Sunteți pe pagina 1din 9

Scoala Gimnaziala Vama

profesor Negura Camelia


Limba şi literatura română

PROIECT DIDACTIC

CLASA a VIII-a
SUBIECTUL LECTIEI: Propoziţia subordonată predicativă şi propoziţia subordonată subiectivă. Consolidare

TIPUL LECTIEI: de consolidare și sistematizare a cunoștințelor


DURATA: 50’
COMPETENȚE GENERALE:
- receptarea mesajului scris / oral în diferite situații de comunicare;
-utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare .
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 ințelegerea semnificației generale a mesajului oral, sesizând progresia și coerența ideilor exprimate;
2.3 utilizarea corectă a relațiilor sintactice în textele orale / scrise.
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
a) COGNITIVE
O1- să dea definitia propozitiei subordonate predicative și subiective;
O2 - să identifice subordonatele predicative și subiective in diferite texte;
O3- să știe care sunt termenii regenți ai subordonatei predicative și subiective;
O4- să știe care sunt elementele de relație (introductive);
O5- să construiască fraze cu subordonate predicative și subiective introduse prin diferite elemente

1
Scoala Gimnaziala Vama
profesor Negura Camelia
Limba şi literatura română

introductive
b) PSIHOMOTORII
O6 – să știe să transforme un nume predicativ / subiect în propozitie predicativă / subiectivă și invers

METODE SI PROCEDEE – se vor folosi alternativ sau combinat metode si procedee precum: conversaţia, explicaţia, analiza
gramaticală, exerciţiul (de contragere si expansiune),brainstorming, ciorchinele, jocul didactic, Să inventăm o poveste!, Scaunul
autorului
MATERIALE SI MIJLOACE – texte lingvistice, fişe de lucru, testul de evaluare formativă

FORME DE ORGANIZARE – activitate frontală şi independentă, individuală, activitate pe grupe

BIBLIOGRAFIE:
Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan” – Al. Rosetti Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului Consiliul Național al
Audiovizualului – Ești cool și dacă vorbești corect, Ed Univers Enciclopedic Gold, București, 2010
Nicoleta Ionescu – Limba română pentru clasa a VIII-a, ed Booklet, București, 2009
Vasile Goran, Maria-Emilia Goian, Rita Cântiuc (coordonatori) – Limba română. Comunicare. Fișe de lucru. Teste inițiale,
formative și finale, ed Nomina, Pitești, 2010
Mihaela Secrieru – Didactica limbii române, ed StudIS, Iași, 2008

2
Scoala Gimnaziala Vama
profesor Negura Camelia
Limba şi literatura română

SCENARIUL DIDACTIC

1.Organizarea clasei (1 min): notarea absentelor, stabilirea ordinii și asigurarea celor necesare lecției.
2.Verificarea temei de casă: ( 3min) Elevii au avut de rezolvat ex 4 / 94. Tema este verificată prin sondaj, atât cantitativ
cât și calitativ, făcându-se corecturile și dându-se explicațiile necesare.

3.Actualizarea cunoștințelor anterioare: (5min)


Se reiau cunostintele esentiale dobandite orele trecute privind propozițiile subordonate predicative și subiective. Folosind
metoda ciorchinelui, fiecare elev care va răspunde corect, va completa ciorchinele la tablă și în caiete:
P: Ce este propoziția predicativă?
R: Predicativa constituie în frază o realizare propozițională a numelui predicativ

P: Care este termenul regent al predicativei? (de cine este cerut)


R: Termenul regent este verbul copulativ (care constituie predicatul nominal incomplet: a fi, a deveni, a ieși, a se face, a
ajunge, a rămâne, a părea, a însemna)

P: Ce este propoziția subiectivă?


R: Propoziția subordonată subiectivă constituie în frază o realizare propozițională a subiectului

P: Care sunt termenii regenți ai subiectivei?


R: Termenii regenți pot fi: un verb impersonal, o expresie verbală impersonală, un verb la diateza reflexivă impersonală, un
adverb sau o locuțiune adverbială.

P: Care sunt elementele care introduc atât predicativa, cât și subiectiva?


R: Elementele introductive celor două subordonate sunt: conjuncții subordonatoare – ca, să, că; pronume (adjective
pronominale) relative: care, cine, ce, cât; pronume (adjective pronominale) nehotărâte – oricine, oricare, orice; adverbe relative-
unde, când, cum, cât.

3
Scoala Gimnaziala Vama
profesor Negura Camelia
Limba şi literatura română

4.Captarea atenției elevilor / Moment ortografic (5 min):


P: Corectați greșeala auzită la televizor: împotriva pâinei albe
Cum ar fi trebuit să se spună?
R: împotriva pâinii albe

5.Anunțarea subiectului noii lecții și a obiectivelor operaționale (2 min):


Astăzi vom consolida informațiile despre propozițiile subordonate învățate. Va trebui ca, în final, să ... (se anunță obiectivele
operaționale menționate)

6.Prezentarea sarcinilor de lucru (25 min):


Joc didactic: Caută-ţi perechea!
Profesorul scrie pe bilețele fie o propoziție principală, fie suborbonată. Elevii vor extrage câte un bilețel, găsindu-și continuarea /
perechea în clasă. După găsirea perechii, elevii vor identifica tipul subordonatei și o vor scrie la tablă. Se vor putea ridica de la loc
cu acordul profesorului: (vezi anexa 1)

bilet nr 1: E posibil... bilet nr 2: să plouă


bilet nr 3: Poate... bilet nr 4: că întârzie
bilet nr 5: El a devenit... bilet nr 6: ce și-a dorit
bilet nr 7: Ea a rămas... bilet nr 8: cum o știi
bilet nr 9: Ar fi bine... bilet nr 10: dacă am merge la doctor.
bilet 11: Trebuie .... bilet nr 12: să culegem recolta.
bilet 13: Părerea mea este ... bilet nr 14: că va ninge.
bilet nr 15: Ioan a ajuns ... bilet nr 16: ceea ce şi-a dorit.
bilet nr 17: Vreau... bilet nr 18: să fac o schimbare.

Cei care vor găsi primii fraza, vor câștiga un premiu.(un creion)

4
Scoala Gimnaziala Vama
profesor Negura Camelia
Limba şi literatura română

În continuare elevii vor primi o fișă de lucru în care va trebui să facă analiza sintactică a frazei, să realizeze contragerea unor
subiective/predicative și expansiunea unor nume predicative/subiecte. Apoi, vor alcătui o povestire cu temă dată. (vezi anexa 2)

a) Despărțiți frazele următoare în propoziții și arătați felul lor:


Hotărârea lui era ca a doua zi să plece.
Bunicii au rămas cum îi știi.
Nu se știe câți elevi participă la examen.
Întrebarea este cine lipsește.
Părerea noastră este că elevii muncesc mult și că reușita lor la examen este sigură.

b) Realizați expansiunea subiectelor din propozițiile date pentru a obține propoziții subordonate subiective:
Sătulul nu crede celui flămând.
Fapta ta nu-mi place.
A dansa este o bucurie.

c) Subliniază propozițiile predicative, apoi realizează contragerea lor în nume predicative potrivite:
Ea a ajuns să publice multe volume de poezie.
Frunzele pomilor s-au făcut cum este arama.
El se credea că este cel mai deștept.

d) Să inventăm o povestire! Elevii sunt împărțiți pe 3 grupe. Câte un elev din fiecare grupă este pus să înceapă o povestire despre
Ceea ce vreau să devin când voi fi mare, folosind propoziții predicative, respectiv subiective. Cel care începe va scrie doar două
propoziții, dându-le colegilor să scrie în continuare povestea. La sfârșit, povestirea trebuie să ajungă la primul elev, fiind citită pe
,,Scaunul autorului’’.

7.Asigurarea feedback-ului are loc pe parcursul lecţiei, întărirea făcându-se prin aprecieri verbale. (7 min)
Ca activitate independentă elevii primesc spre rezolvare un test (vezi anexa 3)

5
Scoala Gimnaziala Vama
profesor Negura Camelia
Limba şi literatura română

1. Alcătuiți o frază care să conțină o propoziței subordonată predicativă introdusă prin:


-că: Problema era că nu am știut la test.
2. Alcătuiți o frază care să conțină o propoziție subordonată subiectivă introdusă prin:
-câți: Nu se știe câți elevi participă la concurs.

După predarea testelor, profesorul le cere să îşi deseneze în palmă o faţă zâmbitoare sau una tristă, în funcție de sentimentele
pe care le au faţă de activitatea făcută.

1. Asigurarea retentiei si transferului:(temă de casă) (2min)


Imaginează-ți că te-ai împrietenit cu un coleg nou-venit în clasa ta. Scrie, folosind fraze cu propoziții subiective și
predicative, cinci sfaturi pe care i le-ai da, pentru a se integra mai ușor în noul colectiv.

6
Scoala Gimnaziala Vama
profesor Negura Camelia
Limba şi literatura română

FIȘA NR. 1
Caută continuarea propoziției!

E posibil... ce și-a dorit.


Poate... că întârzie
El a devenit... să plouă
Ea rămas... cum o știi
Ar fibine... dacă am merge la doctor.
Trebuie .... să culegem recolta.
Părerea mea este ... că va ninge.
Ioan a ajuns ... ceea ce şi-a dorit.
Vreau... să fac o schimbare.
7
Scoala Gimnaziala Vama
profesor Negura Camelia
Limba şi literatura română

FIȘA NR 2

a) Despărțiți frazele următoare în propoziții și arătați felul lor:

Hotărârea lui era ca a doua zi să plece.

Bunicii au rămas cum îi știi.

Nu se știe câți elevi participă la examen.

Părerea noastră este că elevii muncesc mult și că reușita lor la examen este sigură.

b) Realizați expansiunea subiectelor din propozițiile date pentru a obține propoziții subordonate subiective:
Sătulul nu crede celui flămând.

Fapta ta nu-mi place.

A dansa este o bucurie.

b) Subliniază propozițiile predicative, apoi realizează contragerea lor în nume predicative potrivite:

Ea a ajuns să publice multe volume de poezie.

Frunzele pomilor s-au făcut cum este arama.

El se credea că este cel mai deștept.

8
Scoala Gimnaziala Vama
profesor Negura Camelia
Limba şi literatura română

d) Să inventăm o povestire! Elevii sunt împărțiți pe grupe și câte un elev din fiecare grupă este pus să înceapă o povestire despre
Ceea ce vreau să mă fac când voi fi mare, folosind propoziții predicative, respectiv subiective. Cel care începe, va scrie doar câte două
propoziții, dându-le colegilor să continuie. La sfârșit, povestirea trebuie să ajungă la primul elev, fiind citită pe,, Scaunul autorului.’’

TEST

1. Alcătuiți o frază care să conțină o propoziție subordonată predicativă introdusă prin:

-că:

2. Alcătuiți o frază care să conțină o propoziței subordonată predicativă introdusă prin:

-câți:

S-ar putea să vă placă și