Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.04.2008
SCOALA :Valea Mare, Stefanesti
CLASA a IV-a A
PROPUNATOR: inst.Tureac Adriana
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba romana
UNITATEA DE INVATARE: Comunicarea despre fapte
TEMA: Subiectul simplu si multiplu
TIPUL LECTIEI: Predare-invatare
OBIECTIVE OPERATIONALE:

 O1.-să recunoască părţile principale de propoziţie;


 O2.-să definească noţiunea de subiect pe baza exemplelor analizate;
 O3.-să identifice partile de vorbire prin care este exprimat subiectul;
 O4.-sa precizeze locul subiectului in propozitie
 O5.-să construiască propoziţii pe baza unor cerinţe variate (după schemă, dupa întrebare);
 O6.-sa participe activ şi cu interes la lecţie;

STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee:
 conversatia euristica, explicatia, exercitiul didactic, observatia, problematizarea, munca independenta, jocul
didactic;
b) Materiale didactice:
 plansa CIORCHiNELE
 plansă-joc ghicitoare

1
 fise de lucru;
 culegere de gramatica pentru clasele II-IV, Mihaela Serbanescu si Maria Baciou;
 manual Limba romana, cls.aIV-a,ed. ANA;
c) Forma de organizare
 frontal-individual

SCENARIUL DIDACTIC
1). Moment organizatoric:
 elevii isi pregatesc cele necesare desfasurarii orei;
 se asigura linistea;

2). Evaluare predictiva:


 verificarea cantitativa si calitativa a temei de acasa; ex.9 pag.96
 se corecteaza eventualele greseli;
 se fac aprecieri asupra modului in care elevii si-au scis tema;
 verificarea cunostintelor anterioare (se adreseaza intrebari frontale pe marginea notiunilor invatate -
propozitia si predicatul)

Ce este propozitia? (Ocomunicare cu un singur predicat)


De cate feluri este propozitia dupa alcatuire? (simpla si dezvoltata)
Ce este predicatul? (partea principala de propozitie care arata ce face, ce este, cum este subiectul)
Cate feluri de predicate cunoasteti? (verbal si nominal)
Prin ce parte de vb. este el exprimat? (PV-prin verb, PN-verb+nume predicativ)
In timp ce elevii dau raspunsurile la intrebari , un elev completeaza Ciorchinele pe flip-chart obtinandu-se astfel
o schema recapitulativa despre predicat. (Anexa 1)

2
 se scriu pe tabla si in caiete propozitiile:
Bunicul stă pe prispă.
„Voi sunteţi urmaşii Romei?”
„Jos sub nucul uriaş,
Gruia adormise.”
Unde mănâncă doi,/ mănâncă si al treilea.

 Cer elevilor sa recunoasca predicatele, sa le sublinieze si sa le analizeze;

stă = Pv, exprimat prin verb, pers.a III-a, nr.sing, timpul prezent;
sunteti urmasii = Pn, exprimat prin verbul „a fi”, pers.a II-a, pl., prezent + subst.com., nr.pl, gen M;
adormise = Pv, exprimat prin verb,pers. a III-a, nr.sing., timpul trecut;
mănâncă = Pv, exprimat prin verb, pers. a III-a, plural, prezent.

 Joc-ghicitoare (activitate frontală)


Găsiţi cuvintele cu sens opus celor din următoarea coloană. Fiţi atenţi! Folosind iniţialele cuvintelor găsite de
voi veţi afla un cuvânt nou. Care este acesta?

BOGĂŢIE - SĂRĂCIE
INUTIL - UTIL
TÂNĂR - BĂTRÂN
URĂ - IUBIRE
GENEROS - EGOIST
NECINSTIT - CINSTIT
VORBEŞTE - TACE

3
4) Anunţarea subiectului si a obiectivelor
 Elevii sunt anuntati ca astazi vor invata despre o alta parte principala de propozitie –Subiectul- (se scrie
titlul pe tabla si in caiete deasupra propozitiilor scrise mai inainte);
 La sfarsitul orei, elevii vor putea recunoaste subiectul dintr-o comunicare; sa alcatuiasca propozitii
tinand cont de anumite cerinte; sa recunoasca partile de vorbire prin care sunt exprimate subiectele.

5) Dirijarea invatarii:

 Se lucreaza pe aceleasi propozitii in care elevii au recunoscut mai inainte predicatele;


 Se citeste pe rand fiecre propozitie si se cere elevilor sa precizeze cine face actiunea sau despre cine se
vorbeste in fiecare propozitie;
 In urma exercitiilor lucrate, elevii concluzioneaza ca subiectul este partea principala de propozitie
despre care se spune ceva cu ajutorul predicatului (se noteaza definitia);
 El se afla cu ajutorul intrebarilor Cine?, Ce?, Despre cine se vorbeste in propozitie? adresate
predicatului;
 In acelasi timp se observa si locul subiectului in propozitie;
 Cer elevilor sa identifice partile de vorbire prin care sunt exprimate subiectele;
bunicul = subiect, exprimat prin substantiv comun, nr. sing., gen M;
voi = subiect, exprimat prin pr.pers., pers. a II-a, pl.;
Gruia = subiect, exprimat prin subst.propriu, sing., M;
doi = subiect, exprimat prin numeral, arata numarul;
al treilea = subiect, exprimat prin numeral, arata ordinea;
 Se noteaza in caite concluziile:
Subiectul poate fi exprimat prin:
 substantiv-comun
-propriu - elevii dau exemple

4
 pronume
 numeral

Se aminteste elevilor ca subiectul poate fi exprimat si prin mai multe cuvinte: => in acest caz avem subiect
multiplu.

Exemplu: Se intorc berzele, cocorii si randunelele.

6) Obtinerea performantei:
Elevii alcatuiesc oral propozitii respectand cerintele urmatoare, apoi le scripe tabla si in caiete:
Alcatuiti propozitii in care:

a). substantivul „păsările” să aibă funcţie de subiect simplu;


b). subiectul să fie exprimat prin substantiv comun, nume de fenomen al naturii;
c). subiectul să fie exprimat prin pronume personal de politeţe, persoana a II-a, numărul singular;
d). subiectul să se afle în interiorul unei propoziţii dezvoltate.

7) Asigurarea feed-back-ului
Elevii rezolva cele doua exercitii din fisa de lucru.

 Se verifica oral, se corecteaza eventualele greseli,se fac aprecieri;

8) Incheierea activitatii:
 Se apreciaza lectia;

5
 Se noteza elevii;
 Tema pt acasa: 6 pag.99; si 9 pag.100 (manual)

6
Anexa 1

întrebări

PREDICATUL feluri
poziţia în cadrul =
propoziţiei

părţi de vorbire prin care


se exprimă

7
FIŞĂ DE LUCRU

1). Completaţi cu subiectele potrivite. Unde se află fiecare subiect în propoziţiile date? Alegeţi varianta
corectă dintre paranteze.

 …………………. citeşte frumos.


(la început, în interior sau la sfârşit)

 În curtea casei latră ……………….. .


(la început, în interior sau la sfârşit)

 ……………… se întorc de la şcoală.


(la început, în interior sau la sfârşit)

 Printre ramuri, ………………….. ciripesc.


(la început, în interior sau la sfârşit)

2). Alcătuiţi propoziţii în care cuvintele: veveriţa şi noi să fie, pe rând,


subiecte.

S-ar putea să vă placă și