Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Clasa IV
Numărul lecţiei în modul: 3/9
Numărul lecţiei conform orarului: 1, 2
Durata lecţiei: 90 minute
Subiectul lecţiei: Pastelul „Oaspeţii primăverii” de V. Alexandri
Subcompetenţe curriculare:
Lectura textelor narative şi în versuri. Componenţa lor structurală. Aprecierea
textului literar şi valorificarea vocabularului textual.
Obiectivele lecţiei:
La finele lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – să deosebească pastelul (ca specie literară) evidenţiind trăsăturile lui
caracteristice;
O2 – să distingă tablourile pastelului;
O3 – să deducă tema şi ideea pastelului;
O4 – să elaboreze independent fişa de analiză structurală a poieziei aplicînd
cunoştinţele asimilate;
O5 – să citească cursiv şi expresiv pastelul respectînd semnele de punctuaţie;

Tipul lecţiei: Lecţie de formarea capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor.

Tehnologii didactice:

a) forme:frontal, individual, grup

b) metode şi procedee: metoda lecturii explicative; joc; metoda „clustering”,


descoperire, prezentare artistică.

Mijloace de învăţămînt: portretul scriitorului, expoziţie de cărţi, tablou


„Primăvara” de I. Vieru, piesa „Cîntecul ciocîrliei” de P. Ceaikovski.

Referinţe bibliografice:

1. Curriculum şcolar clasele I – IV, Chişinău, 2010

2. Ghid metodologic, manual şcolar

3. Limba română. Ghidul învăţătorului, clasa a IV-a, Chişinău, Cartier 2008


Scenariul lecţiei

Timp (min)
Secvenţele Activitatea învăţătorului şi a elevului Tehnologii didactice

Obiective

mijloace
lecţiei predare – evaluare
învăţare

forme

metode
tip

procedeeMetode

frontal
iaconversaţ

ordiaproiect
Evocare 2 - Buna ziua, elevi!
Se completează careul (Anexa 1)

2 - Ce poate fi frumos?
- Cum este primăvara?
- Care eunanotimpul
cocor cu vostru preferat? De (Anexa
ce?

frontal

decupatCocostîrc

iniţială

verbalăApreciere
ire Descoper
2 Se plasează o scrisoare în cioc. 2)
- Să citim ce e scris în această srisoare. Elevii citesc pe rînd cîte un
obiectiv.
2

problematizareClustering

Apreciere verbală
Descoperire Lectura model

frontalIndividual
Realizarea 7 Informaţii sepre poiet (Anexa 3). Se demonstrează portretul poetului.
sensului Este prezentată o expoziţie de cărţi. Lectura model este prezentată de
către învăţător.
Lucru în grup (fiecare grup primeşte un cuvînt ). Elevii caută
explicaţia cuvintelor necunoscute în dicţionar. Caută sinonime ale
cuvintelor pastel, prevestitor, năgîţ. (Anexa 4,a)
Găsesc fişe pe care sînt scrise cuvintele explicate (Anexa 4,b), apoi
alcătuiesc cu ele propoziţii.

frontal
5 Elevii citesc textul „zumzăind”.

-zumLectura
- Încercaţi să redaţi cît mai expresiv conţinutul lui şi să determinaţi
tablourile poeziei.
frontal

manual
Lucru în grup Lectura în lanţ
3 - Vom citi în lanţ cîte un vers pornind de la primul elev

verbalăApreciere
- De ce poietul a întitulat poezia „Oaspeţii primăverii”?
- Citiţi strofele în care sunt prezentaţi aceşti oaspeţi.

fişe
2 -

„Primăvara”Tablou
Ce formă are textul studiat: narativ, dialogat sau discriptiv?
- Despre ce este scris în pastel?
- Ce gînd, idee a vrut să sugereze poetul despre primăvară?

4 Pentru a intensifica sentimentele, emoţiile produse de lectura poeziei,


audiază „Cîntecul ciocîrliei” din piesa „Anotimpurile” de P. Ceaikovski.
2 - Alegeţi cele mai duioase substantive din această poezie
- Completaţi spaţiile libere cu substantivele găsite (fişe)

Reflectie 5 Elevii expun părerea despre lecţia dată

individual
memorie
2 - De memorat un fragment din pastel.
- Desen pentru una din strofe
Anexa 1

1
2
3
4
5
6

1) Are petale
2) O culoare a primăverii
3) Sinonimul cuvîntului
„pădure”
4) Prima lună a primăverii
5) Sinonimul cuvîntului vesel
6) Privestitor al primăverii
Anexa 2

Dragii mei prieteni!


Venind din ţările calde, la voi pe meleag, v-am adus cu mine
căldura sufletească, mărţişori şi chiar o scrisoare cu o veste pentru
voi copii. O înmînez dnei învăţătoare. Succese vouă! Dar eu o să
plec la cuibul meu, să-l caut aici la voi în sat.

Anexa 3

V. Alexandri a fost înaintaşul lui M. Eminescu. Cînd tînărul poiet


îşi publica primele poiezii, V. Alexandri era, deacum, scriitor vestit.
Lui îi aparţin versurile care exprimă bucuria bătrînului scriitor în
legătură cu apariţia unui talent nou. Lui V. Alexandri îi datorăm
publicarea baladei „Mioriţa”. Poietul şi-a iubit ţara, baştina, satul
Mirceşti, unde a admirat frumuseţea fiecărui anotimp.
Anexa 4
a Neştiut

Necunoscut
Misterios
Tainic
Secret Neînţeles

Tainic - Care conține o taină; greu de priceput; mistic;


enigmatic; misterios. Care prezintă o taină pentru alții;
secret; ascuns. Care este ascuns de ochii lumii; ferit.
Pastel – poezie în care se zugrăveşte un tablou din
natură
Prevestitor – persoană care anunţă dinainte, care
prevesteşte ceva, care constituie un indiciu a ceea ce se va
întîmpla. Profetic, vestitor.
Nagîţ – păsări migratoare de baltă, de mărimea unui
porumbel cu pene negre-verzui pe spate şi pe piept, albe pe
pîntece şi cu un moţ negru în creştet.
Anexa 5

- Ce descrie poetul în primul tablou?


- Ce procedeu foloseşte poetul pentru a descrie
apariţia treptată a cocostîrcului?
- Explicate expresia “un negru punct ”
- Explicate de ce cocostîrcul este numit “tainic, dulce,
iubit prevestitor”
- Determinaţi ce mijloace artistice foloseşte poetul în
primele două versuri din strofa a doua.
- Ce vrea să spună poetul prin această comparaţie?
- Copii imaginaţivă cu ochii închişi tabloul. Ce
imagine artistică a creat poetul?
- Ce exprimă poetul în ultimele versuri din strofa a
doua?
- Ce mijloace artistice foloseşte V. Alexandri pentru a
reda bucuria copiilor?
- Ce parte de vorbire este folosită mai des în aceste
versuri?
- Cu ce scop sunt folosite trei verbe (aleargă, sar, zic)?
- Ce fel de imagine artistică a obţinut poetul?
- Cum vom intitule acest tablou?
- Ce ne prezintă poetul în a treia strofă?
- Cum a descris această imagine?
- Ce fel de comunicare este în text?
- Cite strofe are poezia?
- Cite versuri are fiecare strofă?
- Cum sunt versurile? (lungi, scurte)
- Cite versuri conţine pastelul?
- Cum aţi aflat? Prin ce operaţii aritmetice?

S-ar putea să vă placă și