 1. Unde putem să scriem? –
principale ale acestora. 1
3.5.Utilizarea tastaturii aplicaţii de scris.
(reale sau virtuale)
pentru scrierea textelor
simple. 2. Pagina, cursorul, tastatura. 1

3.6.Recunoașterea mediilor
creare și editare a 3. Litere majuscule, minuscule și 1
imaginilor precum și a alte semne
componentelor principale
ale acestora. 4. Așezăm textul... în paragrafe. 1 EFE
3.7.Utilizarea unităţii 5. Scriem mai repede și mai 1
mouse (sau a unităţii corect (aplicaţii typing –
stylus) pentru desenare. 6. opțional).
3.8.Utilizarea 7. Desenăm... pe ecran 1
instrumentelor de
desenare pentru crearea
imaginilor cu elemente 8. Pagina pentru desen. Creionul, 1
de pensula și radiera digitală.
formă și culoare selectată. 9. Paleta de culori. Linii și forme 1
geometrice.
3.9.Formarea Gândim digital 1
secvenţelor de 1. De la complicat – la simplu.
instrucţiuni
(programelor) cu
instrucţiuni repetitive. 2.Reutilizăm instrucţiuni. 1 EFE
3.Programe cu repetări: scriere, 1
Rularea programelor cu rulare, depanare.
instrucţiuni repetitive în mediul 4.Evaluare sumativă. Educație 1 ES
vizual. digitală
5.Activități diferențiate de 1
postevaluare
6.Activităţii transdisciplinare 2

S-ar putea să vă placă și