Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.11.2009 Clasa: a II-a nvtor : Elena Medvichi Disciplina: Limba i literatura romn Capitolul: Ce pot face minile dibace Subiectul leciei: Poezia Furnica de Vasile Romanciuc Familii de cuvinte. Exerciii aplicative Tipul leciei: Predare-nvare-evaluare Obiective operaionale: a) cognitive: OC1 - s cunoasc ortografia cuvintelor sa/s-a; OC2 - s formeze familii de cuvinte; OC3 - s neleag care este nvtura poeziei; b) psihomotorii: OP1 - s citeasc cursiv, expresiv poezia; OP2 - s gseasc cuvinte-nsuiri ; OP3 - s alctuiasc enunuri cu cuvintele-cheie; OP4 - s gseasc cuvintele cu sens asemntor din poezie; OP5 - s compun un minieseu despre furnic; c) afective: OA1 - s manifeste dragoste i stim fa de cei ce muncesc; OA2 - s dea dovad de buntate fa de semenii si; OA3 - s manifeste nelegere i toleran n grup.
STRATEGIA DIDACTIC:

Metode i procedee: lectura explicativ, conversaia,explicaia,exerciiul, descoperirea, analiza, pauza dinamic, lucrul cu manualul, citire expresiv , compunerea, citirea selectiv, , asaltul de idei, dialogul,metoda pianjen. Mijloace didactice: poster cu furnici, manualul, caietul, fie, portretul lui Vasile Romanciuc, fi cu cuvinte-cheie. . Forme de organizare: activiti frontale, activiti individuale, lucrul n grup. BIBLIOGRAFIE: Curriculum colar ( cl.I-IV), Ghidul nvtorului, manualul. Durata: 90 minute

Nr. d/o

Etapele leciei

Obiective op.

Coninutul instructiv-educativ al leciei


Activitatea nvtorului nvtorul supravegheaz i pregtete materialul didactic necesar pentru lecie. Asigur disciplina crend o atmosfer de lucru. nvtorul recit urmtoarea salutare: Astzi s-au trezit n zori S-au splat pe ochiori Repejor s-au mbrcat i la coal au plecat Vd c v e-mbujorat faa Dragi copilai: - Bun dimineaa! Activitatea elevilor Elevii pregtesc cele necesare pentru lecie Metode i procedee Conversaia

Strategii didactice Mijloace de instruire Manualul Caietul Forme de Evaluare activitate Activitate frontal

1.

Moment organizatoric

Elevii se salut cu nvtoarea

2.

Captarea ateniei

Astzi vom nva o poezie care se numete Furnica, de Vasile Romanciuc . Ca s aflm despre ce se va vorbi n ea ascultm moto-ul: Omul harnic din ce crete? Elevii ascult . Din copilul ce muncete! (Constantin Dragomir) nvtorul pune ntrebri elevilor: - Ce mesaj ne transmite autorul moto-ului?

Conversaia

Manualul

Activitate frontal

Dialogul - Autorul ne transmite c pentru a deveni un om harnic trebuie mai nti s fii un copil harnic.

Manualul

Activitate frontal

Reactualizarea

Asaltul de idei

S-ar putea să vă placă și