Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a
Data: 09-03-2015
Propunător: Martinas Adriana ( căs.Giurgi)
Aria curriculară: Arte şi tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea de învăţare: Activităţi cu materiale sintetice- hârtia.
Tema: Mărţişor pentru mama
Tipul lecţiei: formarea de priceperi şi deprinderi
Scop : Formarea deprinderii de a asambla şi decupa după conturul dat.

Obiective:
O1- să intuiască materialele de lucru;
O2- să decupeze fără a depăşi spaţiul dat;
O3-să asambleze cele doua foi cu ajutorul unei capse;
O4- să întrepătrundă şnurul de mărţisor prin cele două părţi de hârtie;
O5- să răspundă corect la întrebările adresate.

Strategia didactică:
-metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia.
-mijloace de învăţământ: poezia, mărţişorul model, creioane colorate, foarfec, lipici, perforator, capsator, şnur de mărţisor ( canaf).
Mod de organizare: frontal, individual.
Durata: 50 ’

ETAPELE:

-se desenează formele după conturul dat (pe ambele foi);

-se scrie în partea de jos a unei foi: La mulţi ani! , iar pe cealaltă foaie: ,,8 Martie’’;

-se decupează cele doua foi după conturul dat;

-cele doua foi ( în formă de 8) se pun una în spatele celeilalte, partea colorată să fie înafară;

-se prind cele două părti cu o capsa/ lipici;

-se apasă cu pixul părţile de jos, unde sunt cele două linii verticale, până se rupe foaia;

-se întrepătrunde săgeata din partea stângă pe deasupra liniei verticale, apoi se lipeşte săgeata ( la fel se procedează şi cu cealaltă
săgeată);

-se perforează în ambele părţi pentru a putea întrepătrunde şnurul de mărţişor.


Demersul didactic
STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE
Ob CONŢINUTUL INTRUCTIV-EDUCATIV Metode şi Mijloace de Mod de EVALUARE
LECŢIEI
procedee învăţământ organizare

Moment Se aeriseşte sala de clasă şi se pregătesc condiţiile


organizatoric necesare desfăşurării lecţiei.
2’

Reactualizarea O5 Dragi elevi, în ce anotimp suntem ( Suntem în Frontal Observarea


cunoştinţelor anotimpul de primăvară). Ce sărbători avem în acest sistematică
conversaţia
însuşite anotimp? ( ziua mamei , Paştele). Voi ştiţi când este ziua
anterior 3’ mamei? ( Ziua mamei este pe 8 martie)

Captarea O5 Am sa vă recit o poezie, iar voi trebuie să fiţi atenţi Explicaţia poezia individual Apreciez
atenţiei pentru a putea să-mi spuneţi la cine se referă poezia. calitatea
,,S-au aprins în noapte stele. răspunsului
2’ frontal
Ce aproape sunt de ele! conversaţia
Numai să întind o mână
Şi-una-n palm-o să-mi rămână.
Mamă, vrei de ziua ta
Să-ţi aduc în dar o stea? (Poezia se referă la ziua mamei).

Anunţarea Astăzi la ora de ,,Arte vizuale şi abilităţi practice’’ vom Frontal Observarea
scopului şi a realiza un mărţisor pentru mamele voastre. Vom colora, sistematică
Explicaţia
obiectivelor 1’ decupa şi capsa două foi pentru a realiza marţişorul.

Dirijarea Se vor intui materialele de pe bănci. Se vor explica Martişorul


învăţării 38’ etapele de lucru cu ajutorul unor foi (2) . model
O1 Exerciţiul
Se fac exerciţii cu elevii pentru încălzirea mâinilor şi a
Creioane Apreciez
degetelor: închidem şi deschidem pumnii, morişca înainte fontal
colorate capacitatea
şi înapoi, răsucirea braţelor înainte şi înapoi. elevilor de a
O2 demonstraţia
Foarfec respecta
Se vor pune doi elevi pentru a repeta etapele de lucru, etapele de
Conversaţia
apoi se începe lucrul propriu-zis. Lipici lucru
O3 .
Pe parcursul lucrului, voi pune la audiţie trei-patru Perforator,
O4 cântece: ,,E ziua ta mamico’’, ,,De ziua ta’’,,Pentru mama capsator individual
mea’’, ,,Mama’’. Şnur de
Explicaţia
mărţişor
(canaf)

Obţinerea Se va face analiza lucrărilor obţinute. Explicaţia Frontal Apreciez


performanţei capacitatea
4’ elevilor care
au lucrat
îngrijit.

Încheierea Se fac aprecieri colective şi individuale asupra participarii Explicaţia Apreciez


activităţii 2’ la activitate. participarea
elevilor la oră.

S-ar putea să vă placă și