Sunteți pe pagina 1din 4

Data:05.09.

2023___

PROIECT DIDACTIC
la limba și literatura română

Autorul proiectului: Frecațel Olga Clasa: a IV – a ,,B”

Numărul lecţiei în modul : 4/5 Numărul lecţiei conform orarului:1/2

Unitatea de învățare: Patriotism

Subiectul lecției: 3. Automatizarea tehnicii lecturii cu voce şi în gând.


Tipul lecției: mixtă Text - suport: Oastea ţării de Ştefan Tudor. Atelier de lectură.
4. Tema,ideea,locul și timpul acțiunii. Versificaţia.
Text - suport: Oastea ţării de Ştefan Tudor.

Unități de Obiective operaționale:


competențe La sfârșitul lecției elevul va fi capabil: Strategia didactică a lecţiei:
3.1. O1-Să citească expresiv poezia (lanț.idividual,)
O2-Să distingă ideiile principale din poezie
Utilizarea
O3-Să găsească în poezie povete,îndemnuri și а) forme de organizare: frontal, individual, în perechi
eficientă a adresările
tehnicilor de O4-Să identifice rima îm poezie в) metode, procedee şi tehnici: Metoda cvintetul, conversația, exercițiul,
lectură O5 Să manifeste interes pe parcursul orei . metoda semaforului, jocul didactic.
corectă, c) mijloace de învățământ: prezentare power point,manual, tablă, desen,
conștientă și
fluidă. Resurse informaţionale şi metodologice:
1) Curriculumul şcolar pentru clasele I-IV, Chişinău, 2018
2) Limba română, Manual pentru clasa a 4,ed. Prut Internaţional, Chişinău,2015;
Strategii de evaluare: EFI
DESIGNUL INSTRUCȚIONAL

operaționale Tehnologia realizării și conținuturi vizate Strategii didactice:


Predare – învățare
Obiective
Etapele

Evaluare
lecției

didactice

didactice
Mijloace
procedee
Metode

Forme
și
Evocare Salutul EI
Organizarea clasei
Moment organizatoric
Prezentarea oaspetelui care a adus obiectivele și subiectul orei

Citirea model a poeziei


Ce îți sugerează titlul poeziei?
• Discutați despre componența posibilă a unei oști ce reprezintă țara. Analiza
Realizare Citirea poeziei în gând,apoi în șoaptă .
a sensului Citirea poeziei în lanț

Analizăm cuvintele-cheie
țară
• carte
• copilărie
• bătălie
Explicăm cuvintele
Introducem cuvintele noi în enunțuri
Cui i se adresează poetul în poezia citită?
• Ce semnificație are titlul poeziei? Explicația
• Cu ce este comparată clasa în poezie? Ce reprezintă oastea țării?
• Ce ai putea promite în urma sfaturilor propuse?

Lucrul în grup
a) Descoperă în textul citit cuvintele cu același sens pentru:
• amici • plai • popor • armată • a păzi • drapel
b) Alcătuiește enunțuri cu două dintre ele. Lucrul în
grup
2. a) Găsește cuvinte cu sens opus pentru cele selectate din text.
• оnghețat • jos • dușmani • sosesc
b) Înlocuiește în enunțurile din text cuvintele propuse cu cele cu sens
opus găsite de tine. Ce schimbări observi? Formulează concluzii.
3. a) Identifică și scrie cuvintele-rimă.
b) Stabilește legătura între două din perechile alese.
a) Identifică un vers-două care îți trezesc admirația. Argumentează. Lucrul
b) Prin ce atrag atenția versurile? Argumentează. individual
Toamna vă sărută pe obraji,
Soarele оn brațe vă cuprinde.
c) Continuă șirul obiectelor descrise în aceeași manieră.
Cerul… Norul… Pomul… Casa…
5. a) Formulează trei întrebări pe baza poeziei, pornind de la începutul
dat: De ce…?
b) Răspunde la aceste întrebări.
6. a) Discută cu colegul/colega de bancă despre învățătura
din următoarele versuri:
Fiecare clasă e un steag.
Steagu-și are-n frunte căpitanul.
b) Alegeți varianta care vi se pare mai potrivită înțelegerii acestor versuri.
Argumentați.
• Fiecare clasă are steagul său. Explozia
• Оn fiecare clasă trebuie să fie un steag. stelară
• Clasa trebuie să fie ca un simbol al țării, asemenea steagului.
• Clasa trebuie să fie unită, precum sunt culorile de pe steag.
• Căpitanul trebuie să fie cel care poartă steagul.
8. a) Găsiți și transcrieți din poezie:
Povețele: Adresările: Оndemnurile:
b) Observați semnele de punctuație utilizate în acest scop. Formulați concluzii.
c) Imaginează-ți că trebuie să redactezi un mesaj (o comunicare) către
strămoșii tăi. Ce ai putea promite în urma sfaturilor propuse în poezia
Oastea țării de Ștefan Tudor?
9. Desprindeți ideea principală a poeziei, lucrând împreună.
• Identificați trei-patru versuri care vi se par cele mai
importante, care definesc o idee, o оnvățătură.
• Alegeți-l dintre acestea pe cel mai sugestiv.
• Spuneți-vă părerile pe rвnd, ascultați-vă cu multă răbdare.
• Decideți оn favoarea ideii pentru care au fost prezentate Observația
cele mai multe argumente.
Reflecție 10. Observați imaginea. Cum credeți, ce sugerează ea?
Alcătuiește pe baza imaginii un text din patru-cinci enunțuri.
Microfonul magic
Eu azi la ora am fost …
Mi-a plăcut….
Nu am înțeles ….
Extindere
Pentru acasă ex 7 pag 11. a) Cu ce sens este utilizat cuvântul bătălie în poezia Oastea țării?
Ce sugerează acest cuvânt?
Cвștigați, prieteni, rвnd pe rвnd,
Bătălie după bătălie.
b) Alcătuiește un enunț în care cuvântul bătălie să aibă alt sens decât în text.

S-ar putea să vă placă și