Sunteți pe pagina 1din 9

Pastelul

„ Oaspeţii primăverii”
de V. Alecsandri

Chișinău - 2015
Proiect didactic
Clasa : a IV -a,,A”
Învățător: Ceban Ana
Obiectul : Limba și literatura română
Subiectul lecţiei: Pastelul „Oaspeţii primăverii” de V. Alecsandri
Subcompetenţe curriculare:
2.1. Utilizarea eficientă a tehnicilor de lectură corectă, conștientă și fluidă, în
scopul înțelegerii celor citite în gînd.
2.7. Delimitarea elementelor semnificative ale tablourilor de descriere a naturii și
compararea cu cele reale.
2.15. Identificarea mijloacelor artistice în text.
Obiectivele lecţiei:

La finele lecţiei elevii vor fi capabili:


O1 – să deosebească pastelul (ca specie literară) evidenţiind trăsăturile lui
caracteristice;
O2 – să formuleze răspunsuri la întrebări;
O3 – să coreleze imaginile tablourilor cu conținutul textului;
O4 – să elaboreze independent fişa de analiză structurală a poeziei aplicînd
cunoştinţele asimilate;
O5 – să citească cursiv şi expresiv pastelul respectînd semnele de punctuaţie;
O6 – să pătrundă afectiv și spiritual în atmosfera începutului de primăvară;
Tipul lecţiei: Lecţie de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor.

Tehnologii didactice:

a) forme: frontal, individual, în grup;

b) metode şi procedee: metoda lecturii explicative; jocul didactic; metoda


„Clustering”, descoperire, prezentare artistică, etc.

Mijloace de învăţămînt: portretul scriitorului, expoziţie de carte, tabloul


„Primăvara” de I. Vieru, piesa „Cîntecul ciocîrliei” de P. Ceaikovski.

Referinţe bibliografice:

1. Curriculum şcolar clasele I – IV, Chişinău, 2010


2. Limba română, manual şcolar;
3. Ghidul învăţătorului, clasa a IV-a, Chişinău,
Scenariul lecţiei

Timp (min)
Tehnologii didactice

Obiective

mijloace
predare – evaluare
învăţare
Secvenţele

metode
forme
tip

procedeeMetode
lecţiei Activitatea învăţătorului şi a elevului

iaconversaţ

frontal

Proiector
Captarea 2 - Buna ziua, elevi!
atenţiei Se completează careul (Anexa 1)
1.Are petale
2.O culoare a primăverii
O1

Intuiția

Chestionare orală
frontal
Reactualizarea 2
cunoştinţelor - Cînd păsările se scaldă în baia razelor de soare , se întrec să
slăvească cu cîntecele lor tinereția pămîntului ?
- Cum este primăvara?
- Care e anotimpul vostru preferat? De ce?
- Cine a descris frumos natura?
- Ce ştiţi despre V. Alexandri?
- Numiți oaspeții primăverii.
- Ghioceii,brîndușele, păsările, insectele, soarele cald etc.

decupatCocostîrc
frontal
ire Descoper

iniţială

verbalăApreciere
Anunţarea 2 Avem un ospete , un cocor cu o scrisoare în cioc. (Anexa 2)
subiectului şi a Dragii mei prieteni!
obiectivelor Venind din ţările calde, la voi pe meleag, v-am adus cu mine
lecţiei 2 căldura sufletească, mărţişori şi chiar o scrisoare cu o veste pentru
verbală
Predarea şi 3 Informaţii despre poet (Anexa 3). Se demonstrează

Descoperire

verbalăApreciere
învăţarea temei portretul poetului. Este prezentată o expoziţie de
noi cărţi.
(prezentarea Vasile Alecsandri (n. 21 iulie 1821, Bacău; d. 22
situaţiilor de august 1890, Mircești, județul Iași).
învăţare) A fost poet, dramaturg, folclorist, om politic,

Lectura model
2 Lectura model este prezentată de către învăţător.
problematizareClustering um lect dedescoperirea

frontalIndividual
4 Lucru în grup (fiecare grup primeşte un cuvînt ). Elevii caută
explicaţia cuvintelor necunoscute în dicţionar. Caută sinonime ale
cuvintelor pastel, prevestitor, năgîţ. (Anexa 4,a)
Găsesc fişe pe care sînt scrise cuvintele explicate (Anexa 4,b), apoi
alcătuiesc cu ele propoziţii.
Tainic - Care conține o taină; greu de priceput; mistic; enigmatic;
misterios. Care prezintă o taină pentru alții; secret; ascuns. Care este
ascuns de ochii lumii; ferit.
Pastel – poezie în care se zugrăveşte un tablou din natură
Prevestitor – persoană care anunţă dinainte, care prevesteşte
ceva, care constituie un indiciu a ceea ce se va întîmpla. Profetic,
vestitor.
Nagîţ – păsări migratoare de baltă, de mărimea unui porumbel cu
pene negre-verzui pe spate şi pe piept, albe pe pîntece şi cu un moţ
negru în creştet. Neştiut
a

Misterios
Necunoscut Tainic
Neînţeles
Secret
- Alcătuiţi cîte o propoziţie cu fiecare cuvînt
O3 Elevii citesc textul „zumzăind”.

Apreciere ver Apreciere verbală


asalt de idei

frontal frontal frontal


Dirijarea 5
învăţării - Încercaţi să redaţi cît mai expresiv conţinutul lui şi să determinaţi
tablourile poeziei.
- Să vedem cum v-a reuşit.
Analiza şi întitularea tablourilor . Joc. Pentru răspuns corect elevii bat
din palme, pentru greşit – bat din picioare
- Ce descrie poetul în primul tablou?
- Ce procedeu foloseşte poetul pentru a descrie apariţia treptată a

Lectura zum-z um lectura multiplă „ping-pong”


cocostîrcului?
- Explicate expresia “un negru punct ”
- Explicate de ce cocostîrcul este numit “tainic, dulce, iubit
prevestitor”
- Determinaţi ce mijloace artistice foloseşte poetul în primele două
versuri din strofa a doua.
- Ce vrea să spună poetul prin această comparaţie?
- Copii imaginaţivă cu ochii închişi tabloul. Ce imagine artistică a
creat poetul?
- Ce exprimă poetul în ultimele versuri din strofa a doua?
- Ce mijloace artistice foloseşte V. Alexandri pentru a reda bucuria
copiilor?
- Ce parte de vorbire este folosită mai des în aceste versuri?
- Cu ce scop sunt folosite trei verbe (aleargă, sar, zic)?
O2 - Ce fel de imagine artistică a obţinut poetul?
- Cum vom intitule acest tablou?
- Ce ne prezintă poetul în a treia strofă?
- Cum a descris această imagine?
- Ce fel de comunicare este în text?
- Cite strofe are poezia?
- Cite versuri are fiecare strofă?
- Cum sunt versurile? (lungi, scurte)
manual
O5 - Vom citi în lanţ cîte un vers pornind de la primul elev

Lucru în grup Lectura în lanţ


3

verbalăApreciere
- De ce poietul a întitulat poezia „Oaspeţii primăverii”?
- Citiţi strofele în care sunt prezentaţi aceşti oaspeţi.

fişe Frontal
Fixarea 2 - Ce formă are textul studiat: narativ, dialogat sau discriptiv?

„Primăvara”Tablou
cunoştinţelor - Despre ce este scris în pastel?
- Ce gînd, idee a vrut să sugereze poetul despre primăvară?

Obţinerea 5 O4 Se propune elevilor să completeze tabelul la tablă. (Anexa 6)

optidizare a creativităţiiBrainstorming Ex. de


performanţelor
4 O6 Pentru a intensifica sentimentele, emoţiile produse de lectura poeziei,
audiază „Cîntecul ciocîrliei” din piesa „Anotimpurile” de P. Ceaikovski.
2 - Alegeţi cele mai duioase substantive din această poezie
- Completaţi spaţiile libere cu substantivele găsite (fişe)
Evaluarea 5 Elevii expun părerea despre lecţia dată
lecţiei

individual
memorie
Asigurarea 2 - De memorat pastelul
retenţiei şi a - Desen pentru una din strofe
transferului

S-ar putea să vă placă și